Kot Schrödingera - przebieg eksperymentu, kot w kulturze masowej
Kot Schrödingera to jeden z najbardziej znanych eksperymentów myślowych. Jego autor, Erwin Schrödinger w 1933 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Czy rzeczywiście kot Schrödingera jest jednocześnie żywy i martwy? Na czym polega eksperyment myślowy?
1. Kim był Schrödinger?
Erwin Schrödinger był fizykiem pochodzenia austriackiego, specjalizował się w szczególności mechaniką kwantową. W 1933 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jego eksperyment z kotem miał na celu wsparcie w zrozumieniu i opisaniu przełożenia świata ze skali atomowej na świat makro (widzialny gołym okiem).
2. Kot Schrödingera – przebieg eksperymentu
Kot Schrödingera to eksperyment myślowy opublikowany w 1935 roku przez Erwina Schrödingera. Opisywane zdarzenie nigdy nie miało miejsca i nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt.
Eksperyment polegał na umieszczeniu kota wewnątrz nieprzezroczystego, zamkniętego pudełka. W środku powinien znajdować się również:
- detektor promieniowania (licznik Geigera),
- źródło promieniotwórcze (jeden nietrwały atom),
- naczynie z trującym gazem,
- młotek.
W sytuacji, gdy detektor wykryje rozpad atomu następuje ruch młotka, który powoduje uwolnienie trucizny, w efekcie dochodzi do natychmiastowej śmierci kota. Jeżeli natomiast z atomem nic się nie stanie - gaz nie wydostanie się z pojemnika.
Istnieje więc 50 procent szans, że kot żyje i 50 procent, że nie. Do momentu otworzenia pudełka kot jest żywy i martwy jednocześnie, dopiero w momencie obserwacji zwierzę znajdzie się w jednym z dwóch możliwych stanów.
3. Co udowodnił eksperyment?
Erwin Schrödinger pomógł w zrozumieniu faktu, że wszystko jest zależne od punktu widzenia i odniesienia. Na wstępie można przyjąć, że dwie całkowicie przeciwwstawne cechy są prawdziwe. Kot w pewnym momencie był żywy i martwy jednocześnie, a tuż po chwili można byłoby określić jego stan za pomocą jednego słowa. Ogromny wpływ na opinię ma moment, w którym wyciągamy wnioski i co w danej chwili widzimy.
4. Kot Schrödingera w kulturze masowej
Kot Schrödingera ma szerokie zastosowanie i można go przełożyć na wiele różnych przykładów. Przed rozpoczęciem planowanej randki jest ona zarówno udana i nieudana. Podobnie jest w przypadku oddziedziczenia spadku, do momentu poznania zawartości - jest on jednocześnie cenny i bezwartościowy.
Eksperyment myślowy Schrödingera to motyw wielokrotnie wykorzystywany w literaturze, wspomniał o nim między innymi Terry Pratchett. Nawiązania do kota można zaobserwować również w czasie oglądania filmów i seriali, takich jak "Castle", "Kości", "Dr House", "Teoria Wielkiego Podrywu" czy "Sześć stóp pod ziemią". Wzmianka miała miejsce również w grze komputerowej "Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.