Kotlina Kłodzka – uzdrowiska, atrakcje turystyczne, trasa wycieczki

Kotlina Kłodzka od wielu lat jest uważana za bardzo atrakcyjnie miejsce pod względem turystycznym, jak i wypoczynkowym. Ponadto to miejsce, w którym powstały liczne uzdrowiska i szlaki turystyczne, ponieważ region Kotliny Kłodzkiej charakteryzuje się urokliwymi górskimi widokami i czystym powietrzem.

spis treści

1. Kotlina Kłodzka – uzdrowiska

Na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się 5 uzdrowisk, a w nich zlokalizowane jest 26 sanatoriów i kilka szpitali rehabilitacyjno-uzdrowiskowych.

Zobacz film

Uzdrowisko Duszniki Zdrój to miejsce gdzie znajdują się cztery źródła wód zmineralizowanych, które zawierają duże ilości wapnia i sodu, a także żelaza.

W tym ośrodku leczy się schorzenia kardiologiczne, np. miażdżycę, stany po zawale serca i choroby serca, pulmonologiczne np. alergie i schorzenia dróg oddechowych, gastrologiczne, m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit i wątroby. Leczone są tu również schodzenia ginekologiczne, np. bezpłodność i choroby narządu ruch, a także osteoporozę.

Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą
Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą [9 zdjęć]

Szklanka mleka i zdrowe kości to nierozłączna para. Jednak nabiał nie jest jedynym przyjacielem układu...

zobacz galerię

Drugi znane uzdrowisko znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej, to Kudowa Zdrój. Jest to miasto uzdrowiskowe o charakterze podgórskim. Podstawą leczenia jest aż 8 znajdujących się tam źródeł wód mineralnych, a także lasy świerkowe, sosnowe i bukowe. Leczone są to choroby układ krwiotwórczego, choroby ortopedyczne i pourazowe, chodzenia układu krążenia, np. nadciśnienie.

Uzdrowisko przyjmuje także osoby z problemami reumatoidalnymi, dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym (celiakia), a także otyłością i nadczynnością tarczycy.

Kolejne uzdrowisko znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej, to miejscowość Polanica Zdrój, gdzie leczy się głównie choroby kardiologiczne gastrologiczne i dolegliwości związane z narządami ruchu.

Lądek Zdrój, to uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej, które posiada status uzdrowiska górskiego, a także najstarszego uzdrowiska w Polsce. Największą zaletą tego miejsca jest bogactwo w naturalne wody mineralne: termalne, siarczkowo-siarko-wodorkowe, fluorkowe i radoczynne. W tym miejscu leczy się choroby reumatologiczne, choroby skóry, górnych dróg oddechowych, dolegliwości ortopedyczno-urazowe, choroby kobiece i endokrynologiczne, a także choroby układu nerwowego i cukrzycę.

Ostatnie uzdrowisko na terenie Kotliny Kłodzkiej to Długopole Zdrój, które położone jest w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej i specjalizuje się w leczeniu chorób wątroby. Zajmuje się również terapiami chorób przewodu pokarmowego i zaburzeniami funkcji dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki.

Musisz to wiedzieć

2. Kotlina Kłodzka – atrakcje turystyczne

Zwiedzając Kotlinę Kłodzką koniecznie musimy wypróbować swoich sił i zmierzyć się z wejściem na najwyższą w tym rejonie górę Śnieżnik i symboliczną górę Igliczną. Wyjątkowe miejsce, które trzeba zobaczyć to Jaskinia Niedźwiedzia, gdzie można oglądać stalagmity i stalaktyty, a także ogród Bajek w Międzygórzu, który przeniesie osoby w każdym wieku do dziecięcych lat. Nie sposób przejść również obojętnie obok bardzo dużego wodospad Wilczki. Będąc w Kotlinie Kołodziej warto także zwiedzić sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej.

Kudowa-Zdrój
Kudowa-Zdrój (123rf)

3. Kotlinka Kłodzka – trasa wycieczki

Będąc w Kotlinie Kołodziej można skorzystać z trasy wycieczki o nazwie „Tysięcznik Ziemi Kłodzkiej” . Początek trasy to centrum Zieleńca. Na początku podąża się zielonym Szlakiem na Orlicę (1084 m), czyli najwyższy szczyt Gór Orlickich. Następnie ścieżką graniczną turyści udają się na Zielony Garb (1026m). Kolejny punkt to trasa czerwonym czeskim szlakiem wzdłuż granicy. Na koniec schodzi wraca się do centrum Zieleńca, a po krótkiej przerwie można udać się na wieże widokową na Torfowisku pod Zieleńcem (756 m).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy