Jak przestać pić?

Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Wybór – pić czy nie pić – wydaje się prosty dla pierwotnych abstynentów i osób, które nie są uzależnione od alkoholu. Nie sięgaj po trunki wysokoprocentowe, to nie będziesz miał problemu! Niestety, alkoholikom trudno powstrzymać się od picia i ciężko wytrwać w trzeźwości. Nałóg alkoholowy nie przestanie być koszmarem wraz z podjęciem decyzji o abstynencji. By przestać pić, trzeba skorzystać z fachowej pomocy ośrodków leczenia uzależnień. Walka z nałogiem na własną rękę jest zwykle nieskuteczna i najczęściej powoduje pogłębianie się choroby alkoholowej oraz oddalenie decyzji, by pójść na leczenie odwykowe.

Polecane wideo:

Rozwój uzależnienia

Nikt nie rodzi się alkoholikiem. Niestety, niektórzy wpadają w sidła uzależnienia i trudno im się z niego wyplątać. Jak rozwija się alkoholizm? Niepostrzeżenie i w sposób przyjemny. Etanol ośmiela, rozluźnia, czyni człowieka bardziej towarzyskim, pewnym siebie i rozmownym. Dzięki alkoholowi ma się wrażenie, że powiększa się grono znajomych i przyjaciół. Łatwiej zorganizować sobie w sposób atrakcyjny wolny czas. Z czasem fakt konsumpcji alkoholu wybija się na plan pierwszy, staje się najważniejszym elementem spotkań towarzyskich. Człowiek zaczyna wybierać imprezy z udziałem alkoholu i przedkładać je nad te, które alkoholu nie proponują. Szuka się okazji do napicia się, inicjuje się kolejki, staje się osobą napełniającą kieliszki i serwującą drinki. Wypija się coraz więcej i coraz częściej sięga się po kieliszek. W ciągu tygodnia nie wypada upijać się na umór, bo praca i codzienne obowiązki, ale w weekend można sobie pofolgować i odreagować stresy.

Myśl o weekendzie i suto zakrapianej imprezie powoduje, że człowieka ogarnia przyjemne podniecenie. Zna się już nieprzyjemne skutki picia, ale z kacem i bólem głowy można przecież sobie poradzić. Drażliwość, niepokój, drżenie, potliwość, osłabienie sprawiają, że ponownie trzeba się napić. Pojawia się duma, że pije się coraz więcej i można przepić nawet tych z „najtwardszą głową”. Z miesiąca na miesiąc alkohol powoduje, że człowiek staje się głupkowato zabawny, a nawet niebezpieczny dla siebie i innych. Jeździ pod wpływem, jest agresywny, nieprzyjemny. Do odrobiny refleksji skłania groźba rozstania ze strony partnera, widmo rozwodu, brak obiecanego awansu w pracy, mandat, długi z powodu wysokich kosztów picia. Negatywne skutki nietrzeźwości można jednak usprawiedliwić. Zwykle najbliżsi już wiedzą, że jest się alkoholikiem. Sam alkoholik o tym, że jest uzależniony, dowie się na końcu, gdy sięgnie dna. Wcześniej będzie racjonalizował swoje alkoholowe wyczyny i szukał dla siebie alibi. Pije, bo musi się rozluźnić, bo ma stresującą pracę, bo chce poczuć adrenalinę, bo żona go nie rozumie, bo dzieci nie szanują, bo szef wredny…

Czytaj także:

Chroniczna faza uzależnienia pojawia się wraz z faktem, gdy picie alkoholu przestaje nieść ze sobą gratyfikacje w postaci przyjemności i radości. Alkoholik staje się coraz bardziej smutny, pije sam, chowa butelki z alkoholem w różnych kryjówkach. Pod wpływem informacji z zewnątrz postanawia, że przestanie pić i udowodni innym, że nie jest alkoholikiem. Zmienia trunki na słabsze i nie pije tydzień, miesiąc, dwa miesiące. Niestety, jego myśli zaprząta tylko alkohol, picie i niepicie. Nie potrafi na niczym innym się skoncentrować, denerwuje się, staje się agresywny. Odlicza dni w abstynencji i postanawia powrót do picia, gdy tylko uda mu się wytrwać w trzeźwości. Przecież skoro potrafi nie pić jakiś czas, to znaczy, że ma kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Niestety, następna faza nałogu to rodzinny dramat. Za namową rodziny alkoholik nadludzkim wysiłkiem przerywa picie i idzie na detoks. Podłączony do kroplówki myśli o swoim życiu i obarcza winą za nałóg wszystkich wokoło, tylko nie siebie. To wina złych przyjaciół, ciężkiego dzieciństwa, ojca alkoholika, matki zołzy, zbyt wymagającej żony. Jak przestać pić? Co może pomóc? Najczęściej bodźcem do zmiany życia przez alkoholików jest sięgnięcie dna – kryzys rodzinny, zdrowotny, zawodowy. Jeśli alkoholik sam nie zrozumie, że musi pójść na leczenie odwykowe, nikt nie jest w stanie mu pomóc. Albo się zapije, albo trafi do szpitala z powodu powikłań alkoholowych – choroby trzustki, marskości wątroby itp.

Dlaczego trudno wyjść z nałogu?

Alkoholizm nie jest skutkiem braku silnej woli ani słabości moralnej. Choroba alkoholowa rozwija się na bazie przyjemności, która towarzyszy konsumpcji trunków wysokoprocentowych. Alkoholik koncentruje swoje myśli wokół picia i alkoholu. W jego życiu dominuje przymus: „Muszę się napić”. Traci kontrolę nad tym, kiedy pije, ile pija, jak długo i jak często. Łamie limity co do ilości spożywanego alkoholu. Co może pomóc alkoholikowi? Nie pomogą groźby, prośby, wymuszanie obietnic, apelowanie do sumienia, straszenie piekłem, zawstydzanie, odwoływanie się do rozsądku, logiczna argumentacja, stosowanie kar, publiczne napiętnowanie. Nie pomogą nawet profesjonalne zabiegi, odtruwanie, wszywki alkoholowe, leki wzmacniające ani środki uspokajające. Do tej pory medycyna nie zdołała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedni piją alkohol w sposób kontrolowany, a inni popadają w uzależnienie. Alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna, którą trzeba leczyć, najlepiej za pomocą psychoterapii.

Nie wiadomo, co sprawia, że ludzie stają się alkoholikami. Przyczyny są różne. Nie znaleziono „genu”, który byłby sprawcą nałogu. Alkoholizm to nie jest też skutek osobowości skłonnej do uzależnień. Zresztą nie ma nawet czegoś takiego jak „skrzywiony charakter” czy „osobowość skłonna do uzależnień”. Jakie bowiem cechy można by było uznać za predysponujące do nałogu? Egocentryzm, narcyzm, wrażliwość, niedojrzałość emocjonalną, nieszczerość, tendencje do manipulacji, niskie poczucie własnej wartości, brak odporności na stres? Katalog mógłby być długi i na pewno nie miałby charakteru zamkniętego. Poza tym, za wątpliwością tezy o istnieniu osobowości skłonnej do uzależnień przemawia fakt, że w alkoholizm popadają osoby o różnym statusie społecznym, z różnym wykształceniem, o różnej zasobności portfela.

Dlaczego trudno wyjść z alkoholizmu? Gdyż alkoholik żyje iluzją szczęścia, jaką stwarza picie. Alkohol tłumi, wycisza i maskuje negatywne emocje, dając pseudoszczęście. Alkohol staje się sztucznym sposobem umilania sobie życia. Alkoholik korzysta z trunków aż do momentu, kiedy nie potrafi już bez nich żyć. Nałogu nie da się wyleczyć! Alkoholizm to choroba, na którą się cierpi do końca życia i nawet długie okresy abstynencji nie dają 100% gwarancji, że wytrwa się w niepiciu. Szansę na wyzdrowienie zwiększa zdolność korzystania z pomocy innych, np. tych, którzy sami przeszli przez piekło alkoholizmu. Wsparciem dla alkoholików są grupy Anonimowych Alkoholików (AA) oraz ośrodki leczenia uzależnień, które uczą, jak na nowo odzyskać kontrolę nad własnym życiem i w oparciu o program 12 kroków żyć w sposób odpowiedzialny, dojrzały i zdyscyplinowany.

Bibliografia

  • Cermak T.L., Rutzky J., Czas uzdrowić swoje życie. Przewodnik do pracy nad sobą. Kroki w stronę zdrowienia Dorosłych Dzieci Alkoholików, PARPA, Warszawa 1998, ISBN 83-86103-51-5.
  • Fatyga B., Sierosławski J., Zieliński A., Zieliński P., Alkohol a młode pokolenie Polaków połowy lat dziewięćdziesiątych, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-93-0.
  • Kulisiewicz T., Uzależnienie alkoholowe, PZWL, Warszawa 1982, ISBN 83-200-0445-4.
  • Lisiewicz J., Alkohol a zdrowie i kultura człowieka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1986, ISBN 83-04-02504-3.
  • Woronowicz B.T., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?, Parpamedia, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.
  • Vogler R.E., Bartz W.R., Nastolatki i alkohol. Kiedy nie wystarczy powiedzieć „nie”, PARPA, Warszawa 1999, ISBN 83-86103-96-5.

Leczenie alkoholizmu

Polecane wideo:

Komentarze (20)
~--------------------------
~--------------------------

jesli masz problem z alkocholem a jestes w stanie siedziec na internecie i pisac o swoich problemach to nie jestes jeszcze na kompletnym dnie wiec ratuj sie puki mozesz wystarcza checi bo jak dotkniesz dna to prawie nie mozliwe bedzie odbicie sie od niego i malo kto bedzie ci w stanie pomuc

Odpowiedz
~pepe3587
~pepe3587

nie chce stracic rodziny ! a sam sobie nie poradze ! mam problem i zdaje sobie sprawe z tego. Wiem juz ze zona mi nie pomoze zreszta juz tego nie oczekuje sam sobie zpracowalem i sam musze sie ogarnac!kocham Ją szkoda tylko że nie umie tego pokazać.

Odpowiedz
~Jestzle
~Jestzle

Chyba mam problem mam dopiero 22 lata ale wiem ze niekontroluje swojego picia boje sie ze wkoncu zaniedbam dom i strace dziecko. Piwo pije codziennie wieczorem wmawiajac sobie ze po calym dniu stresu mam prawo na jedno piwko wiec tylko czekam az bedzie 20 zeby polozyc malego spac i moc otworzyc piwko ale najgorzej jest kiedy ide na piwo z kolezanka to wracam na drugi dzien kompletnie pijana gdy dzieckiem siedzi mlodsza siostra kiedy jestem na kacu mam wyrzuty sumienia i mowie ze juz nie bede pila ale po 2 dniach jes to samo ude na piwo upijam sie i jest fajnie . Wiem ze nie moge tak dluzej meczy mnie to ale nie potrafie przestac pic bo kiedy juz jestem zdrowa twierdze ze kontroluje picie i ze sobie wmawiam ze jestem alkoholiczka ale jednak w glebi duszy czuje to ze mam problem i jak cos z tym nie zribie to sie stocze na samo dno jak mam sobie pomuc wstydze sie isc na aa bo moje miasto jest male i ze ktos sie dowie i zabiora mi dziecko pomocy ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

prawdopodobieństwo, że szybciej zechce się od niego odbić, by zacząć zdrowieć. Cierpiałkowska L., Alkoholizm – przyczyny, leczenie, profilaktyka, Wydawnictwo (...) się na leczenie odwykowe....

Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

konsekwencji alkoholizmu, a niektórzy stają się nawet osobami współuzależnionymi. O alkoholizmie powstało już mnóstwo publikacji i artykułów. Rzadko jednak mówi (...) za transformacjami, jakie przechodzi osoba postanawiająca...

Leczenie alkoholizmu

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie (...) . Cierpiałkowska L., Alkoholizm: przyczyny, leczenie,...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę alkoholizmu i mogą przyczynić (...) Center College of Medicine, które zostało opublikowane w Journal of Neuroscience, stwarza szansę...

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholika

Leczenie alkoholika

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia alkoholika są wszywki alkoholowe.

Leczenie alkoholizmu

Fundacja na rzecz kobiet z chorobą alkoholową

Fundacja działa od 2009 roku i jest odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem alkoholowy wśród kobiet. Główne zadania to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia. Pomoc kobietom w podjęciu decyzji...

Leczenie alkoholizmu

"12 kroków" alkoholika

dotychczas wypróbowane metody zawiodły. Chory na alkoholizm wie, że musi poprosić o pomoc i wsparcie, zwłaszcza te osoby, które same

Problemy z dłońmi i stopami

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jak przestać obgryzać paznokcie?

- wykonywanie bransoletek lub robienie na drutach może cię tak wciągnąć, że przestaniesz myśleć o paznokciach.

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby