Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Jak przestać pić?

Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Wybór – pić czy nie pić – wydaje się prosty dla pierwotnych abstynentów i osób, które nie są uzależnione od alkoholu. Nie sięgaj po trunki wysokoprocentowe, to nie będziesz miał problemu! Niestety, alkoholikom trudno powstrzymać się od picia i ciężko wytrwać w trzeźwości. Nałóg alkoholowy nie przestanie być koszmarem wraz z podjęciem decyzji o abstynencji. By przestać pić, trzeba skorzystać z fachowej pomocy ośrodków leczenia uzależnień. Walka z nałogiem na własną rękę jest zwykle nieskuteczna i najczęściej powoduje pogłębianie się choroby alkoholowej oraz oddalenie decyzji, by pójść na leczenie odwykowe.

Rozwój uzależnienia

Nikt nie rodzi się alkoholikiem. Niestety, niektórzy wpadają w sidła uzależnienia i trudno im się z niego wyplątać. Jak rozwija się alkoholizm? Niepostrzeżenie i w sposób przyjemny. Etanol ośmiela, rozluźnia, czyni człowieka bardziej towarzyskim, pewnym siebie i rozmownym. Dzięki alkoholowi ma się wrażenie, że powiększa się grono znajomych i przyjaciół. Łatwiej zorganizować sobie w sposób atrakcyjny wolny czas. Z czasem fakt konsumpcji alkoholu wybija się na plan pierwszy, staje się najważniejszym elementem spotkań towarzyskich. Człowiek zaczyna wybierać imprezy z udziałem alkoholu i przedkładać je nad te, które alkoholu nie proponują. Szuka się okazji do napicia się, inicjuje się kolejki, staje się osobą napełniającą kieliszki i serwującą drinki. Wypija się coraz więcej i coraz częściej sięga się po kieliszek. W ciągu tygodnia nie wypada upijać się na umór, bo praca i codzienne obowiązki, ale w weekend można sobie pofolgować i odreagować stresy.

Myśl o weekendzie i suto zakrapianej imprezie powoduje, że człowieka ogarnia przyjemne podniecenie. Zna się już nieprzyjemne skutki picia, ale z kacem i bólem głowy można przecież sobie poradzić. Drażliwość, niepokój, drżenie, potliwość, osłabienie sprawiają, że ponownie trzeba się napić. Pojawia się duma, że pije się coraz więcej i można przepić nawet tych z „najtwardszą głową”. Z miesiąca na miesiąc alkohol powoduje, że człowiek staje się głupkowato zabawny, a nawet niebezpieczny dla siebie i innych. Jeździ pod wpływem, jest agresywny, nieprzyjemny. Do odrobiny refleksji skłania groźba rozstania ze strony partnera, widmo rozwodu, brak obiecanego awansu w pracy, mandat, długi z powodu wysokich kosztów picia. Negatywne skutki nietrzeźwości można jednak usprawiedliwić. Zwykle najbliżsi już wiedzą, że jest się alkoholikiem. Sam alkoholik o tym, że jest uzależniony, dowie się na końcu, gdy sięgnie dna. Wcześniej będzie racjonalizował swoje alkoholowe wyczyny i szukał dla siebie alibi. Pije, bo musi się rozluźnić, bo ma stresującą pracę, bo chce poczuć adrenalinę, bo żona go nie rozumie, bo dzieci nie szanują, bo szef wredny…

Chroniczna faza uzależnienia pojawia się wraz z faktem, gdy picie alkoholu przestaje nieść ze sobą gratyfikacje w postaci przyjemności i radości. Alkoholik staje się coraz bardziej smutny, pije sam, chowa butelki z alkoholem w różnych kryjówkach. Pod wpływem informacji z zewnątrz postanawia, że przestanie pić i udowodni innym, że nie jest alkoholikiem. Zmienia trunki na słabsze i nie pije tydzień, miesiąc, dwa miesiące. Niestety, jego myśli zaprząta tylko alkohol, picie i niepicie. Nie potrafi na niczym innym się skoncentrować, denerwuje się, staje się agresywny. Odlicza dni w abstynencji i postanawia powrót do picia, gdy tylko uda mu się wytrwać w trzeźwości. Przecież skoro potrafi nie pić jakiś czas, to znaczy, że ma kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Niestety, następna faza nałogu to rodzinny dramat. Za namową rodziny alkoholik nadludzkim wysiłkiem przerywa picie i idzie na detoks. Podłączony do kroplówki myśli o swoim życiu i obarcza winą za nałóg wszystkich wokoło, tylko nie siebie. To wina złych przyjaciół, ciężkiego dzieciństwa, ojca alkoholika, matki zołzy, zbyt wymagającej żony. Jak przestać pić? Co może pomóc? Najczęściej bodźcem do zmiany życia przez alkoholików jest sięgnięcie dna – kryzys rodzinny, zdrowotny, zawodowy. Jeśli alkoholik sam nie zrozumie, że musi pójść na leczenie odwykowe, nikt nie jest w stanie mu pomóc. Albo się zapije, albo trafi do szpitala z powodu powikłań alkoholowych – choroby trzustki, marskości wątroby itp.

Dlaczego trudno wyjść z nałogu?

Alkoholizm nie jest skutkiem braku silnej woli ani słabości moralnej. Choroba alkoholowa rozwija się na bazie przyjemności, która towarzyszy konsumpcji trunków wysokoprocentowych. Alkoholik koncentruje swoje myśli wokół picia i alkoholu. W jego życiu dominuje przymus: „Muszę się napić”. Traci kontrolę nad tym, kiedy pije, ile pija, jak długo i jak często. Łamie limity co do ilości spożywanego alkoholu. Co może pomóc alkoholikowi? Nie pomogą groźby, prośby, wymuszanie obietnic, apelowanie do sumienia, straszenie piekłem, zawstydzanie, odwoływanie się do rozsądku, logiczna argumentacja, stosowanie kar, publiczne napiętnowanie. Nie pomogą nawet profesjonalne zabiegi, odtruwanie, wszywki alkoholowe, leki wzmacniające ani środki uspokajające. Do tej pory medycyna nie zdołała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedni piją alkohol w sposób kontrolowany, a inni popadają w uzależnienie. Alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna, którą trzeba leczyć, najlepiej za pomocą psychoterapii.

Nie wiadomo, co sprawia, że ludzie stają się alkoholikami. Przyczyny są różne. Nie znaleziono „genu”, który byłby sprawcą nałogu. Alkoholizm to nie jest też skutek osobowości skłonnej do uzależnień. Zresztą nie ma nawet czegoś takiego jak „skrzywiony charakter” czy „osobowość skłonna do uzależnień”. Jakie bowiem cechy można by było uznać za predysponujące do nałogu? Egocentryzm, narcyzm, wrażliwość, niedojrzałość emocjonalną, nieszczerość, tendencje do manipulacji, niskie poczucie własnej wartości, brak odporności na stres? Katalog mógłby być długi i na pewno nie miałby charakteru zamkniętego. Poza tym, za wątpliwością tezy o istnieniu osobowości skłonnej do uzależnień przemawia fakt, że w alkoholizm popadają osoby o różnym statusie społecznym, z różnym wykształceniem, o różnej zasobności portfela.

Dlaczego trudno wyjść z alkoholizmu? Gdyż alkoholik żyje iluzją szczęścia, jaką stwarza picie. Alkohol tłumi, wycisza i maskuje negatywne emocje, dając pseudoszczęście. Alkohol staje się sztucznym sposobem umilania sobie życia. Alkoholik korzysta z trunków aż do momentu, kiedy nie potrafi już bez nich żyć. Nałogu nie da się wyleczyć! Alkoholizm to choroba, na którą się cierpi do końca życia i nawet długie okresy abstynencji nie dają 100% gwarancji, że wytrwa się w niepiciu. Szansę na wyzdrowienie zwiększa zdolność korzystania z pomocy innych, np. tych, którzy sami przeszli przez piekło alkoholizmu. Wsparciem dla alkoholików są grupy Anonimowych Alkoholików (AA) oraz ośrodki leczenia uzależnień, które uczą, jak na nowo odzyskać kontrolę nad własnym życiem i w oparciu o program 12 kroków żyć w sposób odpowiedzialny, dojrzały i zdyscyplinowany.

Bibliografia

  • Cermak T.L., Rutzky J., Czas uzdrowić swoje życie. Przewodnik do pracy nad sobą. Kroki w stronę zdrowienia Dorosłych Dzieci Alkoholików, PARPA, Warszawa 1998, ISBN 83-86103-51-5.
  • Fatyga B., Sierosławski J., Zieliński A., Zieliński P., Alkohol a młode pokolenie Polaków połowy lat dziewięćdziesiątych, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-93-0.
  • Kulisiewicz T., Uzależnienie alkoholowe, PZWL, Warszawa 1982, ISBN 83-200-0445-4.
  • Lisiewicz J., Alkohol a zdrowie i kultura człowieka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1986, ISBN 83-04-02504-3.
  • Woronowicz B.T., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?, Parpamedia, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.
  • Vogler R.E., Bartz W.R., Nastolatki i alkohol. Kiedy nie wystarczy powiedzieć „nie”, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-96-5.
Komentarze (17)
~jestemnatak
~jestemnatak

Trzeba poprosić Siłę Wyższą,ja tak zrobiłam i parę lat życia dostałam w prezencie,jestem szczęśliwa,ale łatwo nie było i nie jest,mój były mąż też jest chory,i córka również,cała rodzina ma diagnozę,UZALEŻNIENIE,ponura diagnoza,nikt mi nie pomógł,i nie pomaga,rodzina się dziwi,że wymyślam sobie chorobę,ale jak można wymyślić sobie coś takiego?Cieszę się że nikt nie pyta o moją chorobę,ostatnio próbowałam coś opowiedzieć o tym mojej Mamie,ale ona się wstydzi,że ma słabą córkę?ale ja,kocham siebie i jestem szczęśliwa,może nie byłam trzeźwą matką,ale przynajmniej jestem trzeźwą babcią.Chodzę na mitingii AA,i zmieniam siebie,nie innych,ale siebie,mam swoją Siłę Wyższą,swojego Boga,kocham ludzi,szczególnie alkoholików.Jeżeli chce się pomóc alkoholikowi,to trzeba go zostawić,co doradziłam moim dwóm sąsiadkom i od 2 lat ich mężowie trzeźwieją,to się da zrobić,tylko trzeba się przestać nim interesować,kompletnie,go zostawić,i jak się obudzi to się weźmie za siebie,trzeba być naprawdę bezwzględnym,jednemu z wspaniałych Ojców mojej przyjaciółki alkoholiczki poradziłam żeby ją wyrzucił z domu,On to zrobił bo nie miał wyjścia i dziewczyna notabene po historii sztuki,wylądowała w przytułku,ale jest trzeźwa.Moja córka wylądowała w przytułku z 2 malutkich dzieci,i trzecim w drodze,a ja pomimo tego jestem trzeźwa,pomimo wszystko..............pozdrawiam

Odpowiedz
~alkoholiczka
~alkoholiczka

Pije od 3 lat zaczęło się niewinnie...lampka wina a teraz codziennie pol litra wódki...jezdże po pijaku...nie chodze do pracy wzięłam chorobowe....poce się cały czas w nocy mam drgawki...jestem agresywna impulsywna...boje się isc do aa...nie chce już tak życ!!!!!!!!!!!!!!!niech mi ktoś pomoże...rodzina nawet nie widzi problemu mąz który śpi obok nic nie komentuje...proszę go o pomoc to się smieje....nawet teraz mam ochote wziasc auto i cos mocnego kupic...ale wiem że jak kupie 2setki to będzie mało i pojade znowu a pieniędzy nie mam...wstydzę się samej siebie brzydzę się sobą!!!!!!zakochałam się on obiecywał mi dom dzieci ślub bylam taka szczesliwa az do dnia kiedy we mnie zwatpil zaczely się kłotnie latałam za nim jak głupia nawet do dziś...ciagle proszę byśmy się wyprowadzili i zamieszkali razem---tak tu mowa o romansie---proszę pomóżcie mi nie chce tak życ

Odpowiedz
jka
jka

@~alkoholiczka: @~alkoholiczka: Po twoim niku i twojej wiadomości wiem że wiesz doskonale co robić. Wiesz że jest źle i jest coraz gorzej. Ratuj się idz do punktu konsultacyjnego. Pomogą i ukierunkują. Ratuj się Trzymajm kciuki

Odpowiedz
~alkoholik
~alkoholik

Ja chyba trochę wpadłem. Od 6 m-cy piję i biorę różne gówna, z przerwami jednodniowymi. Dziś już chyba przesadziłem bo znowu nie poszedłem do pracy, a jutro czeka mnie ciężka rozmowa z szefem na ten temat. Moje zdrowie się pogorszyło, ale od dziś rzucam ten problem. Trzymajcie za mnie kciuki, za 3 mc tu wpadnę i powiem jak żyję. A AA to ogólnoświatowa sekta!

Odpowiedz
uzależnionyJASTRZĘBIANIN
uzależnionyJASTRZĘBIANIN

Niewiem jak zacząć.Bo wiem że każdy alkocholik twierdzi że nie ma problemu.Ale zacząłem zauważać że ja z nim mam.Ważniejsze jest kupienie butelki wódki niż coś do jedzenia.Ale jest jeden plus.Bo jak na razie ważne śą dla mnie opłaty,ale co będzie później!!!Może zaczne o nich zapominać! Bo wódeczka będzie ważniejsza! Po zrobieniu opłat niewiele do życia zostaje. LUDZIE POMÓŻCIE BO NIE MAM SIE ZAMIARU STOCZYĆ. BŁAGAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
~mamdość
~mamdość

@uzależnionyJASTRZĘBIANIN: sześć lat temu miałam ten sam dylemat, bałam się bo widziałam,że się staczam.Zaryzykuj zastrzyk i nie rób nic by przerwać abstynencję w czasie jego karencji, >Nie zapijaj broń Boże, zaciśnij zęby i trwaj

Odpowiedz
~Frodo
~Frodo

Pierdolicie alkohol jest i będzie dla ludzi a ja piję bo mi się tak podoba i będą pił

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

Na chorobę alkoholową choruje się całe życie. Nawet długoletnie okresy abstynencji nie gwarantują, że nałogowy alkoholik nie powróci do uzależnienia, które go stopniowo wyniszcza. Choroba alkoholowa to także nałóg, który dotyka najbliższych. Również...

Leczenie alkoholizmu

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie aplikowane alkoholikom wszywki zawierają substancję czynną – disulfiram. Wszywka alkoholowa to nic innego,...

Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

To pytanie zadaje sobie niejeden członek rodziny alkoholowej, najczęściej żona alkoholika, która marzy o tym, że mąż przestanie pić. Kiedy chcesz pomóc alkoholikowi, to tobie najczęściej towarzyszy subiektywne poczucie problemu. To tobie przeszkadza...

Leczenie alkoholizmu

"12 kroków" alkoholika

Program „12 kroków" (12 stopni) to główne zasady skierowane do osób uzależnionych, mające pomóc im wyrwać się z nałogu. Skuteczność zasad zależy od systematyczności w ich stosowaniu. Program „dwunastu kroków" wymyślili Anonimowi Alkoholicy. Pomysł okazał...

Leczenie alkoholizmu

Fundacja na rzecz kobiet z chorobą alkoholową

Fundacja działa od 2009 roku i jest odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem alkoholowy wśród kobiet. Główne zadania to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia. Pomoc kobietom w podjęciu...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Wyjście na jedno piwo kończy się upojeniem alkoholowym? Po wypiciu lampki wina, sięgasz po kolejną? Naukowcy odkryli, że w mózgu znajduje się grupa neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę...

Relacje z partnerem

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Któż z nas nie doświadczył nigdy uczucia zazdrości o partnera? Zdrowa zazdrość, czyli taka, która nie występuje w towarzystwie awantur i wyrzutów, może podkręcić temperaturę w zwią

Samotność

Jak przestać być samotnym?

Samotność w dzisiejszych czasach jest wbrew pozorom bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że obecnie istnieje więcej niż kiedyś możliwości na zawarcie nowych znajomości i poznanie tej

Problemy z dłońmi i stopami

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Problem obgryzania paznokci Wiele osób zaczyna obgryzać paznokcie już w dzieciństwie. Niestety nawyk ten często nie mija, kiedy dorastamy. Takie paznokcie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są przede wszystkim bardzo osłabione. Dlatego warto zastosować...

Woda

Jaką pić wodę?

Woda jest od lat polecana przez specjalistów od żywienia jako zdrowy płyn, który powinien znaleźć się w diecie każdego człowieka zamiast słodkich napojów gazowanych i kalorycznych