"Kradnie" nawet 14 lat życia. Problem kilku milionów Polaków
Cukrzyca, z którą walczą miliony Polaków prowadzi do poważnych powikłań i skraca życie. Naukowcy obliczyli, że może zabrać nawet kilkanaście lat. Wbrew pozorom, większe zagrożenie czyha na młodych ludzi.
1. Cukrzyca skraca życie
Blisko 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę. Już mówi się o epidemii, a problem cały czas się nasila. Zdecydowana większość chorych - ok. 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2, która dużo częściej prowadzi do poważnych powikłań, między innymi zawałów, udarów, niewydolności nerek z koniecznością dializ, a nawet przeszczepu, utraty wzroku czy amputacji nóg.
Efekt? Krótsze życie. Naukowcy policzyli, ile dokładnie lat może ''zabierać'' ta groźna choroba. Okazuje się, że w przypadku 30-latków średnia długość życia może skrócić się nawet o 14 lat.
Zespół naukowców z Cambridge i Glasgow przeanalizował dane z dwóch dużych badań międzynarodowych, które łącznie objęły 1,5 mln osób.
Autorzy analizy opublikowanej na łamach "The Lancet Diabetes & Endocrinology" ostrzegają, że im wcześniejsza diagnoza cukrzycy typu 2, tym większe skrócenie oczekiwanej długości życia. Każda dekada wcześniejszego rozpoznania cukrzycy wiązała się ze skróceniem średniej długości życia o ok. cztery lata.
2. Większy problem u młodych
Na podstawie danych z populacji USA naukowcy oszacowali, że osoby z cukrzycą typu 2 zdiagnozowaną w wieku 30, 40 i 50 lat umierały odpowiednio ok. 14, 10 i 6 lat wcześniej niż osoby bez tego problemu. Co więcej, sytuacja była poważniejsza u kobiet (skrócenie życia o odpowiednio 16, 11 i 7 lat) niż u mężczyzn (odpowiednio 14, 9 i 5 lat). Podobne szacunki dotyczyły mieszkańców Unii Europejskiej.
- Nasze odkrycia potwierdzają, że im młodsza jest osoba, u której rozwinęła się cukrzyca typu 2, tym więcej szkód pojawia się w jej organizmie w wyniku zaburzonego metabolizmu - zaznaczył prof. Naveed Sattar z Uniwersytetu w Glasgow.
- Odkrycia sugerują również, że wczesne wykrycie cukrzycy w drodze badań przesiewowych, a następnie intensywna kontrola poziomu glukozy mogą pomóc w zapobieganiu długotrwałym powikłaniom tej choroby - dodał naukowiec.
Niestety, diagnoza cukrzycy typu 2 jest często utrudniona i może się opóźniać.
- Wynika to z faktu, że choroba może długo nie dawać żadnych objawów albo te objawy są bardzo niecharakterystyczne i mogą być przez chorego lekceważone. Wielu chorych nie chce się też badać w obawie, że będą musieli przestrzegać diety i zmienić styl życia, a nie chcą tego robić - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Skutkiem jest wiele "przechodzonych" cukrzyc.
- Zdarza się, że są diagnozowane już w zaawansowanych stadiach, kiedy pacjent trafia nagle do szpitala z zawałem czy udarem - przyznaje ekspertka.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.