Trwa ładowanie...

Leki przeciwzakrzepowe zmniejszają ryzyko zgonu w ciężkich przypadkach COVID-19. Odkrycie Brytyjczyków

Wszyscy pacjenci z COVID-19, którzy trafiają do szpitali dostają leki przeciwzakrzepowe
Wszyscy pacjenci z COVID-19, którzy trafiają do szpitali dostają leki przeciwzakrzepowe (Getty Images)

Naukowcy na łamach "British Medical Journal" donoszą o obiecujących efektach podania leków przeciwzakrzepowych pacjentom z COVID-19. Ich zdaniem mogą one ograniczyć liczbę śmiertelnych przypadków wśród chorych w ciężkim stanie. Autorzy pracy podkreślają, że kluczowe znacznie ma czas ich podania.

spis treści

1. Leki przeciwzakrzepowe mogą ograniczyć liczbę przypadków śmiertelnych

Brytyjscy naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine we współpracy z ośrodkami naukowymi w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane blisko 4,3 tys. chorujących na COVID-19, którzy trafili do szpitala między marcem a lipcem 2020 r. W ciągu miesiąca zmarło 622 osoby z tej grupy. Dominującą grupę pacjentów stanowili mężczyźni, o średniej wieku wynoszącej 68 lat. Dane pochodziły z Ministerstwa ds. Kombatantów.

Prawie wszyscy chorzy w szpitalu otrzymali heparynę lub inne leki przeciwzakrzepowe. 84 proc. z nich dostało leki w ciągu 24 godzin. Naukowcy odkryli zaskakująca tendencję: pacjenci, którzy otrzymali leki przeciwzakrzepowe w pierwszych godzinach po przyjęciu do szpitala, rzadziej umierali. Z ich wyliczeń wynika, że w tej grupie odsetek zgonów sięgał 14,3 proc. Autorzy pracy twierdzą, że zastosowanie terapii przeciwzakrzepowej może zmniejszyć ryzyko zgonu nawet o 27 proc.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

W badaniach nie stwierdzono, żeby podanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększało ryzyko krwawień u chorujących na COVID, czego obawia się część specjalistów. Brytyjczycy dodają, że ich badania mają charakter obserwacyjny, kluczowe dane mogą przynieść próby kliniczne.

Leki przecizakrzepowe zmniejszają ryzyko zgonów w cieżkim przebiegu COVID-19
Leki przecizakrzepowe zmniejszają ryzyko zgonów w cieżkim przebiegu COVID-19 (Getty Images)

2. Leki przeciwzakrzepowe w leczeniu COVID-19

To nie pierwsze badania, które wskazują na istotny wpływ zastosowania leków przeciwzakrzepowych w COVID-19. Wcześniej również lekarze z Mount Sinai Health System w Nowym Jorku donosili, że pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19, którym podano leki rozrzedzające krew, byli o 50 proc. mniej narażeni na śmierć.

O obiecujących wynikach badań nad heparyną - jednym z leków przeciwzakrzepowych, informowali również kilka tygodni temu na łamach "British Journal of Pharmacology" naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu. Naukowcy stwierdzili, że heparyna ma nie tylko działanie przeciwzakrzepowe, ale również destabilizuje białko spike, które umożliwia koronawirusowi wnikanie do komórek.

"To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny tak, aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego" - mówił cytowany przez PAP prof. Jeremy Turnbull z Uniwersytetu w Liverpoolu.

3. Nadzieja w terapii przeciwzakrzepowej

Brytyjscy naukowcy przypominają, że cześć zgonów w przypadku COVID-19 może być spowodowana przez tworzenie zakrzepów w tętnicach i żyłach. Zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe są jednymi z najpoważniejszych powikłań obserwowanych u pacjentów. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które wcześniej miały zmiany miażdżycowe i choroby układu krążenia.

- Wirus powoduje stan zapalny. Pojawia się odczyn, zaczynają gromadzić się płytki krwi, które zwężają naczynia. Tak powstaje zakrzep. Zakrzep blokuje naczynia, przez co do mózgu przestaje docierać krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Wówczas dochodzi do udaru mózgu. Wiadomo jednak, że COVID-19 może powodować zakrzepy w różnych narządach, w tym bardzo groźne zatory płucne. Znane są również przypadki pacjentów z COVID-19, którym lekarze ze względu na zakrzepy, musieli amputować kończyny - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Zakrzepica jako powikłanie po COVID-19 jest bardzo częstym zjawiskiem u pacjentów wymagających hospitalizacji. Czasami występuje nawet u osób, które już w kończą leczenie. Niestety, ale szereg osób zakażonych koronawirusem zmarło z powodu udarów - podkreślał profesor.

W Polsce wszyscy pacjenci z COVID-19, którzy trafiają do szpitali dostają leki przeciwzakrzepowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze