Przejdź na WP

Korzeń arcydzięgla wycofany z obrotu. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego – Korzenia Arcydzięgla, zioła do zaparzania. Podmiotem odpowiedzialnym jest Zakład Zielarski ''Kawon-Hurt'' Nowak Sp. J.

Zobacz film: "Zioła fotouczulające. Uważaj, szczególnie latem"

1. Wycofanie z obrotu korzenia arcydzięgla

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii produktu leczniczego Korzeń Arcydzięgla po przeanalizowaniu wniosku od podmiotu odpowiedzialnego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że produkt nie spełnia wymagań jakościowych, ze względu na obecność cech dyskwalifikujących.

Serie produktu leczniczego KORZEŃ ARCYDZIĘGLA (Angelicae archangelicae radix), zioła do zaparznia, 1 g/g wycofane z obrotu:

  • 893.2018, data ważności: 10.2019,
  • 1044.2018, data ważności: 11.2019,
  • 1175.2018, data ważności: 12.2019,
  • 123.2019, data ważności: 02.2020,
  • 124.2019, data ważności: 02.2020.

Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności

2. Właściwości korzenia arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla w postaci ziół do zaparzania stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Napar pomaga pozbyć się wzdęć, działa jako też jako środek wzmagający łaknienie.

Dzięki właściwościom pobudzającym wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga trawienie. Łagodzi też bóle brzucha i skurcze żołądka.

Napar z korzenia arcydzięgla stosuje się także przy łagodzeniu zaburzeń na tle nerwowym. Co ważne, arcydzięgiel ma właściwości fotouczulające, dlatego nie powinny pić go osoby z nadwrażliwością na promienie słoneczne.

Korzeń arcydzięgla wycofany z obrotu
Korzeń arcydzięgla wycofany z obrotu (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy