Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jak odróżnić wariant Delta od innych infekcji? Jest pięć podstawowych objawów

Avatar placeholder
04.07.2021 14:08
Koronawirus. Jak odróżnić wariant Delta od innych infekcji? Dr Krajewski ma radę
Koronawirus. Jak odróżnić wariant Delta od innych infekcji? Dr Krajewski ma radę (Getty Images)

Lekarze przygotowują się do jesiennej fali zakażeń koronawirusem w Polsce. Jest niemal pewne, że wywoła ją wariant Delta. Problem polega na tym, że objawy, które powoduje nowa mutacja SARS-CoV-2, do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie. Dr Jacek Krajewski wyjaśnia, na co warto zwrócić uwagę, żeby rozpoznać u siebie COVID-19.

spis treści

1. Pięć najczęstszych objawów zakażenia wariantem Delta

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory w Polsce potwierdzono 106 przypadków zakażeń wariantem Delta oraz 12 przypadków Delty Plus.

Zdaniem dra Jacka Krajewskiego, lekarza rodzinnego oraz prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, choć obecnie liczby zakażeń koronawirusem w Polsce pozostają bardzo niskie, jesienią sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

Zobacz film: "Dr Jacek Krajewski o szczepieniach przeciw COVID-19"
Pięć najczęstszych objawów zakażenia wariantem Delta
Pięć najczęstszych objawów zakażenia wariantem Delta (Getty Images)

- Na razie mamy wakacje i dobrą pogodę, co przekłada się na mniejszą liczbę kontaktów w zamkniętych pomieszczeniach. We wrześniu to się zmieni, ponieważ m.in. dzieci powrócą do szkół. Biorąc pod uwagę, że wariant Delta jest dużo bardziej zakaźny niż poprzednie, można założyć, że to właśnie on wywoła kolejną falę zakażeń - opowiada ekspert.

Z doświadczeń innych krajów, gdzie ta mutacja już się rozprzestrzeniła, wiadomo, że sytuację epidemiologiczną dodatkowo pogarsza fakt, iż pierwsze objawy zakażenia wariantem Delta można łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem albo grypą żołądkową.

Potwierdzają to obserwacje naukowców analizujących dane pozyskane dzięki Zoe COVID Symptom Study, brytyjskiej aplikacji, z której korzystają setki tysięcy ludzi na całym świecie.

- Od początku maja przyglądamy się najczęstszym objawom u użytkowników aplikacji i nie są one takie same, jak były wcześniej – powiedział prof. Tim Spector, szef projektu oraz epidemiolog z King's College London.

Wyraźnie widać, że pacjenci rzadziej zgłaszają wysoką gorączkę, ale częściej pojawia się katar oraz ból gardła.

Najczęstsze objawy zgłoszone poprzez zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii do końca czerwca to:

  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • katar,
  • gorączka,
  • uporczywy kaszel.

2. "Zwracajmy uwagę na niepasujące lub niestandardowe objawy, które nakładają się na zwykłe infekcje"

Dr Jacek Krajewski podkreśla, że na początkowych stadiach zakażenie wariantem Delta nie daje żadnych specyficznych objawów.

- Na początku epidemii koronawirusa u pacjentów często zdarzały się przypadki utraty węchu i smaku, które niemal jednoznacznie świadczyły o zakażeniu SARS-CoV-2. Podczas ostatniej fali te objawy zdarzały się coraz rzadziej. Wszystko wskazuje, że przy Delcie będą jeszcze rzadsze. Brak charakterystycznych objawów oznacza, że każda infekcja może być podejrzana - mówi lekarz.

Prof. Spector z kolei zwraca uwagę, że to właśnie brak specyficznych objawów ułatwia rozprzestrzenienie się nowego wariantu, ponieważ pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że są zakażeni koronawirusem. Mają katar, kichają albo kaszlą, ale nie czują się na tyle źle, żeby opuszczać pracę albo studia. Tacy pacjenci nie tylko transmitują wirusa na innych, ale i ryzykują własne zdrowie, ponieważ zbyt późno trafiają pod obserwację lekarzy.

- Można się spodziewać, że jesienią COVID-19 będzie przebiegać w początkowych fazach, jak wiele innych infekcji. Dlatego najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać test. Oprócz tego doświadczenie podpowiada, że należy zwracać uwagę na niepasujące lub niestandardowe objawy, które nakładają się na zwykłe infekcje. Przykładowo wydaje się nam, że jesteśmy przeziębieni, ale do tego zaczynają dochodzić objawy od strony układu pokarmowego, czy jakieś neuropatie. Wówczas powinna nam się zapalić czerwona lampka - podkreśla lekarz.

3. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę 4 lipca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 54 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (9), dolnośląskim (8) oraz pomorskim (7).

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła jedna osoba.

Podłączenia do respiratora wymaga 88 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju pozostało 631 wolnych respiratorów.

Zobacz również: Wariant Delta może atakować jelita. Lekarze ostrzegają: Łatwo pomylić te objawy COVID-19 z grypą żołądkową

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze