Trwa ładowanie...

Koronawirus. Kolejne powikłanie po zakażeniu SARS-CoV-2 - to konsekwencja mgły mózgowej

 Ewa Rycerz
11.02.2021 20:28
Psychoza jest jednym z powikłań po zakażeniu koronawirusem
Psychoza jest jednym z powikłań po zakażeniu koronawirusem (123rf)

Nie tylko mgła mózgowa czy zawroty głowy. Do powikłań po zakażeniu koronawirusem naukowcy dołączyła także psychoza. I choć są to sytuacje bardzo rzadkie, to naukowcy podkreślają, że może być ona skutkiem burzy cytokinowej.

spis treści

1. Psychoza po zakażeniu SARS-CoV-2

Jako przykład występowania psychozy po zakażeniu koronawirusem naukowcy podają historię 55-latki, która twierdziła, że osoba z bliskiego jej otoczenia została zastąpiona przez inną. Informują także o 36-latce, która podjechała pod stację drive-thru i jej pracownikom próbowała podać swoje dziecko. Twierdziła, że ktoś chce je porwać.

Najbardziej przerażającym przypadkiem psychozy jest jednak historia 42-letniej kobiety, którą męczyła wizja zabicia własnych dzieci. Kobieta opracowała nawet plan zabójstwa.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o powrocie dzieci do szkół"

Mimo drastycznych przypadków psychoza nadal jest bardzo rzadkim powikłaniem po COVID-19, a samo jej występowanie i powiązanie z COVID-19 - niezbadane. Zaburzenia mają na ogół charakter przejściowy, a do ich leczenia wykorzystuje się leki przeciwpsychotyczne. Tego typu zmiany pojawiają się u osób w wieku 30, 40 i 50 lat, u których najczęściej nie występowały zaburzenia psychiczne w rodzinie.

2. Jakie są przyczyny psychozy po COVID-19?

Lekarze nie są pewni, skąd bierze psychoza u osób, które przechorowały COVID-19.

Na początku twierdzili, że tego typu zaburzenia mogą występować wskutek długiego przebywania na oddziałach szpitalnych i przyjmowania dużej dawki sterydów. Jednak psychozy diagnozowane są u coraz większej liczby osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dlatego też lekarze przypuszczają, że przyczyną tej grupy zaburzeń może być burza cytokinowa

Dochodzi do niej wskutek nieprawidłowej i zbyt intensywnej reakcji układu odpornościowego. To rodzaj zapalenia naczyń krwionośnych, które prawdopodobnie obejmuje także mózg i układ nerwowy.

Koronawirus przekracza barierę krew-mózg, a to również może być przyczyną mgły covidowej czy utraty węchu i smaku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze