Trwa ładowanie...

Królowa Elżbieta II abdykuje? Niepokojące wieści o stanie zdrowia monarchini

Avatar placeholder
16.05.2022 13:43
Królowa Elżbieta II zmaga się z problemami zdrowotnymi. Nie mogła wziąć udziału w ważnym wydarzeniu
Królowa Elżbieta II zmaga się z problemami zdrowotnymi. Nie mogła wziąć udziału w ważnym wydarzeniu (Getty Images)

Książę Karol zastąpił królową Elżbietę II na otwarciu brytyjskiego parlamentu. Jak napisał New York Times: "taka delegacja obowiązków jest niemal niesłychana dla królowej". Z tą opinią zgadza się wielu ekspertów i padło wśród nich pytanie o przyszłe obowiązki monarchii. Czy abdykacja brytyjskiej królowej to możliwy scenariusz?

spis treści

1. Stan zdrowia brytyjskiej monarchini nie pozwalał jej na wygłoszenie mowy

Po raz pierwszy od prawie 60 lat królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie uczestniczyła w otwarciu nowej sesji brytyjskiego parlamentu. Podczas tego ważnego wydarzenia wystąpił syn monarchini, książę Karol jako jej zastępca w Izbie Lordów. 10 maja wygłosił mowę tronową, podczas której mówił o planach legislacyjnych na najbliższy rok, które dotyczyły m.in. gospodarki, inflacji, poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej oraz pomocy militarnej i humanitarnej Ukrainie.

96-letnia Elżbieta II musiała zrezygnować z udziału w wydarzeniu ze względu na problemy zdrowotne. Jej nieobecność wywołała lawinę komentarzy w zagranicznych mediach. Według dziennikarzy "The New York Times" brytyjska królowa przyjęła elementy regencji, czyli zastępczego wykonywania władzy monarszej przez upoważnioną do tego osobę w sytuacji, gdy panujący nie jest w stanie chwilowo pełnić swoich obowiązków.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Królowa nadal doświadcza epizodycznych problemów z poruszaniem się i w porozumieniu ze swoimi lekarzami niechętnie zdecydowała, że nie weźmie udziału w otwarciu parlamentu" - poinformował (9 maja) Pałac Buckingham.

W lutym Elżbieta II chorowała na COVID-19.
W lutym Elżbieta II chorowała na COVID-19. (Getty Images )

Jest to trzeci taki przypadek w czasie panowania Elżbiety II, kiedy była nieobecna podczas uroczystej ceremonii. Poprzednim razem takie sytuacje miały miejsce w 1959 i 1963 roku, gdy brytyjska monarchini była w ciąży.

2. "Niesłychana dla królowej" delegacja

Do tej sprawy odniósł się Peter Hunt, były korespondent stacji telewizyjnej BBC. Wskazuje, że mogły zajść pewne zmiany w Pałacu Buckingham. "Następca tronu musi coraz częściej zachowywać się jak monarcha, ale jeszcze nie nosi korony. Zmiana nastąpiła wraz z wiekiem królowej, bez żadnych fanfar" - powiedział w jednym z wywiadów.

Królewscy eksperci prawni wspominają, że zastępstwo brytyjskiej monarchini przez księcia Karola wynika ze zbiorów przepisów. Prof. Vernon Bogdanor z King’s College London, który analizował rolę monarchii w systemie konstytucyjnym Wielkiej Brytanii, określił tę sytuację "konstytucyjną innowacją".

Elżbieta II najpierw musiała nadać swojemu synowi specjalne uprawnienia tzw. Patent Królewski, aby mógł odczytać przemówienie na otwarciu brytyjskiego parlamentu. "Taka delegacja obowiązków jest niemal niesłychana dla królowej" - komentuje "New York Times".

Jak wyjaśnia prof. Vernon Bogdanor, nie doszło do regencji w brytyjskim dworze królewskim z prawnego punktu widzenia. Dlatego, że królowa Elżbieta musiałaby być trwale niezdolna do pełnienia swoich obowiązków, aby doszło do nadania statusu jednego z pięciu wysokich rangą urzędników w Wielkiej Brytanii. Obecnie w skład wchodzą: książę Karol, lord kanclerz, spiker Izby Gmin, lord najwyższy sędzia Anglii i Walii oraz trzeci rangą sędzia Anglii i Walii.

W jednym wywiadzie ekspert zaznaczył, że "nie ma dowodów na to, że tak jest". Dodaje, że "biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnych technologii, królowa może nadal pełnić swoje konstytucyjne funkcje bez faktycznej fizycznej obecności".

Zobacz także: Królowa Elżbieta II przeszła COVID-19. Są spekulacje, że od dawna cierpi na zespół Raynauda

3. Królowa Elżbieta II przeszła COVID-19

Brytyjska królowa nie narzeka na złe samopoczucie ani nie mówi głośno o swoich problemach zdrowotnych. Natomiast w październiku 2021 roku prawdopodobnie doznała urazu pleców. 20 lutego obiegła też świat informacja, że Elżbieta II przechodziła COVID-19. Jak ujawnił pałac Buckingham, doświadczyła łagodnych objawów przypominających przeziębienie.

Przez ostanie pół roku brytyjska monarchini wzięła udział tylko w jednym dużym wydarzeniu publicznym – mszy w intencji jej zmarłego męża, księcia Filipa. Pod koniec kwietnia nie zrezygnowała z zaplanowanych spotkań i przyjęła na prywatnej audiencji prezydenta Szwajcarii.

Coraz częstsze przypadki nieobecności monarchini w różnych wydarzeniach budzą wątpliwości, czy będzie mogła uczestniczyć w obchodach 70-lecia swojego panowania. Specjalne wydarzenia na cześć królowej Elżbiety mają odbyć się w dniach 2-5 czerwca.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze