Przejdź na WP

Biegunka u dziecka - leczenie, rola nawadniania i żywienia

Biegunka u dziecka określana jest jako luźne lub wodniste stolce, które pojawiają się przynajmniej 4 razy w ciągu doby. Niekiedy można zobaczyć, że jest w nich śluz. Istnieje wiele przyczyn biegunki, mogą ją wywołać alergie pokarmowe, zatrucia, zakażenia bakteryjne i różne choroby...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Biegunka u dziecka - występowanie

Jeśli Twoje dziecko oddaje więcej niż 4 luźne lub wodniste stolce na dobę, masz do czynienia z biegunką. Inne niepokojące obawy to kolor lub zapach stolca inny niż zwyczajowo, śluz w stolcu, niestrawione resztki pokarmów czy podrażnienie w okolicach odbytu. Jeśli biegunka utrzymuje się kilka dni, zgłoś się do lekarza. Może dojść do odwodnienia dziecka lub utraty apetytu i spadku masy ciała. Z drugiej strony należy również pamiętać, że niektóre dzieci wypróżniają się częściej niż inne i, o ile wygląd kupki nie odbiega od normy, nie powinno cię to niepokoić.

2. Biegunka u dziecka - nawadnianie

Gdy pojawia się biegunka u dziecka, często nie wiesz, co robić. Podstawową zasadą w przetrwaniu tej dolegliwości jest nawadnianie dziecka, należy podawać mu niegazowaną wodę źródlaną. Pilnuj, aby dziecko wypijało około 1/3 kubka płynów na godzinę. Pamiętaj, że woda źródlana posiada mniejszą ilość elektrolitów niż np. woda mineralna, dlatego można ją stosować nie dłużej niż kilka godzin. W przypadku ciężkiej biegunki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może on włączyć płyny nawadniające zawierające w swoim składzie elektrolity. Jednak nadmiar płynów może także sprowokować wymioty.

Przy leczeniu biegunki u dziecka, jeżeli lekarz to potwierdzi, możesz stosować preparaty z bakteriami kwasu mlekowego, które pomogą w przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Biegunki u dziecka nie musisz się bać, trzeba wiedzieć, że wystąpiła po to, aby pomóc w usunięciu jakiegoś szkodliwego czynnika z organizmu dziecka. Zaniepokoić powinna cię ostra biegunka, przy której pojawia się śluz i może pojawić się krew, a także utrzymywanie się tej dolegliwości przez kilka do kilkunastu godzin.

3. Biegunka u dziecka - żywienie

Kiedyś biegunka u dziecka była leczona głodówką. Dziś już wiadomo, że nie jest to słuszna metoda. W przypadku wystąpienia ostrej biegunki u niemowlaka należy jak najszybciej wprowadzić płyny. Już po 4-6 godzinach od wprowadzenia płynów możesz spokojnie karmić dziecko piersią lub kontynuować stosowanie mleka modyfikowanego jak dotychczas. W przypadku starszych dzieci należy podawać posiłki lekkostrawne1.

Należą do nich wykonane domowym sposobem kisiele, np. z czarnych jagód, kompoty lub przeciery przygotowane z rozgotowanych jabłek. Dziecku możesz podać puree z banana i ryż z tartym jabłkiem. Malca możesz karmić również pszenną bułeczką z cieniutko posmarowanym masłem i chudą szynką.

Ból brzucha nie powinien się pojawić także po dodatku do tej kanapki w postaci plasterka zielonego ogórka bez skórki. Dobrze zrobi mu zupa jarzynowa (z przewagą marchewki), ziemniaki gotowane w mundurkach z twarożkiem homogenizowanym i świeżymi ziołami. Na problemy pokarmowe można podać delikatną potrawkę z kurczaka. Można połączyć ją z ryżem i duszoną marchewką. Malcowi można przygotować także pulpety z chudej ryby podane z ziemniakami i kilkoma różyczkami brokułu.

4. Biegunka u dziecka - niebezpieczne objawy

Pamiętaj, że biegunka u niemowlaka może być wywołana zatruciem pokarmowym lub infekcją rotawirusową, która jest bardzo groźna dla malca. Odwodnienie organizmu może nastąpić błyskawicznie. Do lekarza trzeba się niezwłocznie zgłosić, gdy wystąpią następujące objawy:

Biegunka u dziecka - leczenie, rola nawadniania i żywienia
Biegunka u dziecka - leczenie, rola nawadniania i żywienia (123RF)
  • liczne wolne i tryskające stolce,
  • wzmożone pragnienie,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • płacz bez łez,
  • bardzo rzadkie oddawanie moczu.

Te objawy są szczególnie ważne, gdyż wskazują na odwodnienie organizmu. Biegunce u niemowlaka może towarzyszyć wysoka gorączka, intensywne wymioty, niechęć do picia, stolce z krwią.

5. Biegunka u dziecka - leczenie

Biegunka u dziecka rzadko wymaga leczenia antybiotykami. Leki te należy zastosować, gdy w stolcu pojawia się krew. Biegunka u niemowlaków - poniżej trzeciego miesiąca życia - najczęściej wymaga leczenia antybiotykami.

6. Biegunka u dziecka – kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli u niemowlęcia pojawi się biegunka, obserwuj go uważnie. Kiedy odnotujesz objawy odwodnienia, silnie wymioty, dziecko odmawia przyjmowania płynów, oddaje stolce z domieszką krwi lub ma wzdęty brzuszek albo jeśli odnosisz wrażenie, że odczuwa silny ból brzucha, zgłoś się do lekarza. Występowanie biegunki u małego dziecka może być dla niego niebezpieczne.

Następny artykuł: Biegunka rotawirusowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy