Kulturystyka – rady treningowe, odżywianie

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego dotychczasowego trybu życia na aktywny, a przede wszystkim zdrowy. Nieodłącznym elementem jest oczywiście regularny trening, najlepiej przy wsparciu profesjonalnego trenera.

Chcąc osiągnąć widoczne i szybkie efekty ćwiczenia powinny być połączone z dietą dla aktywnych. Jeśli chodzi o sposób trenowania, popularna jest kulturystyka, ponieważ najczęściej jest to ćwiczenie nie tylko masy ciała, ale i redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, a także kształtowanie sylwetki.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kulturystyka – treningowe rady

Kulturystyka czy ogólny trening na siłowni to przede wszystkim prawidłowo dobrane zestawy ćwiczeń. Dlatego, aby osiągnąć sukces potrzebny jest plan treningowy, nie tylko dla początkujących, ale też dla osób, dla których kulturystyka wpisana jest w codzienność już od dłuższego czasu.

Ponieważ nie tylko kulturystyka, ale trening siłowy, trening aerobowy czy nawet aerobik wymaga wiedzy, nie należy rozpoczynać przygody z ćwiczeniami bez odpowiedniego przygotowania.

Wszelkie ćwiczenia kulturystyczne, które będą wykonywane nieprawidłowo, mogą doprowadzić przykładowo do nadwyrężenia mięśni i kontuzji.

Oczywiście warto dowiadywać się samemu, jakie ćwiczenia będą dla nas odpowiednie, jeżeli chcemy np. zlikwidować cellulit czy zwiększyć odporność organizmu, ale należy wszelkie informacje konsultować ze specjalistą w dziedzinie kulturystyki.

Kulturystyka czy ćwiczenia siłowe to trenowanie na przyrządach, które posiadają różne funkcje. Dlatego przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń należy wiedzieć, które sprzęty na siłowni będą skuteczne dla osiągnięcia głównych elementów planu treningowego kulturysty.

Nie mniej ważny jest właściwy strój do ćwiczeń dla kulturysty, ponieważ komfort w trakcie ćwiczeń wpływa na ich efektywność. Kulturystyka to siła, większa liczba powtórzeń, dlatego żaden element ubioru nie może krępować ruchów, nieodłącznym detalem powinien być pas.

Kiedy zakładać pas kulturystyczny? Wszystkie ćwiczenia wymagające dużego wkładu siłowego wymagają założenia pasa np. ciągi, siady, wyciskanie na barki. Jednak pas musi być odpowiednio założony.

Kulturystyka – odżywianie

Kulturystyka czy inne ćwiczenia wymaga wsparcia dietą i suplementami diety, a także systematycznym nawadnianiem organizmu. Dieta kulturysty to dieta, która wymaga odbudowy tkanek i rekompensaty straconych w czasie intensywnego wysiłku fizycznego aminokwasów.

Dodatkowo, niektóre z aminokwasów powinny być w większej ilości, ponieważ ma to wpływ na szybszy i prawidłowy przyrost masy mięśniowej. Właściwie dobrana dieta to też rekompensata wszelkich mikrouszkodzeń.

6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem

Jeżeli twoim porannym rytuałem jest trening, warto wiedzieć, że „dokarmienie” swojego organizmu odpowiednim paliwem pozwoli ci mocniej i bardziej konsekwentnie...

Kulturystyka to wzmożony wysiłek i duże obciążenie dla organizmu, dlatego konieczna jest dieta bogata w białko. Nie mniej istotne są tłuszcze i węglowodany.

Co powinno znaleźć się w jadłospisie kulturysty? Produkty bogate w białko to produkty zwierzęce i roślinne. Przykłady białka zwierzęcego to podroby, drób, wołowina, jaja, wieprzowina, ryby, owoce morza.

Natomiast białko pochodzenia roślinnego to np. soczewica, soja, ryż, kasza. Kulturystyka to nie tylko trening, dieta to także systematyczność, właściwa motywacja i konkretnie nakreślony cel.

Magdalena Wawszczak, 7 miesięcy temu

Kulturystyka

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kulturystyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kulturystyka
Kulturystyka

Akop Szostak - początek kariery, walki w MMA, koniec kariery

i na co mogą jeszcze liczyć jego fani? Droga, jaką przebył Akop Szostak do sławy, nie była prosta. Zainteresowanie kulturystyką nie pojawiło się od razu. Początkowo Akop (...) Akop Szostak wybrał tę pierwszą drogę. Ponadto należy o...

Kulturystyka

Ciężki trening poprawia pamięć

Ciężki trening poprawia pamięć

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie, sprawność oraz pracę mózgu. Dotychczas podkreślano rolę ćwiczeń aerobowych dla poprawy kondycji umysłowej. Najnowsze badania pokazują, że trening z obciążeniem również przynosi pozytywne rezultaty. Ćwicząc...

Kulturystyka

Orbitrek - zalety, jak ćwiczyć

Orbitrek - zalety, jak ćwiczyć

Orbitrek to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym lub cross-trainerem. Orbitreki dzieli się przedewszystkim na orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. Orbitreki magnetyczne doskonale nadają się do wykonywania...

Kulturystyka

Trening holistyczny - zasady, fazy treningu, efekty

Trening holistyczny to metoda treningu siłowego dla osób nieco bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach. Trening holistyczny jest bardzo skuteczną metodą zarówno wtedy, gdy chcemy zbudować masę mięśniową, jak i wtedy, gdy chcemy zredukować ilość tkanki tłuszczowej...