Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!
Wyjście na jedno piwo kończy się upojeniem alkoholowym? Po wypiciu lampki wina, sięgasz po kolejną? Naukowcy odkryli, że w mózgu znajduje się grupa neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę alkoholizmu i mogą przyczynić się do skuteczniejszego leczenia uzależnień.
1. Kolejne ustalenia w sprawie alkoholu
Najnowsze odkrycie naukowców z Texas A&M Health Science Center College of Medicine, które zostało opublikowane w Journal of Neuroscience, stwarza szansę na lepsze poznanie istoty alkoholizmu, co może przyczynić się do wynalezienia skutecznego leku na tę chorobę. Okazuje się bowiem, że picie alkoholu wpływa na strukturę i funkcjonowanie neuronów w części mózgu, która jest odpowiedzialna za zachowania związane z realizacją celów. Zdaniem profesora Juna Wanga, głównego autora badania, alkoholizm choć jest powszechną i na pozór dobrze znaną chorobą, to tak naprawdę mechanizmy, które ją wywołują, wciąż nie zostały do końca zbadane.
Badania pod kierunkiem profesora Wanga pokazały, że po wypiciu alkoholu zmienia się fizyczna struktura neuronów w jądrze grzbietowo-przyśrodkowym, które znajduje się w środkowej części podwzgórza. Neurony te dodatkowo stymuluje okresowe spożywania trunków.
– Kiedy te neurony są pobudzone, chcemy pić alkohol – powiedział prof. Wang, ogłaszając wyniki swoich badań. W ten sposób powstaje cykl: picie pobudza neurony, a ich pobudzenie prowadzi do picia. To błędne koło da się zatrzymać. Teraz naukowcy starają się zbadać, jakie mechanizmy kierują mózgiem osób uzależnionych i co sprawia, że sięgają one po kolejny kieliszek, mimo iż są już wystarczająco pijane.
2. Czy odkrycie przyczyni się do powstania leku na alkoholizm?
Każdy neuron ma jeden z dwóch typów receptorów zawierających dopaminę – związek chemiczny, który poprzez synapsy przenosi sygnały pomiędzy neuronami. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem syntezowanym, który jest uwalniany przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Nazywana hormonem szczęścia, poprawia pamięć i zdolność koncentracji, zwiększa wydolność psychofizyczną, a także skraca czas reakcji i łagodzi stany depresyjne, co wpływa na poprawę samopoczucia. Po wypiciu alkoholu zwiększa się ilość uwalnianej dopaminy, co sprawia, że czujemy się lepiej i chcemy wypić więcej.
Wpływ alkoholu na funkcjonowanie poszczególnych ośrodków w mózgu wciąż jest badany. Wiadomo jednak, że zaburza działanie tych części układu nerwowego, które wpływają na aktywność znajdujących się w nich receptorów. Celem kolejnych badań jest zrozumienie, jak działa mózg uzależnionych, co może sprawić, że wyleczenie alkoholizmu będzie możliwe.
– Alkohol działa na cały nasz organizm, nie tylko na konkretną część mózgu, choć rzeczywiście negatywnie wpływa na komórki nerwowe. Nie sądzę, że te badania przełożą się na odkrycie konkretnego leku na alkoholizm, ale na pewno będą pomocne przy zrozumieniu istoty problemu i ułatwią kolejne eksperymenty. Pamiętajmy jednak, że przy leczeniu uzależnienia istotna jest terapia, ponieważ alkohol uzależnia nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie – powiedział portalowi abczdrowie.pl Wiesław Poleszak, psycholog i psychoterapeuta.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że blisko 12 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Wynalezienie leku na alkoholizm uratowałoby zdrowie i życie wielu z nich. Jednak istotne jest, aby zapobiegać, nie leczyć. Dlatego potrzebne są programy informujące społeczeństwo o zgubnym wpływie uzależnienia na nasz organizm.
Masz problem z alkoholem? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jak inni sobie radzą z takimi trudnościami.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.