Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a cierpi każdy domownik. Najczęściej uzależnieni od alkoholu są mężczyźni – mężowie i ojcowie. Coraz częściej jednak, pod wpływem licznych stresów i frustracji, do kieliszka zaglądają kobiety i młodzież. Dramat zwykle zaczyna się od niewinnego piwka albo lampki wina na rozluźnienie przed snem. Czasem trudno uchwycić moment, w którym straciło się kontrolę nad piciem i popadło w nałóg. Kiedy uzależnienie od alkoholu zaczyna degradować życie rodzinne? Jak choroba alkoholowa rodziców wpływa na psychikę dzieci? Jak wygląda życie z alkoholikiem?

1. Problem alkoholowy w rodzinie

Alkoholizm to choroba, która polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Szacuje się, że ryzykownie nadużywa alkoholu około 16% polskiego społeczeństwa. Życie z alkoholikiem wiąże się ze stanem permanentnego napięcia i przeciążenia emocjonalnego. Alkohol w rodzinie pociąga za sobą inne formy patologii, np. pojawia się przemoc seksualna, przemoc fizyczna, agresja, problemy finansowe, przemoc psychiczna w domu, problemy w kontaktach z ludźmi, problemy z prawem itp.

Nadużywanie alkoholu przez jednego z domowników wywołuje u pozostałych członków rodziny strach, lęk, gniew, smutek, napięcie, wstyd, upokorzenie. Strach i lęk wynikają nie tylko z konkretnych i powtarzających się zagrożeń, ale wiążą się też z rozpadem systemu więzi i oparcia, który powinien istnieć w domu rodzinnym i dawać członkom rodziny poczucie bezpieczeństwa. Nierzadko rysowane na sesjach terapeutycznych genogramy ukazują, że alkoholizm pojawia się cyklicznie w każdym pokoleniu w rodzinie. Schemat patologii picia powiela dziadek, ojciec, wujek, a potem dzieci. Synowie alkoholików na zasadzie modelowania sami uczą się pijaństwa, a córki wychowane w rodzinach, gdzie dominował alkohol, wykazują tendencję do wiązania się z mężczyznami ze skłonnością do alkoholizmu.

Nastawienie lękowe i ogólny kryzys zaufania często są przenoszone do kontaktów ze światem zewnętrznym. Alkoholizm w rodzinie wywołuje przede wszystkim gniew, wyrażany w bezpośrednich kontaktach lub tłumiony. Gniew jest pierwotnie adresowany do osoby uzależnionej od alkoholu, ale ponieważ wyrażenie go wobec niej jest z różnych powodów zablokowane, członkowie rodziny obdarzają nim siebie nawzajem lub skierowują przeciw światu zewnętrznemu.

Czasami gniew zostaje przekierowany na samego siebie i może pojawić się autoagresja, negatywny stosunek do siebie, dręczenie i deprecjonowanie siebie. Choroba alkoholowa to także smutek, przygnębienie i rozpacz w wyniku wielu strat emocjonalnych i poczucia bezradności wobec rozpadu życia rodzinnego. Często pojawia się też wstyd przed tym, co dzieje się w „czterech ścianach” własnego domu. Wstyd skłania do czujnej obserwacji innych i samego siebie.

Rodzina z problemem alkoholowym czuje się napiętnowana, co wzbudza tendencję do unikania ludzi lub do sprawowania nieustannej kontroli nad sytuacjami, w których się znajduje. U wielu domowników pojawia się też poczucie krzywdy, które powstaje, gdy członek rodziny pod wpływem sytuacji domowych przeżywa dotkliwe cierpienia, poczucie bezsilności, bezradności, niesprawiedliwości i burzenia porządku osobistego. Poczucie krzywdy może trwale zapisać się w psychice i wywierać negatywny wpływ na całe życie skrzywdzonej osoby, np. powodując zaburzenia emocjonalne, stałe obciążenie emocjonalne, depresję, zespół stresu pourazowego PTSD, nerwice, dolegliwości somatyczne itp.

2. Alkoholizm i współuzależnienie

Małżonkowie i dzieci osoby uzależnionej od alkoholu albo rozpaczliwie próbują powstrzymać jej picie, albo rezygnują z nadziei na lepsze życie. Oznacza to często uwikłanie się w chorobę alkoholową małżonka lub rodzica, które określa się jako współuzależnienie. Towarzyszą mu postawy autodestrukcyjne, poczucie konieczności kontroli, nadodpowiedzialność, negowanie własnych potrzeb, lęk przed zmianą i samotnością.

Istotą współuzależnienia jest patologiczny wzorzec funkcjonowania, który podtrzymuje dysfunkcyjny system życia rodzinnego. Czym charakteryzuje się osoba współuzależniona?

 • Uporczywie koncentruje swoje myśli, uczucia, zachowania wokół picia współmałżonka lub rodzica.
 • Odczuwa konieczność kontrolowania zachowań alkoholowych męża i odciągania od alkoholu oraz bierze odpowiedzialność za niewłaściwe postępowanie męża po wypiciu.
 • Utrwala sztywny schemat kontaktów z mężem, obejmujący okresy picia i chwilowej abstynencji.
 • Nie potrafi się bawić ani odprężyć, bezustannie odczuwa napięcie.
 • Źle myśli o sobie, czuje się winna za alkoholizm w rodzinie.
 • Wstydzi się przed ludźmi tego, co dzieje się w domu i skrzętnie to ukrywa.
 • Coraz więcej energii i czasu zabiera jej ratowanie osoby pijącej oraz rodziny przed negatywnymi skutkami picia.
 • Ignoruje swoje potrzeby i ma często obniżony nastrój.
 • Cierpi na bezsenność, coraz częściej sięga po leki uspokajające.
 • Odczuwa lęk przed porzuceniem oraz niemożność rozstania się z partnerem z jednoczesnym zamartwianiem się o przyszłe wydarzenia i użalaniem się nad sobą.

Uzależnienie od alkoholu i współuzależnienie to dwie pułapki psychologiczne. Typowy stan wewnętrzny osoby współuzależnionej to chaos i zamęt uczuciowy, ostre zmiany emocji, zagubienie, niepewność, bezradność, zaprzeczanie oczywistym faktom problemu alkoholowego. Towarzyszy temu łagodzenie skutków picia, ukrywanie przed otoczeniem incydentów alkoholowych oraz brak zdolności do obrony swoich praw i interesów dzieci.

3. Etapy choroby alkoholowej

Alkoholizm, czyli toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa, rozwija się zwykle etapowo w czterech fazach:

 • faza wstępna prealkoholowa – trwa od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Stopniowo wzrasta tolerancja na alkohol, który stanowi źródło przyjemnych doznań, jak i łagodzi przykre stany emocjonalne;
 • faza ostrzegawcza – zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych;
 • faza krytyczna – utrata kontroli nad piciem;
 • faza przewlekła – wielodniowe ciągi alkoholowe.

4. Skutki alkoholizmu w rodzinie

Skutki choroby alkoholowej dotykają nie tylko samego nałogowca, ale całą rodzinę. Oprócz ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca czy zespołu Korsakowa u alkoholika, pojawiają się poważne konsekwencje dla psychiki domowników. Chcąc pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, należy zdać sobie sprawę, że nie jest się odpowiedzialnym za jej alkoholizm i nie ma się realnego wpływu na jej trzeźwość czy pijaństwo. Aby wyjść z matni i współuzależnienia, które utrwala patologię rodzinną, trzeba pozwolić sobie na zdrowy egoizm. Trzeba zacząć zmieniać własne zachowanie i zadbać o siebie. Pomocy można szukać w Poradniach Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Należy ratować siebie i dzieci, zacząć budować i chronić własne terytorium życiowe. Zamiast kontrolować picie alkoholika i usprawiedliwiać jego wyczyny, lepiej skoncentrować się na jego potrzebie leczenia. Zamiast przychodzić z pomocą pijanemu mężowi, lepiej pozwolić mu na cierpienie i ponoszenie odpowiedzialności za własne pijaństwo. Zamiast chronić jego, zacznij chronić siebie i dzieci, może to stanie się motywacją dla alkoholika, by przestać pić.

Komentarze (20)
~MATI
~MATI

witam!
Mam właśnie problem z mężem który pije co weekend, przy tym mi bardzo ubliża od jakich się da. Mamy syna który ma 4,5 roku i patrzy na to wszystko. Mąż mu każe mówić brzydko do mnie a on nieświadomy powtarza słowa brzydkie. Maz jest na tyle nieodpowiedzialny że pije przy dziecku gdy ja jestem w pracy - (w pracy nie mogę się skoncentrować nad praca bo myślę co jest w domu),parę razy wróciłam do domu i był pijany a dziecko siedziała przed telewizorem w piżamie ,głodne smutne. O piciu męża poinformowałam teściów - tłumaczyli mu ale to nic nie dało... pije w obecności dziecka gdy ja jestem w pracy - ale nie dociera do niego że tak się nie robi, że krzywda się może stać dziecku.
Teście juz nie chcą słyszeć ze ich syn pije i robi awantury przy dziecku. Mój tato tez próbował przemówić do rozumu- ale było to krótkotrwałe...Wyprowadzka też nie pomogła....
Mój maz ma 40 lat ,a ja 30 i widzę ze szuka pretekstu żeby sie pokłócić żeby sie napić i wine zgonić na mnie. Wczoraj mi zrobił awanturę bo krzywo zaparkowałam samochód na parkingu (i nie chciałam go przestawić już....bo na pewno go uszkodzą). 1 tyg temu bo ktoś mi na parkingu obił drzwi samochodu, powinnam samochód zabrać do domu żeby go nie obito (obicie 3 milimetry) jak ktoś drzwi otwierał. Samochód to tylko wymówka zawsze się coś znajduje.
Proszę o pomoc

Odpowiedz
~Jola
~Jola

@~MATI: Ja przeszłam wszystkie etapy uzależnienia i miałam identyczne sytuacje do Twoich...teraz mam sprawę o rozwód, po 20-stu latach małżeństwa, w końcu dotarło do mnie, że wszystkie próby ratowania męża okazały się bezskuteczne, trzeba zatroszczyć się o siebie i dzieci - mam 4-kę. Jak najszybciej musisz podjąć poważną decyzję co dalej, bo na zmiany nie licz...oni nigdy się nie zmieniają, mają tylko dłuższe lub krótsze przerwy w piciu...

Odpowiedz
~gabi
~gabi

kochani mam 52lata jestem zmęczona życiem z alkoholikiem ale ciągle myślę ze się to poprawi o żadnej terapia niema mowy bo maż twierdzi ze mu to nie potrzebne nie mam siły z tym walczyć zastanawiam jak ja to wszystko wytrzymuje ,mam chęć z kimś o tym porozmawiać ale strasznie sie wstydzę bo wydaje mi się ze tak trzeba ???????????pozdrawiam

Odpowiedz
~kasia
~kasia

@~gabi: witam jestem dużo młodsza od pani ale również mój mąż nadużywa alkoholu i naprawde też mam dość tak słaba jestem psychicznie nie radze sobie z sobą.Jak pani tyle lat przetrwała

Odpowiedz
~wanda
~wanda

@~MATI: uciekaj odniego bo marnujesz zycie i sobie i dziecku,niech zdycha jak ma na to ochote a ty ratuj sie...ja tak zrobilam i wreszcie mam swiety spokoj...

Odpowiedz
~wanda
~wanda

@~gabi: ja mam 51 lat i wlasnie niedawno wyrzucilam mojego meza na zbity pysk,i wreszciemam swiety spokoj a on niech sie dalej upadla...nie rozumiem dlaczego ty sie wstydzisz,przeciez on pije i jest alkoholikiem,nie wstydz sie za doroslego faceta bo to nie twoje dziecko,pogon szmaciarza w diably i odzyjesz..

Odpowiedz
~otopH
~otopH

@~MATI: Dzwoń na Policję, kiedy mąż jest w domu z dzieckiem. Ja miałam to samo, kiedy byłam mała. Do dziś przeszłam trzy próby samobójcze, w tym pierwszą w wieku 13lat (mam 22lata), przeszłam też uzależnienie od substancji psychoaktywnych, wziewnych - ledwo przeżyłam, w wieku 16 lat wyprowadziłam się z domu. Jak byłam młodsza miałam pretensje tylko do mamy, że ciągle nim była mimo ciągłej, pogarszającej się sytuacji rodzinnej. Moja siostra do dziś na wszystko reaguje agresją, jest drażliwa, ma problemy ze stresem. Ja natomiast wszystkiego się boję - nie wierzę w siebie, choć głowę mam pełną pomysłów, nie potrafię wyswobodzić się z poczucia winy i odnaleźć wśród ludzi. Wiem, że oprócz ojca, który pił wszystkie trzy mamy to poczucie winy i wstydu, gdzieś ukrytego w głowie. Jeśli chcesz uniknąć tego wszystkiego, wychowania syna w przedmiotowym traktowaniu ludzi, ukrywania emocji, strachu, bezsilności i poczuciu winy (dzieciaki wokół będą miały inaczej - on zacznie zmyślać, a jak będzie starszy, będzie miał mętlik w głowie i będzie uciekał od tego, szukając wyjścia - i to albo przez dragi właśnie, w tym alkohol, agresję czy inne...). Ratuj siebie i syna, wiem o czym mówię. Dobrze, że zwracasz się do ludzi. To pierwszy, dobry krok.

Odpowiedz
~Karola
~Karola

Mój ojciec piję od 7lat.W ty czasie dostał juz 5 razy ataku padaczki alkoholowej.Przestaje pić na 2 3 dni i jest spokój,a jak zaczyna pić w domu jest masakra.Trzaska drzwiami,wyzywa wszystkich.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przemoc domowa - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

nie umiem

amelitek • ostatni post 2 godziny temu

3
Artykuły Przemoc domowa
Przemoc domowa

Przemoc psychiczna w rodzinie

Przemoc psychiczna w rodzinie

(...) i dają upust frustracjom, wyżywając się na dzieciach. Kiedy agresję można uznać za przemoc domową? Jakie mechanizmy decydują ... ? Co to jest przemoc w rodzinie? Przemoc domową definiuje się jako działania lub rażące zaniedbania dokonywane przez jednego z członków rodziny ... natomiast stają się kobiety i dzieci, które doświadczają lęku, poniżenia, cierpienia i zagrożenia. Z punktu widzenia prawa, przemoc domowa ... ofiary od kata. Rodzaje przemocy w rodzinie Przemoc domowa jest intencjonalna, narusza prawa i dobra osobiste,...

Przemoc domowa

Syndrom maltretowanego dziecka

Syndrom maltretowanego dziecka

(...) 87957-92-5., Herzberger S.D., Przemoc domowa. Perspektywa psychologii społecznej, PARPA, Warszawa 2002, ISBN 83-88075-32-2., Łopatkowa...

Przemoc domowa

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

(...) ofiarami przemocy domowej, będąc świadkami agresji między rodzicami. Przemoc domowa może przybrać różny charakter - może...

Przemoc domowa

Żona bije męża

(...) tylko i wyłącznie kobiety oraz ich dzieci. Przemoc domowa, niestety, nie ogranicza się jedynie do środowisk patologicznych, ale obejmuje swym ... mężowie na żonach. Agresja kobiet Jakie zachowania żony można uznać za patologiczne? Przemoc domowa ma miejsce wtedy ... na obrażenia fizyczne, rany, sińce, ale też wyczerpanie psychiczne. Przejawy przemocy ze strony kobiety Przemoc...

Przemoc domowa

Znęcanie się psychiczne i fizyczne

Znęcanie psychiczne i fizyczne to problem wszechobecny. Najczęściej mówi się o nim w kontekście przemocy w rodzinie, ale zdarzają się również przypadki znęcania się dzieci nad rówieśnikami w szkole, a także znęcania się nad osobami dorosłymi, w tym...

Przemoc domowa

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

(...) przemocy w rodzinie? Przemoc domowa to specyficzny rodzaj patologii życia rodzinnego, który może trwać bardzo długo, bowiem rodzina ... przemocy w rodzinie. Pomoc ofiarom przemocy w rodzinie Przemoc domowa to przestępstwo. Zapobieganie przemocy w rodzinie...

Przemoc domowa

Znęcanie się nad rodziną

(...) wszczęcia postępowania prokuratorskiego czy nawet zaraz po interwencji policji. Trzeba pamiętać, że przemoc domowa, według artykułu ... . „dobrych domach". Przemoc domowa nie ogranicza się jedynie do nadużyć fizycznych wobec żony ze strony męża. Coraz częściej staje się ... i nawet pomoc terapeutyczna nie pozwala na całkowite „przepracowanie problemu". Przemoc domowa może wyrządzić dziecku poważne...

Przemoc domowa

Przemoc domowa a depresja

(...) Edukacja oraz samoświadomość kobiet pozwalają im na samodzielność oraz decydowanie o swoim życiu. Przemoc domowa większości kojarzy ... oraz praca nad samooceną pozwolą na powrót do życia w społeczeństwie i nawiązywania zdrowych relacji z innymi osobami. Przemoc...

Przemoc domowa

Przemoc w domu a depresja

Słowa „dom" czy „rodzina" powinny kojarzyć się przyjemnie - z poczuciem bezpieczeństwa, spokoju i miłości. Rodzina jest fundamentem potrzebnym do rozwoju zdrowej osobowości. Kiedy jednak w domu pojawia się przemoc, zatraca on swoją podstawową funkcję.

Przemoc domowa

Dehumanizacja

Dehumanizacja w dosłownym znaczeniu to odczłowieczenie, uprzedmiotowienie, pozbawianie kogoś cech typowo ludzkich. W skrajnych przypadkach dehumanizacja może prowadzić do bestialstwa i okrucieństwa, stanowiąc usprawiedliwienie dla agresywnych zachowań...