Trwa ładowanie...

Brała magnez, bo nie mogła spać. Tak zmieniła się po kilku tygodniach

Avatar placeholder
Dominika Najda 13.10.2024 17:58
Magnez pomaga uporać się z bezsennością? Dziennikarka przetestowała go na sobie
Magnez pomaga uporać się z bezsennością? Dziennikarka przetestowała go na sobie (Adobe Stock )

Wiele osób zmaga się z bezsennością i poszukuje skutecznych ale naturalnych sposobów, które wspomogą nocny odpoczynek. Niektórzy eksperci zalecają przyjmowanie magnezu, by wspomagać zdrowy sen.

spis treści

1. Magnez na sen

Zdaniem niektórych specjalistów magnez może być skuteczniejszym wsparciem dla snu niż melatonina. Na własnej skórze tę teorię postanowiła przetestować dziennikarka Kristine Gasbarre z redakcji thehealthy.com.

Kobieta zauważyła, że od kilku miesięcy ma problemy z zasypianiem. Melatonina i żelki CBD okazały się niewystarczające, więc Kristine Gasbarre postanowiła zwrócić się w stronę innych metod.

Zobacz film: "Dlaczego migdały warto jeść z jogurtem?"

Skontaktowała się z Katie Bressack, specjalistką medycyny holistycznej, która wyjaśniła, że melatonina może być skuteczna w zasypianiu, gdy problem jest tymczasowy. Ale jeśli trudności utrzymują się dłużej, lepiej sięgać po magnez.

Pierwiastek reguluje i pomaga optymalizować uwalnianie hormonów organizmu, które wpływają na sen, takich jak serotonina i melatonina. Ponadto rozluźnia mięśnie, uspokaja umysł oraz równoważy poziom cukru we krwi.

Zobacz także: Kiedy zażywać magnez? Jego działanie zależy od pory dnia

Kristine Gasbarre rozpoczęła zalecaną kurację. Choć magnez nie zadziałał z dnia na dzień, efekty pojawiły się stosunkowo szybko. Już po kilku tygodniach dziennikarka zauważyła, że lepiej odpoczywa.

Po trzech tygodniach samopoczucie Kristine znacząco się poprawiło, a zasypianie przestało być wyzwaniem. Kobieta czuła się wypoczęta i była kompletnie zaskoczona tym, jak pierwiastek wpłynął na jej stan.

2. Gdzie znaleźć magnez?

Przed rozważeniem suplementacji magnezu, warto sięgnąć po naturalne źródła. W diecie nie powinno zabraknąć ciemnych, liściastych warzyw i awokado. Pierwiastek znajduje się także w skórce ziemniaków, fasoli, nasionach chia oraz migdałach.

Z kolei w kwestii suplementów, większość ekspertów radzi wybierać glicynian magnezu, ponieważ jest lepiej wchłaniany przez organizm. Należy jednak wcześniej skonsultować dawkę ze specjalistą.

W szczególności osoby przyjmujące leki moczopędne, antybiotyki lub leki na serce powinny znajdować się pod nadzorem lekarza, gdyż mogą zauważyć zakłócenia wchłaniania leków.

Ponadto pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca lub choroby nerek, powinny również unikać przyjmowania suplementów magnezu bez nadzoru specjalisty.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze