Trwa ładowanie...

Kobiety obecnie spożywają prawie takie same ilości alkoholu co mężczyźni

Avatar placeholder
04.04.2019 13:46
Kobiety obecnie spożywają prawie takie same ilości alkoholu co mężczyźni
Kobiety obecnie spożywają prawie takie same ilości alkoholu co mężczyźni (123RF)

Tradycyjnie, spożywanie alkoholu i nadużywanie go kojarzone jest z mężczyznami.  Ale ponieważ coraz więcej kobiet pije alkohol, nowa analiza stwierdza, że ​​doganiają one mężczyzn pod tym względem w niespotykanym dotąd tempie. Oznacza to również, że kobiety dotykają te same negatywne skutki spożywania alkoholu co mężczyzn, a nowe badanie wskazuje na potrzebę zwiększania świadomości i prowadzeniu kampanii edukacyjnych, w celu zmniejszenia negatywnych następstw spożywania alkoholu.

Dotychczasowe badania wskazywały, że mężczyźni spożywali alkohol w około 2 do 12 razy większych ilościach.

Jednak nowe badania wykazały stały spadek tej różnicy spożycia alkoholu w stosunku do płci  i związanych z nimi szkód.

Kobiety obecnie sięgają po alkohol tak samo często, co mężczyźni
Kobiety obecnie sięgają po alkohol tak samo często, co mężczyźni (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Na początku 1900 roku, mężczyźni dwukrotnie częściej spożywali alkohol niż kobiety i prawie cztery razy bardziej narażeni byli na problemy związane z nadużywaniem alkoholu.

Natomiast pod koniec 1900 roku, różnica między płciami niemal zniknęła, kiedy to mężczyźni tylko 1,1 razy częściej spożywali alkohol niż kobiety i zaledwie 1,2 razy bardziej narażeni byli na problemy związane z alkoholem.

Alkohol jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób globalnych, zaraz obok palenia tytoniu, zanieczyszczenia środowiska oraz wysokiego ciśnienie krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

W 2010 roku, alkohol powodował 5 procent zgonów na całym świecie i był głównym czynnikiem ryzyka w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej, andyjskiej i południowej Afryce subsaharyjskiej.

W 2012 roku, alkohol stanowił 3,3 miliona zgonów, co stanowi 5,9 procent globalnej liczby zgonów.

W Stanach Zjednoczonych, alkohol jest obecnie uznawana za czwartą przyczynę śmierci.

Niektóre badania wskazują na związek pomiędzy oczekiwaniami wobec płci i konsumpcją alkoholu. Jeżeli chodzi o normy społeczne, picie napojów wysokoprocentowych często jest oznaką męskości, podczas gdy kobiecość tradycyjnie kojarzymy z abstynencją.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Biorąc pod uwagę role społeczne również mogłoby się wydawać, że kobiety dużo rzadziej będą sięgać po alkohol i rzadziej będą wpadały w uzależnienie alkoholowe.

Analiza danych wzywa właściwe instytucje do wprowadzenia programów profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących nadużywania alkoholu przez kobiety.

„Spożywanie alkoholu i zaburzenia z nim związane w przeszłości były postrzegane jako męska sprawa. Obecne badanie stawia to założenie pod znakiem zapytania i sugeruje, że w szczególności młode kobiety powinny być celem wspólnych wysiłków w celu zmniejszenia zażywania używek  i związanych z nimi szkód” – mówią autorzy.

Nałogi, które pochłonęły celebrytów
Nałogi, które pochłonęły celebrytów [9 zdjęć]

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia.

zobacz galerię

Naukowcy do tej pory nie znają konkretnej przyczyny zacierania się różnic w ilości i częstotliwości spożywania alkoholu między płciami. Jednak wskazują na badania, które wykazały, że poziom spożywania alkoholu pomiędzy kobietami i mężczyznami był najbardziej zbliżony w krajach, gdzie kobiety stawiane są na równi z mężczyznami.

Autorzy podkreślają, że wyniki tych badań dotyczą młodych kobiet, w zakresie wiekowym 15-25 lat, a kolejne badania zostaną przeprowadzone również wśród kobiet starszych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze