Trwa ładowanie...

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19. Aktualne informacje

Ministerstwo Zdrowia podało terminy rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 dla kolejnych grup. Narodowy Program Szczepień podzielono na 4 etapy. Kto będzie mógł się zaszczepić już w marcu?

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

spis treści

1. Kolejność szczepień - aktualne informacje

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia kolejną grupą, która zostanie zaszczepiona przeciwko COVID-19 jest tzw. grupa 1b. Znajdują się w niej osoby cierpiące na wybrane choroby przewlekłe, poddawane wentylacji mechanicznej w domu, po przeszczepach, dializowane oraz pacjenci leczeni onkologicznie. Szczepienia tej grupy mają rozpocząć się 15 marca 2021 roku.

Resort zdrowia dodaje, że od 7 marca mają rozpocząć szczepienia uzupełniające dla kadry medycznej. Jest to też ostatni dzień szczepień nauczycieli. Od 22 marca zaś ruszyć powinny szczepienia służb mundurowych (grupa 1c) oraz osób w wieku 60-65 lat.

Osoby w wieku 66-69 lat zostaną zaszczepione w II kwartale 2021 r. (nie podano jeszcze szczegółowej daty).

2. 4 etapy szczepień przeciwko COVID-19

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 został podzielony na 4 etapy, numerowane od 0 do 3. Polacy będą szczepieni w następującej kolejności:

  • Etap 0 – pracownicy ochrony zdrowia: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i salowe;

  • Etap 1 – pensjonariusze i pracownicy Domów Opieki Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, a także seniorzy powyżej 60. roku życia i nauczyciele.**

Etap 1 podzielono na trzy podetapy – w podetapie 1a, znalazły się osoby powyżej 60. roku życia, w podetapie 1b osoby cierpiące na wybrane choroby przewlekłe, poddawane wentylacji mechanicznej w domu, po przeszczepach, dializowane oraz pacjenci onkologiczni. W podetapie 1c znaleźli się nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych i niektórych urzędów;

  • Etap 2 – osoby poniżej 60. roku życia, cierpiące na konkretne choroby przewlekłe oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa;

  • Etap 3 – najpierw przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na podstawie rozporządzeń, a następnie reszta populacji.

Michał Dworczyk, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapewnił, że proces szczepień odbywa się płynnie, ale nie jest wolny od opóźnień, które wynikają z problemów związanych z dostawami szczepionek od producentów.

- Jeżeli dystrybutorzy się wywiążą, to będziemy mogli do końca pierwszego kwartału zaszczepić wszystkich zgodnie z planowanym harmonogramem - powiedział na konferencji prasowej Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.