Trwa ładowanie...

Koronawirus. Remdesivir jest najskuteczniejszym lekiem na COVID-19? Kolejne badania to potwierdzają

Najnowsze badania potwierdzają skuteczność remdesiviru w leczeniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Wcześniej do podobnych wniosków doszli polscy naukowcy, którzy prowadzili badania w szpitalach w całym kraju.

Zobacz film: "Prawie 5 tys.zakażeń COVID-19 w Polsce, a w szpitalach brak miejsc. Komentuje dr Wojciech Konieczny"

1. Skuteczność remdesiviru

Randomizowane badanie zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców. Zastosowano metodę podwójnie ślepej próby. W praktyce oznacza to, że części pacjentów z COVID-19 podawano przeciwwirusowy lek remdesivir, a części - placebo. W sumie w badaniu wzięło udział 1062 osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus. Remdesivir jest najskuteczniejszym lekiem na COVID-19
Koronawirus. Remdesivir jest najskuteczniejszym lekiem na COVID-19 (Getty Images)

Jak czytamy na łamach prestiżowego czasopisma "The New England Journal of Medicine" (NEJM), u osób, które otrzymały remdesivir, średni czas powrotu do zdrowia wynosił 10 dni, w porównaniu z 15 dniami wśród tych, którzy otrzymywali placebo. W grupie pacjentów przyjmujących remdesivir zdecydowanie rzadziej dochodziło do poważnych powikłań, a śmiertelność była prawie dwukrotnie niższa.

"Nasze dane sugerują, że leczenie remdesivirem mogło zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby, na co wskazuje niższy odsetek poważnych powikłań spowodowanych niewydolnością oddechową" - czytamy w publikacji.

Reasumując wyniki badania, leczenie remdesivirem może nie tylko zmniejszyć obciążenie chorobą, ale i również odciążyć ograniczone zasoby służby zdrowia podczas pandemii.

2. SARSter. Badanie na temat remdesiviru

Wyniki badań międzynarodowej grupy potwierdzają obserwacje polskich naukowców. Jak już pisaliśmy, w ramach projektu SARSter swoje siły połączyło 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2, w tym 10 pediatrycznych.

Polscy badacze porównywali skuteczność stosowania remdesiviru do preparatu lopinawir/rytonawir, który również jest lekiem przeciwwirusowym, stosowanym w leczeniu zakażonych HIV. Na początku epidemii koronawirusa lopinawir/rytonawir powszechnie podawano chorym na COVID-19.

Najważniejsze wnioski z badania:

  • Poprawa stanu pacjentów oceniana w 21. dniu hospitalizacji osiągnęła 86 proc. i była o 15 proc. wyższa niż w przypadku osób leczonych lopinawirem/rytonawirem.
  • W grupie leczonej remdesivirem ryzyko zgonu było dwukrotnie mniejsze niż u leczonych lopinawirem/rytonawirem.
  • Chorzy leczeni remdesivirem wymagali krótszej tlenoterapii i całkowitego czasu hospitalizacji, a ponadto rzadziej występowała konieczność stosowania oddychania wspomaganego respiratorem.

3. Remdesivir. Ile kosztuje?

Remdesivir jest lekiem przeciwwirusowym, który należy do analogów nukleotydowych. Preparat został opracowany w 2014 r. przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Sciences z myślą o walce z epidemią wirusa Ebola, a później MERS.

W przypadku COVID-19 lek podaje się chorym w początkowych stadiach choroby, żeby zahamować namnażanie się wirusa w organizmie.

Lek nie należy do najtańszych. Wcześniej koncern ustalił, że cena remdesiviru dla "państw rozwiniętych" na całym świecie będzie wynosić 390 USD za fiolkę. Z kolei prywatne firmy ubezpieczeniowe z USA zapłacą 520 USD. Najkrótsza kuracja remdesivirem trwa pięć dni, w trakcie których pacjentowi podaje się sześć fiolek leku. Tym samym cena takiej terapii dla jednej osoby wynosi ponad 9 tys. zł.

Zobacz także: Koronawirus. Polscy naukowcy jako pierwsi w Europie potwierdzili skuteczność remdesiviru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.