Kortyzon – zastosowanie, efekty uboczne

Kortyzon to hormon z grupy glikokortykosteroidów.  Jest wydzielany przez nadnercza w reakcji na stres. W medycynie wykorzystuje się go w terapii różnych schorzeń, jednak najczęściej, gdy istnieje konieczność zwalczenia silnego stanu zapalnego. Podaje się go nie tylko doustnie, ale też dożylnie, przezskórnie a nawet dostawowo. Kortyzon ma między innymi działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i przeciwreumatyczne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Kortyzon – zastosowanie

W reakcji na stres nadnercza wydzielają kortyzon oraz inne hormony, między innymi adrenalinę. W efekcie podnosi się tętnicze ciśnienie krwi a organizm jest gotowy do ucieczki lub walki. Kortyzon ma również działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Z tego powodu był często wykorzystywany w leczeniu różnego rodzaju urazów. Obecnie w terapii chorób reumatycznych oraz urazów kortyzon jest rzadziej wykorzystywany niż inne glikokortykosteroidy.

Kortyzon ma między innymi działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Kortyzon ma między innymi działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Kortyzon może być wykorzystywany w celu hamowania odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ma to zastosowanie na przykład w przypadku schorzeń autoimmunologicznych lub po przeszczepach narządów. Zastosowanie kortyzonu zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepionego narządu przez organizm.

Kortyzon jest też czasami stosowany w terapii ciężkiego bólu gardła, będącego objawem mononukleozy zakaźnej. W tej sytuacji kortyzon nie wpływa na czas trwania zakażenia, ale wpływa na komfort pacjenta. Niweluje kłopoty z przełykaniem oraz mową.

Dość często kortyzon jest przepisywany przez dermatologów w przypadku egzemy i atopowego zapalenia skóry. Jego stosowanie łagodzi objawy choroby. Wykorzystuje się go też w leczeniu pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy.

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi
Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi [5 zdjęć]

Wiele osób doświadcza objawów zaburzeń hormonalnych, jednak często nie zdaje sobie z tego sprawy, a dokuczliwe...

zobacz galerię

2. Kortyzon – efekty uboczne

Kortykosterydy są często stosowanymi lekami. Dzięki ich zastosowaniu jest możliwe zahamowanie rozwoju wielu groźnych chorób. Jednak ich wykorzystywanie może skutkować różnego rodzaju powikłaniami. Przyjmowanie kortyzonu w postaci doustnej może mieć potencjalnie wiele niepożądanych efektów ubocznych takich jak między innymi:

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

Kortyzon wykorzystywany miejscowo, dużo rzadziej wywołuje nieporządne reakcje. W efekcie takiego stosowania kortyzonu może wystąpić:

  • ból,
  • strata tkanki tłuszczowej,
  • stan zapalny,
  • zerwanie ścięgna,
  • zmiana zabarwienia skóry.

Długotrwałe stosowanie kortyzonu zwiększa ryzyko pojawiania się takich powikłań jak zanik skóry, zaburzenia procesu krwiotwórczego, rozszerzenia naczyń włosowatych. Należy także pamiętać, że w przypadku pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu operacyjnego, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przyjmowali kortyzon. Należy też go popadać zarówno przed jak i po zabiegu. W przeciwnym wypadku może dojść do zapaści krążeniowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy