Trwa ładowanie...

Koronawirus. Osoby z Alzheimerem są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 oraz zgon

Avatar placeholder
01.06.2020 07:29
Alzheimer a koronawirus
Alzheimer a koronawirus (Getty images)

Według brytyjskich naukowców osoby chorujące na chorobę Alzheimera są znacznie częściej narażone na ciężkie powikłania oraz śmierć w wyniku COVID-19. Najnowsze badania sugerują, że nie wynika to z kwestii podeszłego wieku pacjentów, tylko uwarunkowań genetycznych.

1. Koronawirus. Osoby starsze umierają najczęściej

Naukowcy na całym świecie próbują zrozumieć, dlaczego osoby starsze są nieproporcjonalnie bardziej narażone na koronawirusa. Naukowcy z University of Exeter odkryli związek między genem APOE (zwanych e4e4), którego wadliwa kopia może powodować wystąpienie choroby Alzheimera a ciężkimi objawami COVID-19.

Osoby z alzheimerem są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 oraz zgon
Osoby z alzheimerem są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 oraz zgon (Getty Images)

2. Alzheimer a koronawirus

Według brytyjskich naukowców demencja oraz alzheimer są najczęstszymi chorobami współistniejącymi, które stwierdzano u osób zmarłych na COVID-19.

Zobacz film: "Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2"

Wcześniejsze badania tego zespołu sugerowały, że osoby z demencją są trzy razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. "Jednym z wyjaśnień tego, że osoby z demencją są bardziej podatne na COVID-19 może być wysoki odsetek infekcji w domach opieki, ale te badania wskazują na potencjalny związek biologiczny" - opowiada dr. Carol Routledge, dyrektor ds. badań w Alzheimer's Research UK.

Jak podkreśla Routledge, najnowsze badanie wykazało, że osoby z kluczowym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera wydają się bardziej podatne na pozytywny wynik testu na COVID-19. "Nawet jeśli nie mają demencji" - podkreśla lekarz.

Jak wykazała analiza danych, wadliwy gen APOE e4e4 był obecny u 2,36 proc. uczestników europejskiego pochodzenia, ale ten wariant genu miało aż 5,13 proc. spośród tych, którzy uzyskali pozytywny wynik na COVID-19. To sugeruje, że ryzyko jest podwojone w porównaniu do e3e3.

3. Koronawirus. Podłoże genetyczne

Według naukowców, odkrycie może pomóc w określeniu, w jaki sposób wadliwy gen powoduje podatność na COVID-19. A to z kolei może doprowadzić do nowych pomysłów dotyczących leczenia.

"Badanie pokazuje również, że rosnące ryzyko choroby, które wydaje się nieuniknione w związku ze starzeniem się, może w rzeczywistości wynikać ze specyficznych różnic biologicznych, co może pomóc nam zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie pozostają aktywni do wieku 100 lat i więcej, podczas gdy inni stają się niepełnosprawni i umierają po sześćdziesiątce" - podkreślił współautor badań dr. Chia-Ling Kuo z UConn School of Medicine.

Naukowcy podkreślają konieczność dalszych badań, aby dokładnie zrozumieć, jakie koronawirus stanowi ryzyko dla osób o różnym pochodzeniu genetycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze