Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Czy można wybrać sobie szczepionkę? Wyjaśniamy

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 31.03.2021 22:30
Czy będzie można wybrać szczepionkę przeciwko COVID-19?
Czy będzie można wybrać szczepionkę przeciwko COVID-19? (Getty Images)

Czy w związku ze zmianami w harmonogramie Narodowego Programu Szczepień i zwiększonymi dostawami szczepionek do Polski, będziemy mogli wybrać rodzaj preparatu, którym zostaniemy zaszczepieni? To pytanie coraz częściej nurtuje mieszkańców naszego kraju. Wyjaśniamy.

spis treści

1. Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 - zmiany

Zmiany w szczepieniach przeciwko koronawirusowi mają ruszyć już w drugim kwartale 2021 r., czyli w kwietniu. Na czym mają polegać? Rząd chce przede wszystkim uruchomić punkty szczepień w szpitalach tymczasowych, stworzyć w każdym powiecie jeden punkt samorządowy, szczczepienia będą mogli wykonywać samodzielni ratownicy, pielęgniarki i farmaceuci, otworzone zostaną punkty drive-thru, a szczepienia będą odbywały się także w zakładach pracy. To wszystko ma sprawić, że wyszczepianie społeczeństwa będzie przebiegało sprawniej.

W związku z ogromnymi zmianami, wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy będę mógł wybrać rodzaj szczepionki?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

- Nie przewidujemy na tym etapie możliwości wyboru szczepionki - skomentował podczas konferencji Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za program szczepień przeciwko COVID-19.

Zaznaczył jednak, że w pewnym momencie wybór szczepionki ''przestanie być problemem, bo tych szczepionek będzie dużo''.

Tymczasem prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w rozmowie z WP abcZdrowie zwraca uwagę na przypadki reakcji anafilaktycznych. Jej zdaniem należałoby się zastanowić, czy konkretne grupy już teraz nie powinny mieć możliwości wyboru preparatu.

- Być może w przyszłości powinno się rozważyć, aby osoby, które miały wcześniej epizod wstrząsu anafilaktycznego, dostawały szczepionkę AstraZeneki. Szczepionki Moderny i Pfizera mają w swoim składzie glikol polietylenowy - jest to składnik, który może wywołać reakcję anafilaktyczną, ale tylko u osób, u których wcześniej występowały już takie reakcje. Do tej pory odnotowuje się średnio 11 przypadków reakcji anafilaktycznych na 1,1 mln podanych dawek. Wydaje mi się, że takie osoby, w tym szczególnym przypadku, powinny mieć wybór rodzaju szczepionki - zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

2. Nowy program szczepień - harmonoram

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami już 12 kwietnia ruszą zapisy na szczepienia dla poszczególnych grup wiekowych, rozpoczynając od osób urodzonych w 1962 roku.

Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

3. Jak się zapisać na szczepienie?

Osoby, które będą chciały zapisać się na szczepienie, będą mogły to zrobić na 4 sposoby.

Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Dzwoniąc pod ten numer, nie jest wymagany osobisty kontakt pacjenta. Seniora może zgłosić do szczepienia bliska osoba. Warunkiem jest podanie numeru PESEL osoby, która ma przyjąć szczepionkę oraz wybranie dokładnego terminu i miejsca szczepienia.

Jeśli w czasie zgłoszenia pozostawimy numer telefonu do kontaktu, otrzymamy na niego potwierdzenie umówienia wizyty oraz przypomnienie, nie jest to jednak obowiązkiem. Na drugi termin szczepienia umawiamy się już w punkcie.

Osoby, które będą chciały umówić się, dzwoniąc z zagranicy, powinny telefonować na numer: 22-62-62-989.

Elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl

By móc to zrobić, należy mieć założony profil zaufany. W przypadku tego typu zgłoszenia, otrzymamy 5 terminów do wyboru w punktach w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z nich nie będzie dla nas dogodny, można poszukać go na własną rękę, korzystając z wyszukiwarki. Po rezerwacji otrzymamy SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą - przypomnienie.

Wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie.

Jeśli wybierzemy ten sposób zgłoszenia na szczepienie, system prześle nam prośbę o podanie numeru PESEL, a później o przesłanie kodu pocztowego. Zostanie nam zaproponowany termin i punkt w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Jeśli uznamy, że termin jest dla nas odpowiedni lub nie, odsyłamy wiadomość o treści "TAK" lub "NIE". W przypadku odmowy, system zaproponuje nam kolejny wolny termin, godzinę i lokalizację. Ważna kwestia: decydować się należy dość szybko. Brak odpowiedzi w czasie 5 min. przerywa proces rejestracji.

Kontakt z wybranym punktem szczepień

Po udanej rejestracji przez telefon, otrzymamy SMS z przypomnieniem o wizycie. Powinien on przyjść na 24 godz. przed planowanym szczepieniem. Pamiętajmy jednak, by nie odpowiadać na wiadomości z numerów innych niż: 664-908-556 lub 880-333-333. Może być to próba wyłudzenia informacji lub pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze