Koronawirus pojawił się w Wuhan już w sierpniu? Naukowcy mają na to dowody
Zdjęcia satelitarne parkingów szpitalnych w Wuhan oraz trendy wyszukiwania w internecie świadczą o tym, że epidemia koronawirusa mogła wybuchnąć w Chinach już w sierpniu ubiegłego roku. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard Medical School.
1. Epidemia koronawirusa zaczęła się wcześniej?
Z analizy, którą przeprowadzili naukowcy z Harvard Medical School wynika, że na parkingach pięciu szpitali w Wuhan gromadziła się znacznie większa liczba samochodów późnym latem i jesienią 2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Korzystając ze zdjęć z października 2018 r., naukowcy naliczyli 171 samochodów na parkingach w Tianyou Hospital, jednym z największych szpitali w Wuhan. Dane satelitarne rok później wykazały 285 pojazdów w tym samych miejscu, co stanowi wzrost o 67 proc. W innych szpitalach ruch wzrósł nawet o 90 proc.
Naukowcy też zauważyli, że w tym okresie czasu w chińskiej wyszukiwarce Baidu wzrosła liczba wyszukiwanych haseł związanych z chorobą zakaźną. Gwałtowny wzrost zaczął się w sierpniu 2019 r., a szczyt osiągnął w grudniu 2019 r.
2. Dane z wyszukiwarek
"Chodzi o próbę złożenia skomplikowanej układanki z tego, co się wtedy działo" – tłumaczy pfor. John Brownstein, kanadyjski epidemiolog i profesor medycyny w Harvard Medical School podczas wywiadu dla CNN.
W opinii Brownsteina szczególnie ważne są dane o wyszukiwanych hasłach. Jak udało się ustalić badaczom, najczęściej w internauci z Wuhan wyszukiwali informacji na temat biegunki oraz kaszlu.
"Te hasła były wyszukiwane na niespotykaną dotąd skalę. Obecnie wiemy, że ogromny odsetek osób zakażonych faktycznie wykazywał objawy biegunki" – opowiada Brownstein.
3. Chińczycy przeoczyli koronawirusa?
Brownstein podkreśla, że na podstawie tych danych można założyć, że nowy koronawirus pojawił się zdecydowanie wcześniej, niż oficjalnie ogłosiły to Chiny.
"Nasze odkrycia potwierdzają również hipotezę, że wirus pojawił się naturalnie w południowych Chinach i krążył w społeczności Wuhan" - opowiada prof. Brownstein.
Brownstein podkreśla, że łatwo jest przeoczyć wczesne oznaki pandemii. "Gdyby to samo wydarzyło się w USA, bardzo możliwe, że również przeoczylibyśmy te sygnały" - konkluduje epidemiolog.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.