Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, kto choruje najczęściej. "Dominuje grupa 31-40 lat"

Avatar placeholder
27.03.2021 10:54
Na COVID chorują coraz młodsi
Na COVID chorują coraz młodsi (Getty Images)

"Od początku 2021 r. mamy już blisko 850 tysięcy nowych zakażeń. W strukturze wiekowej dominuje grupa 31-40 lat" - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Eksperci ostrzegają, że nowe mutacje koronawirusa są wyjątkowo zaraźliwe i nawet w zdrowym, młodym organizmie mogą wyrządzić dużo szkód.

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Chorują coraz młodsi

Przez cały 2020 rok w Polsce odnotowano 1 294 766 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Tymczasem tylko przez trzy miesiące 2021 r. przybyło ponad milion nowych zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Chorują coraz młodsi
Koronawirus w Polsce. Chorują coraz młodsi (Getty Images)
Zobacz film: "Stanisław Karczewski apeluje do lekarzy POZ, by szybciej kierowali pacjentów z COVID-19 do szpitali"

Zmieniła się również grupa wiekowa. W ubiegłym roku zakażenie najczęściej było odnotowywane u osób w wieku 41-50 lat. Teraz SARS-CoV-2 najczęściej wykrywany jest w grupie 31-40 lat.

2. "Nawet w zdrowym, młodym organizmie koronawirus może wyrządzić dużo szkód"

Coraz młodsze osoby wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19. Również przebieg choroby jest dużo cięższy niż na początku pandemii.

Zdaniem dr. Bartosza Fiałka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, "odmłodzenie" pacjentów z COVID-19 wynika z dwóch faktów. Po pierwsze, dużo osób starszych już przeszło zakażenie SARS-CoV-2, a po drugie - część została zaszczepiona.

Właśnie dlatego, gdy w Polsce rozprzestrzeniły się nowe mutacje koronawirusa, coraz częściej zaczęły chorować osoby młode.

- B117, czyli tzw. wariant brytyjski, charakteryzuje się mutacją która w najprostszym ujęciu, wpływa na budowę białka S i dzięki temu wirus lepiej wirus wnika do jamy nosowej, łącząc się z receptorami ACE2. Tam powoduje wnikanie do komórki, namnażanie się i wywołuje objawy COVID-19. Ma lepszą, wyższą zakaźność i przez to choruje więcej osób - wyjaśnił lekarz.

Jak dodał ekspert, brytyjska mutacja jest wyjątkowo zaraźliwa i nawet w zdrowym, młodym organizmie może wyrządzić dużo szkód.

- Teraz mamy etap zachorowań wśród młodszych - mówi dr Fiałek.

Potwierdzają to również wyniki najnowszych badań opublikowanych w "British Medical Journal", które wskazują na wyższą śmiertelność wśród młodych osób, spowodowaną najnowszą mutacją brytyjską.

- Nawet o 90 proc. łatwiej się rozprzestrzenia, ale niestety jest również bardziej śmiertelna. Oznacza to, że SARS-CoV-2 z tą mutacją powoduje cięższy przebieg COVID-19 i częściej prowadzi do zgonów - podsumowuje.

Zobacz również: Leki przeciwzakrzepowe zmniejszają ryzyko zgonu w ciężkich przypadkach COVID-19. Odkrycie Brytyjczyków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze