Trwa ładowanie...

Kłamstwo może być spowodowane błędem mózgu

Avatar placeholder
06.11.2016 20:36
Kłamstwo może być spowodowane błędem mózgu
Kłamstwo może być spowodowane błędem mózgu

Kłamstwa zaczynają się od rzeczy drobnych, a potem rosną. Wszyscy obserwowaliśmy ten efekt w wiadomościach, wśród naszych znajomych i rodziny, w nas samych.

1. Po co ludzie kłamią?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie są nieuczciwi, jest skomplikowana. Teorie na ten temat były przedmiotem książek psychologicznych i socjologicznych.

Ale może w grę wchodzą czynniki biologiczne? Nowe badania, które koncentrują się na konkretnym regionie w naszych mózgach, sugerują, że jest taka możliwość.

Każde kolejne kłamstwo jest dla nas łatwiejsze
Każde kolejne kłamstwo jest dla nas łatwiejsze (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Kiedy kłamiemy dla osobistych korzyści, nasze ciało migdałowate wywołuje negatywne uczucia, które ograniczają zakres, w jakim jesteśmy gotowi kłamać. Jednakże, im dłużej kłamiemy, tym ta reakcja jest słabsza, a my jesteśmy bardziej skłonni do dalszych oszustw” - mówi Tali Sharot, profesor neurologii kognitywnej na Uniwersytecie w Londynie.

„Zmniejszenie reakcji ciała migdałowatego może pomóc wyjaśnić lawinowe narastanie kłamstwa” - mówi Sharot, jeden z autorów artykułu "Ludzki mózg przystosowuje się do nieuczciwości" opublikowanego w czasopiśmie „Nature Neuroscience”.

Naukowcy wykorzystali platformę Neurosynth, która tworzy tysiące map aktywności mózgu, w celu identyfikacji części związanej z emocjami.

Zobacz także

Naukowcy twierdzą, ze choć ciało migdałowate, położone głęboko w naszych płatach skroniowych, nie było jedynym region aktywnym, to ono przeważało. Więc kiedy neurolodzy obserwowali zmiany mózgu w czasie mówienia kłamstw, patrzyli właśnie na ten region.

Uczestnicy badania zostali połączeni w pary i podłączeni do skanera mózgu. Badacze pokazali jednej osobie z pary obrazy słoików wypełnionych groszami. Miała ona pomóc swojemu partnerowi (który widział tylko rozmazany obraz) określić, ile pieniędzy znajduje się w naczyniu.

Naukowcy nie informowali uczestników, że mają być nieuczciwi, ale włączyli „zachęty”. W jednym podejściu uczestnicy byli zachęcani, by kłamać w taki sposób, że jeżeli udało im się doprowadzić do tego, by ich partner przecenił ilość monet, otrzymywali nagrodę finansową.

"Jeśli ktoś wielokrotnie kłamie, jego reakcja emocjonalna jest coraz słabsza. W przypadku braku reakcji emocjonalnej, czują się bardziej komfortowo i kłamią częściej" - wyjaśnia Sharot.

6 kłamstw, które sobie powtarzamy
6 kłamstw, które sobie powtarzamy [10 zdjęć]

To proste być wyjątkowo wymagającym w stosunku do siebie. Jeżeli jednak będziemy zbyt krytyczni, to

zobacz galerię

2. Przyzwyczajanie się do zimnej wody

Zimna woda w ​​basenie wydaje się być nie do zniesienia, a potem ciało się dostosowuje. Kobieta przesiąknięta zapachem perfum nie czuje go, ale obcy człowiek od razu zarejestruje woń. Makabryczne fotografie są łatwiejsze do oglądania na drugim, trzecim, czwartym razem.

Podobnie małe kłamstwa mogą znieczulać nasze mózgi na negatywne uczucia związane z mówieniam nieprawdy, a to otwiera drzwi do bardziej znaczących kłamstw. A im częściej jesteśmy nieuczciwi , tym łatwiej zachowywać się nieuczciwie w przyszłości.

„Weźmy, na przykład, osobę, która oszukuje swoich podatków. Za pierwszym razem ten człowiek może czuć się winny, nerwowy lub przestraszony. Z biegiem czasu, oszustwo staje się dużo łatwiejsze” - mówi Sharot.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często

zobacz galerię

Nowe badania, chociaż interesujące, nie do końca przekonują neurolog LisęFeldman Barrett Barrett, profesor psychologii z Uniwersytetu w Northeastern i autorka nadchodzącej książki "Jak działają emocja: sekretne życie mózgu”, mówi, że koncentrowanie się na ciele migdałowatym jako źródle emocji, może być błędne.

Ludzie czują emocje bez względu na zmiany w działaniu ciała migdałowatego. W rzeczywistości, nawet ludzie, którzy nie mają ciała migdałowatego, mogą czuć emocje. To prawda, że obszar mózgu jest często zaangażowany w oczuwanie emocji - ale także angażuje się, gdy widzimy coś nowego lub po prostu ciekawego. To wiąże się z percepcją, pamięcią i interakcjami społecznymi - mówi.

Barrett powiedział, że zastanawia się również, jeżeli wyniki badań będą funkcjonować za drzwiami laboratoriów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze