Laserowa korekcja wzroku - na czym polega, ile kosztuje, czy taki wydatek się opłaca?
Osobę noszącą okulary korekcyjne zrozumie tylko drugi okularnik. Nie zawsze jest wygodnie, szkła przeszkadzają w podejmowaniu wielu aktywności, a soczewki kontaktowe nie wszyscy tolerują i są w stanie prawidłowo użytkować. Konieczność korekcji wzroku wiąże się też z kosztami – z okresowymi wymianami (co kilka lat okularów korekcyjnych i nawet co miesiąc – soczewek kontaktowych), a także z właściwą pielęgnacją. Jednak pojawia się też trzecia możliwość - laserowa korekcja wzroku.
1. Dla kogo laserowa korekcja wzroku
Wady wzroku dotyczą ponad połowy dorosłych mieszkańców Polski. Jednocześnie wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów i po prostu trzeba o niego dbać. Wszelkie wady muszą zostać poddawane korekcji, aby nie tylko nie zaburzać codziennego życia, ale również nie ulegać pogłębianiu.
Laserowa korekcja wzroku pozwala na trwałe pozbycie się wad, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Zakres wad sferycznych, które mogą zostać skorygowane, jest bardzo szeroki. Laserowa korekcja jest jednak zabiegiem, do którego powinien kwalifikować lekarz okulista o specjalności chirurgia refrakcyjna. Jeśli dokonuje jej lekarz niewykonujący osobiście zabiegu, ostateczną decyzję podejmuje operator.
2. Co należy wiedzieć wcześniej?
Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu jest kwalifikacja. Lekarz przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (badania diagnostyczne). Pacjent z kolei zobowiązany jest do przestrzegania kilku zaleceń.
- Przed badaniem kwalifikacyjnym osoby noszące soczewki kontaktowe muszą zrezygnować na kilka tygodni z ich używania, w przypadku miękkich soczewek kontaktowych są to dwa tygodnie, soczewek torycznych – trzy tygodnie, a soczewek twardych nawet cztery tygodnie.
- Minimum dwie doby przed zabiegiem nie wolno sięgać po kosmetyki do twarzy, np. kremy, tusz do rzęs. Nie można też spożywać alkoholu.
Należy pamiętać, że zabieg jest wykluczony w przypadku ciąży oraz planowania zajścia w ciążę w czasie pokrywającym się z rekonwalescencją po zabiegu.
3. Przebieg laserowej korekcji wzroku
Zabieg odbywa się przy użyciu lasera ekscimerowego lub femtosekundowego. Pacjent nie jest poddawany narkozie, nie jest więc wymagana obecność lekarza anestezjologa. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ do oka pacjenta są podawane krople znieczulające.
Chory znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa jest zabezpieczona przed ewentualnymi ruchami na specjalnej podkładce. Rozwórka zabezpiecza również powieki przed mruganiem. Dodatkowo lasery posiadają funkcje śledzenia ruchów gałki ocznej, tak by zabieg był bezpieczny, a wiązka lasera działała tylko na zaplanowanej wcześniej przestrzeni oka.
Zabieg trwa kilkanaście minut, a samo użycie lasera kilkanaście sekund. Po godzinie pacjent może wrócić do domu. Tak niewiele więc potrzeba czasu, by zakończyć proces wieloletniego noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek nagałkowych/kontaktowych.
W pierwszym tygodniu po laserowej korekcji wzroku należy unikać intensywnej pracy. Przez ok. dwa tygodnie nie można nakładać na twarz makijażu, a przez pierwsze dwa miesiące nie wolno kąpać się w morzu czy basenie.
4. Dlaczego tak mało osób decyduje się na zabieg?
W porównaniu z liczbą osób noszących okulary czy soczewki liczba pacjentów poddających się laserowej korekcji wady wzroku jest niewielka. Przeszkodą są z pewnością przeciwwskazania do wykonania zabiegu, m.in. niestabilna wada wzroku (w ciągu roku powinna utrzymywać się na tym samym poziomie), menstruacja, ciąża i okres karmienia, cukrzyca, palenie papierosów, wiek poniżej 21 lat i wiele chorób.
Minusem są również duże koszty zabiegu. Standardowa korekcja laserowa jednego oka wynosi ok. 2 tys. zł. Koszty podwajają się, bo zazwyczaj operacja wykonywana jest na dwojgu oczach. Czy warto więc poddać się zabiegowi? Tak. Trzeba tylko spełnić warunki: posiadać fundusze, zakwalifikować się do operacji i przełamać własne obawy.
Partnerem artykułu jest Alior Bank
Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj