Jak przestać pić?

Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Wybór – pić czy nie pić – wydaje się prosty dla pierwotnych abstynentów i osób, które nie są uzależnione od alkoholu. Nie sięgaj po trunki wysokoprocentowe, to nie będziesz miał problemu! Niestety, alkoholikom trudno powstrzymać się od picia i ciężko wytrwać w trzeźwości. Nałóg alkoholowy nie przestanie być koszmarem wraz z podjęciem decyzji o abstynencji. By przestać pić, trzeba skorzystać z fachowej pomocy ośrodków leczenia uzależnień. Walka z nałogiem na własną rękę jest zwykle nieskuteczna i najczęściej powoduje pogłębianie się choroby alkoholowej oraz oddalenie decyzji, by pójść na leczenie odwykowe.

Zobacz film: "Uzależnienie od alkoholu [Specjalista radzi]"

Jak wyleczyć alkoholizm?

Jak nie uzależnić się od alkoholu?

Rozwój uzależnienia

Nikt nie rodzi się alkoholikiem. Niestety, niektórzy wpadają w sidła uzależnienia i trudno im się z niego wyplątać. Jak rozwija się alkoholizm? Niepostrzeżenie i w sposób przyjemny. Etanol ośmiela, rozluźnia, czyni człowieka bardziej towarzyskim, pewnym siebie i rozmownym. Dzięki alkoholowi ma się wrażenie, że powiększa się grono znajomych i przyjaciół. Łatwiej zorganizować sobie w sposób atrakcyjny wolny czas. Z czasem fakt konsumpcji alkoholu wybija się na plan pierwszy, staje się najważniejszym elementem spotkań towarzyskich. Człowiek zaczyna wybierać imprezy z udziałem alkoholu i przedkładać je nad te, które alkoholu nie proponują. Szuka się okazji do napicia się, inicjuje się kolejki, staje się osobą napełniającą kieliszki i serwującą drinki. Wypija się coraz więcej i coraz częściej sięga się po kieliszek. W ciągu tygodnia nie wypada upijać się na umór, bo praca i codzienne obowiązki, ale w weekend można sobie pofolgować i odreagować stresy.

Myśl o weekendzie i suto zakrapianej imprezie powoduje, że człowieka ogarnia przyjemne podniecenie. Zna się już nieprzyjemne skutki picia, ale z kacem i bólem głowy można przecież sobie poradzić. Drażliwość, niepokój, drżenie, potliwość, osłabienie sprawiają, że ponownie trzeba się napić. Pojawia się duma, że pije się coraz więcej i można przepić nawet tych z „najtwardszą głową”. Z miesiąca na miesiąc alkohol powoduje, że człowiek staje się głupkowato zabawny, a nawet niebezpieczny dla siebie i innych. Jeździ pod wpływem, jest agresywny, nieprzyjemny. Do odrobiny refleksji skłania groźba rozstania ze strony partnera, widmo rozwodu, brak obiecanego awansu w pracy, mandat, długi z powodu wysokich kosztów picia. Negatywne skutki nietrzeźwości można jednak usprawiedliwić. Zwykle najbliżsi już wiedzą, że jest się alkoholikiem. Sam alkoholik o tym, że jest uzależniony, dowie się na końcu, gdy sięgnie dna. Wcześniej będzie racjonalizował swoje alkoholowe wyczyny i szukał dla siebie alibi. Pije, bo musi się rozluźnić, bo ma stresującą pracę, bo chce poczuć adrenalinę, bo żona go nie rozumie, bo dzieci nie szanują, bo szef wredny…

Chroniczna faza uzależnienia pojawia się wraz z faktem, gdy picie alkoholu przestaje nieść ze sobą gratyfikacje w postaci przyjemności i radości. Alkoholik staje się coraz bardziej smutny, pije sam, chowa butelki z alkoholem w różnych kryjówkach. Pod wpływem informacji z zewnątrz postanawia, że przestanie pić i udowodni innym, że nie jest alkoholikiem. Zmienia trunki na słabsze i nie pije tydzień, miesiąc, dwa miesiące. Niestety, jego myśli zaprząta tylko alkohol, picie i niepicie. Nie potrafi na niczym innym się skoncentrować, denerwuje się, staje się agresywny. Odlicza dni w abstynencji i postanawia powrót do picia, gdy tylko uda mu się wytrwać w trzeźwości. Przecież skoro potrafi nie pić jakiś czas, to znaczy, że ma kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Niestety, następna faza nałogu to rodzinny dramat. Za namową rodziny alkoholik nadludzkim wysiłkiem przerywa picie i idzie na detoks. Podłączony do kroplówki myśli o swoim życiu i obarcza winą za nałóg wszystkich wokoło, tylko nie siebie. To wina złych przyjaciół, ciężkiego dzieciństwa, ojca alkoholika, matki zołzy, zbyt wymagającej żony. Jak przestać pić? Co może pomóc? Najczęściej bodźcem do zmiany życia przez alkoholików jest sięgnięcie dna – kryzys rodzinny, zdrowotny, zawodowy. Jeśli alkoholik sam nie zrozumie, że musi pójść na leczenie odwykowe, nikt nie jest w stanie mu pomóc. Albo się zapije, albo trafi do szpitala z powodu powikłań alkoholowych – choroby trzustki, marskości wątroby itp.

Dlaczego trudno wyjść z nałogu?

Alkoholizm nie jest skutkiem braku silnej woli ani słabości moralnej. Choroba alkoholowa rozwija się na bazie przyjemności, która towarzyszy konsumpcji trunków wysokoprocentowych. Alkoholik koncentruje swoje myśli wokół picia i alkoholu. W jego życiu dominuje przymus: „Muszę się napić”. Traci kontrolę nad tym, kiedy pije, ile pija, jak długo i jak często. Łamie limity co do ilości spożywanego alkoholu. Co może pomóc alkoholikowi? Nie pomogą groźby, prośby, wymuszanie obietnic, apelowanie do sumienia, straszenie piekłem, zawstydzanie, odwoływanie się do rozsądku, logiczna argumentacja, stosowanie kar, publiczne napiętnowanie. Nie pomogą nawet profesjonalne zabiegi, odtruwanie, wszywki alkoholowe, leki wzmacniające ani środki uspokajające. Do tej pory medycyna nie zdołała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedni piją alkohol w sposób kontrolowany, a inni popadają w uzależnienie. Alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna, którą trzeba leczyć, najlepiej za pomocą psychoterapii.

Nie wiadomo, co sprawia, że ludzie stają się alkoholikami. Przyczyny są różne. Nie znaleziono „genu”, który byłby sprawcą nałogu. Alkoholizm to nie jest też skutek osobowości skłonnej do uzależnień. Zresztą nie ma nawet czegoś takiego jak „skrzywiony charakter” czy „osobowość skłonna do uzależnień”. Jakie bowiem cechy można by było uznać za predysponujące do nałogu? Egocentryzm, narcyzm, wrażliwość, niedojrzałość emocjonalną, nieszczerość, tendencje do manipulacji, niskie poczucie własnej wartości, brak odporności na stres? Katalog mógłby być długi i na pewno nie miałby charakteru zamkniętego. Poza tym, za wątpliwością tezy o istnieniu osobowości skłonnej do uzależnień przemawia fakt, że w alkoholizm popadają osoby o różnym statusie społecznym, z różnym wykształceniem, o różnej zasobności portfela.

Dlaczego trudno wyjść z alkoholizmu? Gdyż alkoholik żyje iluzją szczęścia, jaką stwarza picie. Alkohol tłumi, wycisza i maskuje negatywne emocje, dając pseudoszczęście. Alkohol staje się sztucznym sposobem umilania sobie życia. Alkoholik korzysta z trunków aż do momentu, kiedy nie potrafi już bez nich żyć. Nałogu nie da się wyleczyć! Alkoholizm to choroba, na którą się cierpi do końca życia i nawet długie okresy abstynencji nie dają 100% gwarancji, że wytrwa się w niepiciu. Szansę na wyzdrowienie zwiększa zdolność korzystania z pomocy innych, np. tych, którzy sami przeszli przez piekło alkoholizmu. Wsparciem dla alkoholików są grupy Anonimowych Alkoholików (AA) oraz ośrodki leczenia uzależnień, które uczą, jak na nowo odzyskać kontrolę nad własnym życiem i w oparciu o program 12 kroków żyć w sposób odpowiedzialny, dojrzały i zdyscyplinowany.

psycholog Kamila Krocz, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Cermak T.L., Rutzky J., Czas uzdrowić swoje życie. Przewodnik do pracy nad sobą. Kroki w stronę zdrowienia Dorosłych Dzieci Alkoholików, PARPA, Warszawa 1998, ISBN 83-86103-51-5.
  • Fatyga B., Sierosławski J., Zieliński A., Zieliński P., Alkohol a młode pokolenie Polaków połowy lat dziewięćdziesiątych, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-93-0.
  • Kulisiewicz T., Uzależnienie alkoholowe, PZWL, Warszawa 1982, ISBN 83-200-0445-4.
  • Lisiewicz J., Alkohol a zdrowie i kultura człowieka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1986, ISBN 83-04-02504-3.
  • Woronowicz B.T., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?, Parpamedia, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.
  • Vogler R.E., Bartz W.R., Nastolatki i alkohol. Kiedy nie wystarczy powiedzieć „nie”, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-96-5.

Leczenie alkoholizmu

Komentarze (32)
~Herbert
~Herbert 3 miesiące temu

Esperal jest na prawde dobrym straszakiem. Ja jechałem z żoną właśnie tam, gdzie ~Nob - do Szczecina do doktorów z alkopomocni. Nawet po spróbowaniu cukierka z alkoholem miała objawy jakby wypiła sporą dawkę. Nie pije od kilku tygodni.

Odpowiedz
~Nob
~Nob 4 miesiące temu

Polecam wszywkę alkoholową. Po zabiegu powinna być psychoterapia, ale jak mi powiedzieli, co się ze mną stanie, jak sięgnę po kieliszek....do dziś nie piję. Robiłem w Szczecinie (alkopomocni.pl), ale w każdym większym mieście można coś znaleźć.

Odpowiedz
~Kris
~Kris 6 miesięcy temu

Co ma ortografia do choroby, moze ktos ma dyzortografie. Temat alkoholizmu, narkotykow, hazardu, lekomani mam bardzo obeznany... tu nie ma ratunku bez wpierw detoks, pozniej terapia a na koncu zwykla ludzka chęć zycia. Chorujemy na raka wlewają nam truciznę do zył , wypadają wlosy, jest czesto anemia... ale chcemy zyc to sie leczymy. Alkoholik ktorym jestem od 1996r nie rozumie choroby... Jest podstępna i naprawdę mega ciężko żyć by trzezwieć... abstynencja jest tylko pierwszym krokiem... trzezwienie jest tak skomplikowane ze tego nie da sie opisac. Co emocja to szukam w głowie reakcji.

Odpowiedz
~Kris
~Kris 6 miesięcy temu

@~zzzz: okropna choroba, staje na nogi. Kupiłem żonie auto, do swiąt chodziłem na terapie pogłębioną. Nie chce pić bo znów padaczka alkoholowa po 49-72 h dopadnie... przyjmuje leki anty padaczkowe, ale i tak przy odstawieniu nie działają. Najgorsze to to, że czuję iż zbliza sie atak. Przestaje wyraznie widziec, dusznosci ... zdąrzam jedynie parterke jakos obudzic i kuzwa nie chce pic a tu nie ma jak przestac bo padaczka murowana:((( jezyk przegryziony, bole miesniowe. Jak przestać pić bez padaczki ?

Odpowiedz
~Monia
~Monia 6 miesięcy temu

Zgadzam się, że samemu wyjśc z nałogu jest prawie niemożliwe. Próbowałam wiele razy, zawsze z tym samym skutkiem - kończyłam z kieliszkiem wódki. W końcu postanowiłam wykupić pobyt w ośrodku. Wybrałam Wsparcie w Koszalinie, bo widziałam dobre opinie o tym ośrodku. To była dobra decyzja. Terapia indywidualna pomogła mi zrozumieć mój problem. Wiem, jak sobie z nim radzic. Staram się teraz swoje życie i inaczej patrzę na świat.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

się na leczenie odwykowe. Alkoholik usilnie zaprzecza, że jest alkoholikiem. W oczach alkoholika osoby, które chcą mu pomóc, czepiają się, przesadzają (...) , by zatuszować problem i by o alkoholizmie w rodzinie nie...

Leczenie alkoholizmu

Implantacja esperalu - zabieg, działanie, przebieg

Implantacja esperalu, czyli tzw. wszywka ma za zadanie zmniejszenie ochoty na alkohol u osób uzależnionych. Ponadto implantacja esperalu ma również działanie psychologiczne, ponieważ osoba uzależniona od alkoholu sama często świadomie rezygnuje z wypicia...

Leczenie alkoholizmu

Trzeźwy alkoholik: nie piję od 10 lat, ale każdego dnia walczę

- Gdy rozpadła się moja rodzina, gdy straciłem pracę i sięgnąłem dna, dopiero wtedy zrozumiałem, że jestem alkoholikiem. Wtedy ktoś mi pomógł, dzisiaj ja pomagam innym - mówi Marek, który 10 lat temu zerwał z nałogiem. Namówić Marka do zwierzeń wcale...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę alkoholizmu i mogą przyczynić (...) Medicine, które zostało opublikowane w Journal of Neuroscience, stwarza szansę na lepsze poznanie...

Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

konsekwencji alkoholizmu, a niektórzy stają się nawet osobami współuzależnionymi. O alkoholizmie powstało już mnóstwo publikacji i artykułów. Rzadko jednak mówi (...) , jakie przechodzi osoba postanawiająca walczyć ze...

Leczenie alkoholizmu

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie (...) , ale tylko w krótkich seriach. Cierpiałkowska L., Alkoholizm:...

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholika

Leczenie alkoholika

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia alkoholika są wszywki alkoholowe.

Leczenie alkoholizmu

Fundacja na rzecz kobiet z chorobą alkoholową

Fundacja działa od 2009 roku i jest odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem alkoholowy wśród kobiet. Główne zadania to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia. Pomoc kobietom w podjęciu decyzji...