Przełom w walce z koronawirusem. Remdesivir zatwierdzony w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję Leków
To już oficjalna decyzja. W ciągu najbliższych dni lek Remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu zakażonych koronawirusem pacjentów w Europie. Informacje potwierdził szef Europejskiej Agencji Leków - Guido Rasi.
1. Remdesivir będzie podawany w ramach terapii leczenia koronawirusa
Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na stosowanie leku remdesivir u pacjentów chorujących na COVID-19.
Szef agencji zadeklarował, że wkrótce zostaną zarejestrowane kolejne preparaty, które będzie można stosować w Europie w walce z koronawirusem.
Remdesivir jest uznawany za jeden z najbardziej obiecujących leków w leczeniu zakażenia koronawirusem. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie dają duże nadzieje. W USA u pacjentów w stanie ciężkim, którzy zgodzili się na udział w eksperymentalnej terapii, po podaniu mijała gorączka i znikały problemy z oddychaniem.
Inne badania wykazały, że remdesivir u dużej grupy pacjentów z COVID-19 skracał czas powrotu do zdrowia z 15 do 11 dni.
Cytowany przez Reuters Guido Rasi, szef Europejskiej Agencji Leków zadeklarował, że preparat zostanie zatwierdzony do użycia w ramach szybkiej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Agencja zapowiada też przyspieszoną rejestrację innych substancji bazujących na przeciwciałach monoklonalnych, które mogą być skutecznie w terapii pacjentów z COVID-19.
2. Remdesivir - co to za lek?
Remdesivir to lek przeciwwirusowy, należący do analogów nukleotydów. Jest podawany pacjentom dożylnie. Został opracowany w 2014 r. przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Sciences. Miał pomóc w walce z epidemią wirusa Eboli. Następnie był testowany również podczas epidemii MERS.
3. Jak działa remdesivir?
Remdesivir włącza się do powstających wirusowych łańcuchów RNA, powodując zmniejszenie wytwarzania wirusowego RNA i uniemożliwia dalszą replikację.
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberty wykazały, że remdesivir jest w stanie zablokować mechanizm replikacji koronawirusa. Ich analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Biological Chemistry".
Remdesivir był już podawany niewielkiej grupie najciężej chorych pacjentów w Polsce, w ramach tzw. procedury "użycia humanitarnego" nazywanej też "aktem miłosierdzia".
Zobacz także: Nowa metoda walki z koronawirusem. Amerykanie będą testować tzw. terapię osoczem
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.