Trwa ładowanie...

Kobiety obecnie spożywają prawie takie same ilości alkoholu co mężczyźni

Tradycyjnie, spożywanie alkoholu i nadużywanie go kojarzone jest z mężczyznami.  Ale ponieważ coraz więcej kobiet pije alkohol, nowa analiza stwierdza, że ​​doganiają one mężczyzn pod tym względem w niespotykanym dotąd tempie. Oznacza to również, że kobiety dotykają te same negatywne skutki spożywania alkoholu co mężczyzn, a nowe badanie wskazuje na potrzebę zwiększania świadomości i prowadzeniu kampanii edukacyjnych, w celu zmniejszenia negatywnych następstw spożywania alkoholu.

Dotychczasowe badania wskazywały, że mężczyźni spożywali alkohol w około 2 do 12 razy większych ilościach.

Jednak nowe badania wykazały stały spadek tej różnicy spożycia alkoholu w stosunku do płci  i związanych z nimi szkód.

Kobiety obecnie sięgają po alkohol tak samo często, co mężczyźni
Kobiety obecnie sięgają po alkohol tak samo często, co mężczyźni (123RF)

Na początku 1900 roku, mężczyźni dwukrotnie częściej spożywali alkohol niż kobiety i prawie cztery razy bardziej narażeni byli na problemy związane z nadużywaniem alkoholu.

Natomiast pod koniec 1900 roku, różnica między płciami niemal zniknęła, kiedy to mężczyźni tylko 1,1 razy częściej spożywali alkohol niż kobiety i zaledwie 1,2 razy bardziej narażeni byli na problemy związane z alkoholem.

Alkohol jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób globalnych, zaraz obok palenia tytoniu, zanieczyszczenia środowiska oraz wysokiego ciśnienie krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

W 2010 roku, alkohol powodował 5 procent zgonów na całym świecie i był głównym czynnikiem ryzyka w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej, andyjskiej i południowej Afryce subsaharyjskiej.

W 2012 roku, alkohol stanowił 3,3 miliona zgonów, co stanowi 5,9 procent globalnej liczby zgonów.

W Stanach Zjednoczonych, alkohol jest obecnie uznawana za czwartą przyczynę śmierci.

Niektóre badania wskazują na związek pomiędzy oczekiwaniami wobec płci i konsumpcją alkoholu. Jeżeli chodzi o normy społeczne, picie napojów wysokoprocentowych często jest oznaką męskości, podczas gdy kobiecość tradycyjnie kojarzymy z abstynencją.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Biorąc pod uwagę role społeczne również mogłoby się wydawać, że kobiety dużo rzadziej będą sięgać po alkohol i rzadziej będą wpadały w uzależnienie alkoholowe.

Analiza danych wzywa właściwe instytucje do wprowadzenia programów profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących nadużywania alkoholu przez kobiety.

„Spożywanie alkoholu i zaburzenia z nim związane w przeszłości były postrzegane jako męska sprawa. Obecne badanie stawia to założenie pod znakiem zapytania i sugeruje, że w szczególności młode kobiety powinny być celem wspólnych wysiłków w celu zmniejszenia zażywania używek  i związanych z nimi szkód” – mówią autorzy.

Nałogi, które pochłonęły celebrytów
Nałogi, które pochłonęły celebrytów [9 zdjęć]

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia.

zobacz galerię

Naukowcy do tej pory nie znają konkretnej przyczyny zacierania się różnic w ilości i częstotliwości spożywania alkoholu między płciami. Jednak wskazują na badania, które wykazały, że poziom spożywania alkoholu pomiędzy kobietami i mężczyznami był najbardziej zbliżony w krajach, gdzie kobiety stawiane są na równi z mężczyznami.

Autorzy podkreślają, że wyniki tych badań dotyczą młodych kobiet, w zakresie wiekowym 15-25 lat, a kolejne badania zostaną przeprowadzone również wśród kobiet starszych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza