Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19. Aktualne informacje

Ministerstwo Zdrowia podało terminy rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 dla kolejnych grup. Narodowy Program Szczepień zakłada szczepienie coraz młodszych grup. Jaka jest aktualna sytuacja w kalendarzu szczepień przeciwko Covid-19?

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

spis treści

1. Kolejność szczepień - aktualne informacje

Ministerstwo Zdrowia informuje, że Narodowy Program Szczepień mocno przyspieszy. Na początku kwietnia rejestrowano przedstawicieli jednego rocznika dziennie, a już pod koniec miesiąca były to dwa roczniki w ciągu dnia. Dzięki temu znacznie usprawniono całą akcję szczepienia przeciwko Covid-19.

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło kolejny harmonogram szczepień - na kwiecień i maj. W maju również rejestruje się po dwa roczniki dziennie. Harmonogram na najbliższy czas wygląda następująco:

 • 05.05 zapisy dla roczników 1990-1991,
 • 06.05 zapisy dla roczników 1992-1993,
 • 07.05 zapisy dla roczników 1994-1996,
 • 08.05 zapisy dla roczników 1997-1999,
 • 09.05 zapisy dla roczników 2000-2003.

Według planu Ministerstwa Zdrowia, od 10 maja każdy Polak, który wyrazi taką chęć, będzie mógł zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 i umówić na konkretny termin.

2. 4 etapy szczepień przeciwko COVID-19

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 został podzielony na 4 etapy, numerowane od 0 do 3. Polacy będą szczepieni w następującej kolejności:

 • Etap 0 – pracownicy ochrony zdrowia: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i salowe;

 • Etap 1 – pensjonariusze i pracownicy Domów Opieki Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, a także seniorzy powyżej 60. roku życia i nauczyciele.**

Etap 1 podzielono na trzy podetapy – w podetapie 1a, znalazły się osoby powyżej 60. roku życia, w podetapie 1b osoby cierpiące na wybrane choroby przewlekłe, poddawane wentylacji mechanicznej w domu, po przeszczepach, dializowane oraz pacjenci onkologiczni. W podetapie 1c znaleźli się nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych i niektórych urzędów;

 • Etap 2 – osoby poniżej 60. roku życia, cierpiące na konkretne choroby przewlekłe oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa;

 • Etap 3 – najpierw przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na podstawie rozporządzeń, a następnie reszta populacji.

Michał Dworczyk, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapewnił, że proces szczepień odbywa się płynnie, ale nie jest wolny od opóźnień, które wynikają z problemów związanych z dostawami szczepionek od producentów.

- Jeżeli dystrybutorzy się wywiążą, to będziemy mogli do końca pierwszego kwartału zaszczepić wszystkich zgodnie z planowanym harmonogramem - powiedział na konferencji prasowej Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza