Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Są wyniki badań

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 09.05.2021 15:54
Szczepienia na COVID-19 wśród Polaków. Badania
Szczepienia na COVID-19 wśród Polaków. Badania (GettyImages)

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski wynika, że niemal dwie trzecie Polaków obawia się powikłań po szczepieniu, a 92,4 proc. chce mieć możliwość wyboru producenta szczepionki. Jednak niepokój mogą wzbudzić deklaracje dotyczące samych szczepień: co trzeci Polak nie zamierza w ogóle się zaszczepić przeciw COVID-19.

1. Polacy nie chcą się szczepić

Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszyły. Coraz więcej ludzi jest zaszczepionych lub czeka na swoją kolej. Jednak są też zdeklarowani przeciwnicy szczepień. Jak nastroje Polaków wyglądają w badaniach?

W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat33,6 proc. badanych przyznało, że nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19. 14,6 proc. ankietowanych otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 51,8 proc. oczekuje na swoją kolej.

Zobacz film: "Leki przy szczepieniu - brać, czy odstawić?"

Osoby z grupy pozytywnie nastawionej do szczepień i deklarującej chęć zaszczepienia, w znacznej większości wolałyby mieć możliwość wyboru preparatu, jakim były lub będą szczepione. Aż 92,4 proc. badanych chce wybrać szczepionkę na COVID-19 ze względu na producenta.

2. Wybór szczepionki

Jakim preparatem najchętniej chcieliby się szczepić Polacy? Według 58,2 proc. badanych najbardziej pożądany jest preparat firmy Pfizer. Na drugim miejscu (15,5 proc.) Moderna, a na trzecim (12,9 proc.) Johnson & Johnson.

Najmniej chętnie Polacy podchodzą do szczepionki firmy AstraZeneca. Na ten preparat zdecydowałoby się jedynie 4,9 proc. uczestników badania. Z kolei dla pozostałych (7,8 proc.) rodzaj i producent szczepionki nie mają znaczenia.

- Z punktu widzenia epidemiologicznego Pfizer i Moderna rzeczywiście wydają się bardziej skuteczne, natomiast na ten moment moim zdaniem nie powinniśmy mieć możliwości wyboru szczepionki, bo spowolni to cały proces i doprowadzi do segregacji na lepszych i gorszych. W tym momencie potrzebujemy jak najszybciej uchronić jak największą liczbę osób przed ciężką chorobą i śmiercią. Osobiście wziąłbym szczepionkę, która w danym momencie będzie dostępna – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii.

Podczas badań uczestnicy zostali również zapytani o to, co jeszcze poza producentem miałoby dla nich znaczenie przy wyborze szczepionki.

Zdecydowana większość (81,8 proc.) stawia na szczepionki stworzone na podstawie formuły mRNA.

Istotnym wyznacznikiem wyboru formuły szczepionki (mRNA lub wektor) dla 72,2 proc. respondentów chcących się szczepić jest grupa wiekowa, do której należą, a dla 61,2 proc. krótszy odstęp między dawkami.

3. Niepożądane odczyny poszczepienne

Badanie pokazało również, że osoby deklarujące chęć zaszczepienia i te, które uzyskały już szczepionkę, obawiają się niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

W grupie obawiającej się niepożądanych odczynów poszczepiennych, ankietowani najczęściej wskazywali na zakrzepy (niemal dwie trzecie), następnie okresowe pogorszenie samopoczucia (związanego z bólem głowy, mięśni, podwyższoną temperaturą) – 62 proc. lub wystąpienia reakcji alergicznej na składnik szczepionki, miejscowego obrzęku, zaczerwieniania itd. – 41 proc.

Obawę wśród ankietowanych (40,5 proc.) wzbudza również ryzyko nasilenia objawów innych chorób.

Dlatego też aż 63,1 proc. ankietowanych, którzy zamierzają się szczepić, chce skontrolować aktualny stan zdrowia przed przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19.

Sondaż "Opinie Polaków o skuteczności ochrony przed SARS-CoV-2" we współpracy z WP.pl został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® 30 kwietnia 2021 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1067 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. Od marca 2020 roku, kiedy ogłoszono pandemię koronawirusa, BioStat® prowadzi cykliczne badania, pod nazwą: "Ochrona zdrowia w czasie koronawirusa – opinie Polaków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze