Przejdź na WP

Kroki do walca angielskiego

Walc angielski to jeden z pięciu tańców standardowych w kategorii tańca towarzyskiego. Jest on tańcem wolnym, w takcie na trzy czwarte. Zaawansowane figury i częste obroty sprawiają jednak, że walc jest bardzo dynamicznym tańcem, nawet pomimo swego wolnego tempa. Walc angielski charakteryzuje się ruchem wahadłowym tancerzy. Podstawowe kroki nie są trudne, jednak w miarę nauki dołączają się bardziej zaawansowane i efektowne figury walca angielskiego.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Historia walca angielskiego

Walc angielski po raz pierwszy został zatańczony w 1921 roku w Anglii. Taniec wywodzi się od walca wiedeńskiego. Walc angielski powstał jako swoista forma sprzeciwu wobec panującej w latach dwudziestych XX wieku mody tanecznej. Angielscy nauczyciele tańca pragnęli stworzyć nowy styl tańczenia, który nawiązywałby do codziennego sposobu poruszania się ludzi, czyli do chodzenia. W przeciwieństwie do walca wiedeńskiego, walc angielski jest tańcem wolniejszym i spokojniejszym.

2. Podstawowe kroki walca

Są trzy podstawowe kroki walca angielskiego:

 • mężczyzna daje krok do przodu, a swą prawą stopę ustawia między stopami partnerki,
 • lewą nogę przesuwa do przodu i w bok,
 • prawą nogę dołącza się do lewej.

Kolejny ruch mężczyzna wykonuje od lewej nogi, którą przesuwa do tyłu, a kobieta wykonuje kroki do przodu. Wszystkie kroki do przodu stawiamy od pięty, kroki do tyłu od palców, a kroki boczne na podeszwach. Ciała partnerów powinny układać się w literę V. Stopy partnerów ułożone są bardzo blisko siebie. Lewa dłoń kobiety spoczywa na prawym ramieniu mężczyzny. Dłoń mężczyzny powinna być położona płasko na plecach partnerki. Jest to niezwykle ważne, gdyż poprzez to połączenie mężczyzna prowadzi kobietę. Partner i partnerka stoją naprzeciwko siebie z głowami uniesionymi i twarzami zwróconymi lekko w lewo. Walc angielski wymaga również, aby złączone dłonie trzymane były na wysokości głowy tancerki.

3. Obroty i wirowanie w walcu

Nauka walca angielskiego na pewnym etapie wymaga przyswojenia kroków obrotu w prawo:

 • mężczyzna prawą nogą daje krok do przodu, kobieta lewą do tyłu,
 • partner lewą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo – krok do boku, a partnerka prawą nogę wysuwa do tyłu ze skrętem w prawo (mały krok do boku),
 • mężczyzna prawą nogę dostawia do lewej, kobieta lewą do prawej,
 • następnie mężczyzna wykonuje te ruchy, które wcześniej wykonywała kobieta i odwrotnie.

Spin to inaczej wirówka. Składają się na nią następujące kroki walca angielskiego :

 • partner lewą nogą daje krok w tył ze skrętem w prawo, kobieta prawą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnera;
 • mężczyzna prawą nogę wysuwa w przód ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnerki, tancerka lewą nogę przesuwa w bok ze skrętem w prawo;
 • partner lewą nogę kieruje w bok ze skrętem w prawo, a partnerka prawą nogę wysuwa do przodu ze skrętem w prawo i ustawia ją między stopami partnera.

Kroki do walca angielskiego są stosunkowo proste, jednak ważne jest, aby je wykonywać lekko i płynnie. Tańczony w idealnej harmonii walc może być bardzo widowiskowy. Nie bez powodu walc angielski jest tańczony na turniejach tanecznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy