Trwa ładowanie...

Czego możesz się spodziewać po szczepieniu Johnson&Johnson? Jakie są najczęstsze NOP-y

W majówkę osoby z e-skierowaniem mogą się zaszczepić preparatem Johnson & Johnson w mobilnych punktach szczepień
W majówkę osoby z e-skierowaniem mogą się zaszczepić preparatem Johnson & Johnson w mobilnych punktach szczepień (Getty Images)

W majówkę uruchomiono mobilne punkty szczepień, w których można się zaszczepić preparatem koncernu Johnson&Johnson. Nie trzeba wcześniej się zapisywać, wystarczy jedynie aktywne e-skierowanie wygenerowane w systemie. Szczepionka przeciw COVID-19 koncernu Johnson&Johnson jako jedyna z obecnie dostępnych w Polsce jest preparatem jednodawkowym, w związku z tym wiele osób zastanawia się, czy jest bezpieczna. Eksperci uspokajają.

spis treści

1. Szczepionka Johnson&Johnson. Co o niej wiemy?

Szczepionka Johnson&Johnson (Janssen), podobnie jak AstraZeneca jest preparatem wektorowym. To oznacza, że zawiera adenowirusa, który został "okrojony", przez co nie jest w stanie namnażać się w ludzkich komórkach, a jedynie dostarcza do nich potrzebną informację. J&J wykorzystuje ludzki adenowirus typu 26.

- Jest to szczepionka wektorowa, a więc technologicznie bazuje na tym samym rozwiązaniu co preparaty AstraZeneca. Różni się pod kilkoma względami, m.in. typem wektora wirusowego, który wykorzystuje. Szczepionka AstraZeneca bazuje na adenowirusie szympansim ChAdOx1, a J&J na ludzkim adenowirusie typu 26 - wyjaśnia dr hab. med. Piotr Rzymski, biolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - W obu przypadkach adenowirusy zostały tak obrobione, by wnosiły do naszych komórek, przede wszystkim mięśniowych, instrukcję, w jaki sposób mają one wyprodukować białko kolca koronawirusa. Po wyprodukowaniu białka, jest ono prezentowane na powierzchni komórek i staje się widoczne dla układu immunologicznego, który zaczyna budować odporność – zarówno związaną z produkcją przeciwciał, jak i odpowiedzią komórkową - dodaje ekspert.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Szczepionka jest podawana domięśniowo i przeznaczona dla osób powyżej 18. roku życia.

- Nie ma żadnych dodatkowych rekomendacji wobec tej szczepionki. Jest dopuszczona od 18. roku życia. Możliwe, że w przyszłości będzie dopuszczona dla młodszych, ale to wymaga dokończenia badań - mówi biolog.

Ogromną zaletą tej szczepionki jest jednodawkowy schemat szczepień. Maksymalny poziom ochrony pojawia się po trzech tygodniach od przyjęcia preparatu.

Szczepionka Johnson & Johnson jest podawana tylko w jednej dawce
Szczepionka Johnson & Johnson jest podawana tylko w jednej dawce (Getty Images)

2. Jakie mogą być działania niepożądane J&J?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w charakterystyce produktu po szczepieniu mogą się pojawić dolegliwości grypopodobne i ból w miejscu wkłucia.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po J & J:

  • ból w miejscu wstrzyknięcia (48,6 proc.)

  • ból głowy (38,9 proc.)

  • zmęczenie (38,2 proc.)

  • bóle mięśni (33,2 proc.)

  • nudności (14,2 proc.)

  • gorączka (9 proc.)

Dr Piotr Rzymski przyznaje, że szczepionki wektorowe częściej mogą dawać działania niepożądane po podaniu pierwszej dawki, dotyczy to zarówno szczepionki AstraZeneca, jak i Johnson&Johnson.

- Wynika to m.in. z tego, że składnikiem tej szczepionki jest wektor wirusowy. Jest to adenowirus, który jest oczywiście w odpowiedni sposób przekształcony, żeby nie był dla nas niebezpieczny, po wejściu do naszych komórek się nie jest zdolny do namnażania się, nie rozprzestrzenia się w organizmie i nie powoduje choroby - to jest bardzo ważne. Natomiast nawet w formie takiego zmodyfikowanego wirusa posiada pewne uniwersalne wzorce, które rozpoznaje nasza wrodzona odpowiedź immunologiczna. Dlatego też po jego aplikacji można się spodziewać z większą częstością takich działań niepożądanych jak gorączka, dreszcze, ból mięśni. To są zjawiska zupełnie normalne - wyjaśnia biolog.

3. Wstrząs anafilaktyczny po szczepionce

Wiadomo, że po podaniu każdej ze szczepionek może dojść do reakcji anafilaktycznej, wywołanej przez nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Do anafilaksji dochodzi zazwyczaj kilka-kilkanaście minut po podaniu szczepionki, w związku z tym pacjenci po przyjęciu preparatu powinni pozostawać przez ok. 20 min w punkcie szczepień, właśnie na wypadek wystąpienia takiej silnej reakcji.

Podczas badań klinicznych reakcje alergiczne po szczepionce Janssen były odnotowywane bardzo rzadko.

Jakie są możliwe objawy reakcji alergicznej po szczepieniu Johnson&Johnson?

  • utrudnione oddychanie,

  • obrzęk twarzy i gardła,

  • palpitacje serca,

  • obfita wysypka na całym ciele,

  • zawroty głowy i osłabienie.

4. Zakrzepice po szczepieniu Johnson&Johnson

Bardzo rzadkim powikłaniem, które może wystąpić po szczepieniu preparatem Johnson&Johnson, jest też zakrzepica. W Stanach Zjednoczonych zgłoszono kilkanaście przypadków zakrzepic, które pojawiły się po podaniu szczepionki Johnson&Johnson. Po tych informacjach w USA wstrzymano na 11 dni podawanie preparatu. Po sprawdzeniu zgłoszonych powikłań, zarówno amerykańskie, jak i europejskie organy administracyjne stwierdziły, że szczepionka Johnson&Johnson jest bezpieczna. Podkreślano, że prawdopodobieństwo wystąpienia działań ubocznych jest bardzo niewielkie, a korzyści wypływające z zaszczepienia przewyższają ryzyko.

Na podstawie obserwacji rzadkich przypadków zgłoszonych powikłań lekarze stwierdzili, że incydenty zakrzepowo-zatorowe mogą się pojawić w ciągu kilku dni do trzech tygodni po szczepieniu, bardziej narażone na nie są kobiety poniżej 55. roku życia.

Jakie objawy powinny skłonić zaszczepionych do pilnego kontaktu z lekarzem?

  • duszność,

  • ból w klatce piersiowej,

  • obrzęk nóg,

  • uporczywy ból brzucha,

  • objawy neurologiczne, takie jak silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie,

  • małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w rozmowie z WP abcZdrowie podkreślała, że niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim przedłużanie się dolegliwości - zwykle nie trwają one dłużej niż dwie doby.

- Jeśli przedłuża się gorączka, jeśli mamy powiększone węzły chłonne przez dłuższy okres, odczuwamy duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból brzucha, intensywny ból głowy albo objawy, które wykraczają poza opis w charakterystyce produktu leczniczego, to oczywiście jest wskazany kontakt z lekarzem - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze