Trwa ładowanie...

Koronawirus. Infekcje wśród zaszczepionych? MZ: Zaledwie u 0,1 proc. potwierdzono SARS-CoV-2

Avatar placeholder
Tatiana Kolesnychenko 08.10.2021 19:25
Koronawirus. Infekcje wśród zaszczepionych? MZ: Zaledwie u 0,1 proc. potwierdzono SARS-CoV-2
Koronawirus. Infekcje wśród zaszczepionych? MZ: Zaledwie u 0,1 proc. potwierdzono SARS-CoV-2 (Getty Images)

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że jedynie 0,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych koronawirusem. Wśród wszystkich zgonów z powodu COVID-19 osoby zaszczepione stanowiły 1,9 proc.

spis treści

1. COVID-19 u zaszczepionych. MZ podało statystyki

Od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką preparatów przeciw COVID-19 w Polsce koronawirusem zakaziło się 1 429 507 osób. Wśród nich 19 688 osób było w pełni zaszczepionych.

Za zakończony schemat szczepień jest uznawany po upływie 14 dni od podania pacjentowi drugiej dawki preparatu AstraZeneki, Pfizera, Moderny lub jednodawkowego Johnson & Johnson.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
COVID-19 u zaszczepionych
COVID-19 u zaszczepionych (Getty Images)

W Polsce w pełni zaszczepionych zostało 19 572 274 osób. Oznacza to, że zaledwie 0,1 proc. z tej grupy uległa zakażeniu SARS-CoV-2.

"Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 1,3 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni" – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia również podał statystyki zgonów z powodu COVID-19 wśród w pełni zaszczepionych pacjentów.

Od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką na skutek zakażenia koronawirusem zmarły 39 782 osoby, z czego 759 osób było w pełni zaszczepionych.

"Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 1,9 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem" – zaznaczył resort.

2. "To naprawdę rewelacyjny wynik"

Dane MZ potwierdzają wcześniejsze wyniki badań polskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "Vaccines".

W badaniach wzięły udział 4 szpitale - z Wrocławia, Poznania, Kielc oraz Białegostoku. Pod uwagę brano tylko pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji. Okazało się, że wśród wszystkich hospitalizacji pacjenci zaszczepieni stanowili zaledwie 1,2 proc. W grupie osób zaszczepionych odnotowano 15 zgonów, co stanowiło 1,1 proc. wszystkich śmiertelnych przypadków w badanym okresie.

- To naprawdę rewelacyjny wynik – podkreśla dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu, biolog oraz popularyzator nauki, główny autor badania.

Jak mówi dr Rzymski, badania potwierdziły wcześniejsze doniesienia. Po pierwsze, żeby wytworzyła się pełna ochrona przed COVID-19 powinny upłynąć co najmniej 2 tygodnie od przyjęcia drugiej dawki preparatu. Po drugie, osoby zaszczepione tylko jedną dawką nie są w pełni chronione.

- Osoby, które przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki, stanowiły aż 80 proc. wśród hospitalizowanych. Przy czym pacjenci, u których objawy COVID-19 wystąpiły w ciągu 14 dni od przyjęcia pierwszej dawki, stanowiły 54,3 proc. wszystkich przypadków. Jednak ze względu na to, że okres inkubacji koronawirusa wynosi przeciętnie 5 dni, ale może rozciągać się aż do dwóch tygodni, nie można całkowicie wykluczyć, że część z tych osób została zainfekowana jeszcze przed przyjęciem szczepienia – opowiada dr Rzymski.

3. Jak przebiega COVID u osób zaszczepionych?

Jak wykazały badania, COVID-19 po pełnym bądź częściowym szczepieniu może wystąpić u pacjentów w różnym wieku. Najmłodszy z badanych miał 32 lata. Najstarszy natomiast 93 lata. Jednak to osoby w wieku powyżej 70 lat stanowiły 66,5 proc. wszystkich hospitalizowanych.

Zdaniem eksperta wnioski z badań potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 spełniają swoją funkcję.

- Wiemy, że dzięki szczepieniom nie zmieciemy SARS-CoV-2 z powierzchni Ziemi. Wirus dalej będzie krążył i się zmieniał. Dlatego najważniejszym zadaniem szczepionek jest łagodzenie klinicznych skutków COVID-19. Innymi słowy, walczymy o to, aby sprowadzić SARS-CoV-2 do poziomu innych koronawirusów, którymi się zakażamy, ale które nie powodują hospitalizacji oraz zgonów. To jest walka do wygrania – opowiada dr Rzymski.

Jeśli nawet SARS-CoV-2 zdoła pokonać barierę przeciwciał i zakazić komórki, to w absolutnej większości przypadków nie zdąży się namnożyć, ponieważ zostanie wykryty przez odpowiedź komórkową.

- Im szybciej wirus zostanie usunięty z organizmu, tym mniejsze obszary zdoła zająć. To zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego warto się zaszczepić – podkreśla ekspert.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze