Koronawirus. Osoby noszące okulary mogą być mniej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Prof. Jerzy Szaflik komentuje
Okulary mogą chronić przed zakażeniem koronawirusem. Takie wnioski płyną z najnowszego badania chińskich naukowców, które zostało opublikowane na łamach ''JAMA Ophthalmology”.
Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj
1. Zakażenie koronawirusem u osób noszących okulary
Badanie zostało przeprowadzone Chinach i objęło wszystkich hospitalizowanych pacjentów między 27 stycznia a 13 marca w Suizhou Zengdu Hospital w Suizhou – szpitalu, gdzie leczeni są tylko pacjenci zakażeni koronawirusem.
Wśród 276 przebadanych pacjentów, zaledwie 30 (10,9 proc.) nosiło okulary. 16 z nich to osoby z krótkowzrocznością. 14 - to pacjenci ze starczowzrocznością. Żadna z osób biorących udział w badaniu nie nosiła soczewek kontaktowych. Nikt też nie przeszedł operacji poprawiającej wzrok.
- W regionie, gdzie znajduje się ten szpital, okulary nosi 31,5 proc. populacji, ale wśród jego pacjentów takich osób było zaledwie 5,8 proc. To sugeruje, że noszenie okularów na co dzień może stanowić ochronę przed wniknięciem wirusa SARS-CoV-2 do organizmu - mówi prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie.
- Oczywiście – ten wniosek wysnuto w kontekście kilku innych, wcześniejszych badań. Już w marcu było bowiem wiadomo, że najprawdopodobniej SARS-CoV-2 może wniknąć do organizmu poprzez oczy, na przykład potarte zakażoną dłonią. Oczy są bowiem połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa – a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla koronawirusa. Tą drogą dostaje się on do organizmu, gdzie wywołuje infekcję – dodaje ekspert.
- Kolejne badanie wskazywało, że przypuszczalnie SARS-CoV-2 może też replikować się w oczach osób zakażonych (konkretniej – w niezidentyfikowanym jeszcze rodzaju komórek spojówki, w których ta replikacja może zachodzić). Oznacza to, że łzy potencjalnie mogą stanowić materiał zakaźny. Dlatego apelowaliśmy, by moi koledzy i koleżanki po fachu zachowywali szczególną ostrożność podczas przeprowadzania badań okulistycznych. W ogóle, ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku personelu medycznego stykającego się z chorymi. Przecież maseczki sanitarne chronią jedynie usta i nos! Elementem zabezpieczenia personelu medycznego, leczącego chorych na Covid-19, w każdym wypadku powinny być także okulary czy gogle ochronne – w tej kwestii również wystosowaliśmy apel – przypomina prof. Szaflik.
2. Okulary - ochrona przed koronawirusem
Czy to oznacza, że tego typu zabezpieczenia powinny obowiązywać nas wszystkich?
- Myślę, że powinniśmy rozpocząć taką dyskusję, jeśli kolejne badania potwierdzą aż tak doniosłą rolę ochrony oczu w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem. Na razie po prostu często myjmy lub odkażajmy dłonie oraz bezwzględnie unikajmy dotykania oczu, nosa i ust. Chcę bowiem bardzo mocno podkreślić, że rola ochronna okularów może być związana nie tylko z faktem, że stanowią one barierę przed unoszącym się w powietrzu aerozolem zawierającym SARS-CoV-2. Sam fakt noszenia okularów zapobiega też bezwiednemu dotykaniu twarzy i tarciu oczu, a to wydaje się być bardziej niebezpieczne w kontekście przenoszenia koronawirusa drogą oczną. Na koniec tylko dodam, że jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że nieświadomie dotykamy twarzy średnio aż 23 razy na godzinę! Szczególnie w okresie pandemii musimy panować nad tym odruchem – podsumowuje prof. Szaflik.
Więcej sprawdzonych informacji znajdziesz na dbajniepanikuj.wp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.