Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Koronawirus. Ustalono cenę na remdesivir. Terapia jednego pacjenta to minimum 10 tys. zł

Farmaceutyczny koncern Gilead dokonał ostatecznej wyceny remdesiviru. Dotychczasowe badania pokazują, że to najskuteczniejszy lek w walce z COVID-19. Firma zapewnia, że cena leku została ustalona tak, by nie było problemów z jego dostępnością. Koszt najkrótszej kuracji jednego pacjenta to ok. 10 tys. zł.

Zobacz film: "Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2"

1. Ile kosztuje remdesivir?

Remdesivir to lek przeciwwirusowy, podawany pacjentom dożylnie. Został opracowany w 2014 r. przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Sciences. Miał pomóc w walce z epidemią wirusa Ebola. Następnie był testowany również podczas epidemii MERS.

Ustalono cenę na remdesivir
Ustalono cenę na remdesivir (Getty Images)

Badania pokazują, że remdesivir jest również skuteczny w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 i może skrócić czas leczenia pacjentów średnio o cztery dni.

Teraz koncern wycenił wartość leku. Koszt najkrótszej kuracji jednego pacjenta to ok. 10 tys. zł.

2. Cena remdesiviru

Koncern Gilead ustalił, że cena remdesiviru dla "państw rozwiniętych" na całym świecie będzie wynosić 390 USD za fiolkę. Z kolei prywatne firmy ubezpieczeniowe z USA zapłacą 520 USD.

Jak podkreślił w otwartym liście Daniel O'Day, CEO koncernu, decyzja o wycenie leku niosła za sobą "znaczącą odpowiedzialność". Cena zaś została ustalona w oparciu o dane z państw o najniższej sile nabywczej tak, by "uniknąć negocjacji z każdym krajem, co mogłoby ograniczyć dostęp do leku".

O'Day zapewnił, że "dostęp do remdesiviru nie będzie problemem". Żeby przyśpieszyć i obniżyć koszty produkcji, koncern nawiązał współpracę z fabrykami zajmującymi się lekami generycznymi. Szacunkowo do końca roku Gilead wyda ok. miliarda dol. na badania i produkcję preparatu.

3. Koszty leczenia chorych na COVID-19

Najkrótsza kuracja remdesivirem trwa pięć dni, w trakcie których pacjentowi podaje się sześć fiolek leku. Tym samym cena takiej terapii dla jednej osoby wynosi ok 2340 USD, czyli ponad 9 tys. zł.

Koncern podkreśla, że terapia wcale nie jest taka droga, biorąc pod uwagę, że dzięki lekom pacjenci szybciej są wypisywani ze szpitali. Remdesivir skraca czas choroby COVID-19 o średnio cztery dni. Potwierdziły to badania Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych USA.

Remdesivir nie jest jednak jedynym i docelowym lekiem na koronawirusa. Jest podawany pacjentom jako jeden z wielu preparatów jednocześnie.

4. Jak działa remdesivir?

Remdesivir włącza się do powstających wirusowych łańcuchów RNA, powodując zmniejszenie wytwarzania wirusowego RNA i uniemożliwia dalszą replikację.

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberty wykazały, że jest w stanie zablokować mechanizm replikacji koronawirusa. Ich analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Biological Chemistry". Autorzy badań wyjaśniają, że mechanizm działania leku jest dość prosty i polega na oszukaniu wirusa poprzez naśladowanie jego części składowych, co powoduje, że wirus traci zdolność do namnażania się.

5. Remdesivir w Polskich szpitalach

Remdesivir jest uznawany za jeden z najbardziej obiecujących leków w leczeniu zakażonych koronawirusem. Obecnie jest stosowany w wielu szpitalach na świecie, również w Polsce.

- Niestety lek nie jest tak cudowny, jak byśmy to sobie wyobrażali - to znaczy, że gdy go podajemy, to pacjent ożywa i nic się nie dzieje – opowiada prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych i ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala we Wrocławiu. - Stosujemy ten lek w ciężkich, zaawansowanych stanach, mając nadzieję, że zmniejszymy replikację na tyle, że własne siły ustroju będą w stanie podjąć walkę w tej katastrofalnej sytuacji, jaką jest zaawansowane zapalenie płuc – tłumaczy.

Zobacz także: Koronawirus. Nowy lek w terapii COVID-19 uratował mu życie. "Deksametazon sprawił cud"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza