Trwa ładowanie...

Nowe rozporządzenia i obostrzenia. Co się zmieni w sprawie kwarantanny i szczepień?

22 lutego w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią COVID-19 w kraju. Zmiany dotyczą m.in. kwarantanny dla osób zaszczepionych.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

spis treści

1. Kto jest zwolniony z kwarantanny po powrocie z zagranicy?

Zgodnie z rozporządzeniem z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki,
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem,
  • a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Kwarantanna nie obejmie również osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem, który został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej.

Zmiany w kwarantannie dla poszczególnych osób wracających z zagranicy
Zmiany w kwarantannie dla poszczególnych osób wracających z zagranicy (Getty Images)

2. Zasady funkcjonowania kasyn

W rozporządzeniu poinformowano, że do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach z automatami do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Kasyna muszą umieścić informację o limicie osób, zaś obsługa będzie odpowiedzialna za jego przestrzeganie. Ponadto, w kasynach i salonach z automatami obowiązuje zakaz spożywania napojów i posiłków.

3. Kuracjusze tylko z negatywnym wynikiem testu

Nowelizacja rozporządzenia uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym (ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusie leczniczo-profilaktycznym), dla osób, które uzyskają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy mają być bezpłatne.

4. Wyjątek w zakazie zgromadzeń

Rozporządzenie wyklucza z zakazu zgromadzeń osoby biorące udział w konkursach na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

5. Zmiana w kolejności szczepień

W rozporządzeniu wprowadzono również zmianę dotyczącą kolejności szczepień przeciwko COVID-19. Do grupy pierwszej włączono osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach, które mają być szczepione po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Rozporządzenie weszło w życie we wtorek 23 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.