Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu? Dr Fiałek wyjaśnia, jakie są wyjątki

Avatar placeholder
13.05.2021 14:05
Kiedy można zdjąć maseczkę?
Kiedy można zdjąć maseczkę? (Getty Imges)

Od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Jednak nie we wszystkich przypadkach. Dr Bartosz Fiałek wyjaśnia, kiedy należy pozostać w maseczce, a kiedy można ją zdjąć.

spis treści

1. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

W czwartek 13 maja resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 3 730 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły 342 osoby.

Ze względu na znaczące obniżenie liczby nowych zakażeń koronawirusem rząd rozpoczął stopniowe luzowanie obostrzeń. Chyba najbardziej wyczekiwane jest zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Rozporządzenie Rady Ministrów znoszące ten obowiązek wejdzie w życie 15 maja.

Zobacz film: "Prof. Mastalerz-Migas wymienia najczęstsze powikłania po COVID-19"
Od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronych na świeżym powietrzu.
Od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronych na świeżym powietrzu. (Getty Images)

- Dotychczasowe badania jednoznacznie wskazują, że ryzyko zakażenia koronawirusem na świeżym powietrzu jest zdecydowanie niższe niż w zamkniętym pomieszczeniu. Innymi słowy, jeśli jesteśmy w parku, na plaży, w lesie czy jakimkolwiek innym miejscu na świeżym powietrzu gdzie nie ma skupisk ludzi, to możemy spokojnie przebywać bez maseczki ochronnej - opowiada lek. Bartosz Fiałek, reumatolog oraz przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Są jednak pewne wyjątki, kiedy nawet na świeżym powietrzu powinniśmy pozostać w maseczkach.

2. Gdzie można przebywać bez maseczki, a gdzie należy ją włożyć?

Od 15 maja, zgodnie z rozporządzeniem, maseczki nie trzeba będzie nosić w:

  • lasach,
  • parkach,
  • ogrodach botanicznych lub zabytkowych,
  • zieleńcach,
  • na terenie rodzinnych ogródków działkowych,
  • na plaży.

Ponadto maseczkę można zdjąć w następujących sytuacjach:

  • podczas identyfikacji lub weryfikowania tożsamości,
  • kiedy jest to konieczne do świadczenia jakiejś usługi,
  • jeśli ułatwi to porozumienie się z osobą, którą trwale lub okresowo doświadcza trudności w komunikowaniu się,
  • spożywamy posiłek w miejscu pracy,
  • zajmiemy miejsce siedzące w pociągu, który jest objęty obowiązkową rezerwacją miejsc,
  • usiądziemy przy stoliku w restauracji lub kawiarni.

Obowiązek noszenia maseczki pozostaje niezmienny w przypadku przybywania w zamkniętych pomieszczeniach.

Oto lista miejsc, w których musimy pozostać w maseczce:

  • wszystkie rodzaje publicznego transportu, łącznie z taksówkami,
  • zamknięte pomieszczenia (także w windach, na klatkach schodowych oraz w podziemnych garażach),
  • budynki użyteczności publicznej (m.in. urzędy, sądy, kościoły, szkoły, przychodnie, banki, sklepy, restauracje, targowiska czy miejsce pracy).

W niektórych przypadkach obowiązek noszenia maseczki zostaje utrzymany również podczas przebywania na świeżym powietrzu. Dotyczy to miejsc, gdzie nie można zachować co najmniej 1,5 m dystansu społecznego. Oznacza to m.in., że w maseczce powinniśmy zostać podczas spaceru po zatłoczonej ulicy.

Zdaniem dra Fiałka zachowanie części restrykcji jest słuszną decyzją.

- Jeśli jesteśmy na świeżym powietrzu, ale idziemy po chodniku, na którym również przebywa dużo innych osób, albo jesteśmy na zatłoczonym przystanku autobusowym, wówczas w mojej ocenie należy włożyć maseczkę, ponieważ ryzyko zakażenia znacznie wzrasta - wyjaśnia dr Fiałek.

3. Od 15 maja również komunie, wesela oraz inne uroczystości rodzinne

Oprócz częściowego zniesienia obowiązku noszenia maseczek od 15 maja złagodzone zostaną również inne restrykcje. Stacjonarna nauka, ale w trybie hybrydowym, zostanie wznowiona w klasach 4-8. Oprócz tego otwarte zostaną ogródki restauracyjne na świeżym powietrzu, co ponownie umożliwi organizację rodzinnych uroczystości. Początkowo w imprezach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 25 osób, ale od 29 maja limit zostanie zwiększony do 50 osób. Wówczas imprezy będą mogły się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych, ale w reżimie sanitarnym.

Ten punkt rozporządzenia budzi największe emocje. Eksperci zwracają uwagę, że w ubiegłym roku w okresie wiosny i lata spotkania rodzinne stanowiły jedno z głównych źródeł zakażeń koronawirusem. Czy to samo czeka nas również w tym roku?

Zdaniem dra Fiałka, nie można prognozować sytuacji, opierając się wyłącznie na danych z zeszłego roku, a lato będzie dużo spokojniejsze, jeśli będziemy zaszczepieni.

- Wszystko będzie zależało od tego, jaki jest status szczepienny rodziny. Jeśli podczas komunii czy innych imprez rodzinnych spotykać się będą osoby zaszczepione, to nie muszą one się już stosować do zasad sanitarno-epidemiologicznych. Natomiast jeśli są to osoby niezaszczepione, to wówczas należy zachować maseczki i dystans społeczny. Wszystko więc będzie zależało od tego, jak będziemy się zachowywać. Jak się mówi - nasze zdrowie w naszych rękach. Analogicznie jest z sytuacją epidemiologiczną - wszystko zależy tylko od nas. Jeśli będziemy stosować się do zasad tam, gdzie trzeba, a luzować je tam, gdzie można, sytuacja będzie stabilna. Jeśli jednak puścimy wszystko samopas, wówczas czeka nas przyrost nowych zakażeń koronawirusem - opowiada dr Fiałek.

4. Kto jest zwolniony z obowiązku zakładania maseczki?

Niektórzy w ogóle nie muszą nosić maseczki. Oto lista osób, które są zwolnione z tego obowiązku:

  • kierowcy środków komunikacji publicznej,
  • dzieci poniżej 5. roku życia,
  • duchowni odprawiający msze,
  • żołnierze, trenerzy czy sędziowie w trakcie wykonywania zadań służbowych,
  • osoby zdające egzaminy oraz egzaminatorzy, jeśli zachowany jest dystans min. 1,5 m między poszczególnymi osobami,
  • osoby biorące ślub w kościele lub w urzędzie,
  • motocykliści w kaskach ochronnych oraz osoby przewożone, jeśli mają kask,
  • osoby z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnością intelektualną oraz te, które nie są w stanie samodzielnie założyć maseczki,
  • osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia neurologiczne oraz schorzenia układu oddechowego lub krążenia, które przebiegają z niewydolnością oddechową lub krążeniową.

Zobacz również: Szczepionki mRNA w 91,5 proc. chronią przed bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2. "Koniec maseczek dla zaszczepionych blisko?"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze