Trwa ładowanie...

Biegunka u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie, wizyta u lekarza

Biegunka u dziecka określana jest jako luźne lub wodniste stolce, które pojawiają się przynajmniej cztery razy w ciągu doby. Istnieje wiele przyczyn, biegunka może zostać wywołana przez alergie pokarmowe, zatrucia, zakażenia bakteryjne i wiele innych. Ważne, by skutecznie ją leczyć, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest biegunka u dziecka?

Biegunkę u dziecka można stwierdzić, jeżeli występują minimum cztery luźne lub wodniste stolce w ciągu doby. Inne symptomy to kolor lub zapach stolca inny niż zwyczajowo, śluz w stolcu, niestrawione resztki pokarmów czy podrażnienie w okolicach odbytu. Biegunki nie można ignorować, ponieważ grozi odwodnieniem i spadkiem masy ciała.

2. Objawy biegunki u dziecka

 • liczne wolne i tryskające stolce,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • nudności,
 • ból brzucha,
 • złe samopoczucie,
 • niechęć do picia,
 • wzmożone pragnienie,
 • zapadnięte gałki oczne,
 • płacz bez łez,
 • bardzo rzadkie oddawanie moczu.

3. Przyczyny biegunki u dziecka

 • spożycie nieświeżych pokarmów,
 • nadwrażliwość pokarmowa,
 • różne bakterie, np. z rodzaju Salmonella,
 • rotawirusy,
 • choroby jelit,
 • lęk,
 • stres,
 • zdenerwowanie,
 • przejedzenie,
 • zjedzenie za dużej ilości błonnika,
 • skutek uboczny stosowanych leków.

4. Leczenie biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka rzadko wymaga leczenia antybiotykami. Leki te należy zastosować, gdy w stolcu pojawia się krew. Zdecydowanie najważniejsze w czasie choroby jest nie dopuszczenie do odwodnienia organizmu.

Należy pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym większe jest to ryzyko. Dziecko trzeba poić wodą, nawet wtedy, gdy stawia opory. Może tak się zachowywać z powodu uciążliwych dolegliwości i przemęczenia. Można stosować także specjalne płyny nawadniające, które są o wiele bardziej skuteczne.

Pilnuj, aby dziecko wypijało około 1/3 kubka płynów na godzinę. Pamiętaj, że woda źródlana posiada mniejszą ilość elektrolitów niż np. woda mineralna, dlatego można ją stosować nie dłużej niż kilka godzin.

Na rynku dostępne są leki, które pomagają w zwalczaniu biegunki. Można dostać je w formie płynnej lub puddingu. W skład niektórych wchodzą owoce, np. banany, które sprawiają, że produkt ma bardzo przyjemny smak.

Są wzbogacone witaminami i różnymi składnikami odżywczymi, dlatego nie tylko wpływają na prawidłową konsystencję stolca, ale także pomagają organizmowi w usunięciu toksyn i odbudowują florę jelitową.

Częste stolce sprzyjają odparzeniom na pośladkach, warto zdecydować się na stosowanie pudrów, maści i kremów. Kiedyś biegunka u dziecka była leczona głodówką.

Dziś już wiadomo, że nie jest to słuszna metoda. W przypadku wystąpienia ostrej biegunki u niemowlaka należy jak najszybciej wprowadzić płyny. Już po 4-6 godzinach od podania płynów możesz spokojnie karmić dziecko piersią lub kontynuować stosowanie mleka modyfikowanego jak dotychczas.

W przypadku starszych dzieci należy podawać posiłki lekkostrawne, na przykład wykonane domowym sposobem kisiele, kompoty lub przeciery przygotowane z rozgotowanych jabłek.

Dziecku można podać puree z banana, ryż z tartym jabłkiem lub pszenną bułeczką cieniutko posmarowaną masłem. Ból brzucha nie powinien się pojawić także po dodatku do tej kanapki w postaci plasterka zielonego ogórka bez skórki i chudej szynki.

Na problemy żoładkowe dobrym rozwiązaniem jest zupa jarzynowa z przewagą marchewki, ziemniaki gotowe w mundurkach, twarożek i świeże zioła. Można ugotować również potrawkę z kurczaka lub pulpety z chudej ryby z dodatkiem ziemniaków i brokułów.

Przy leczeniu biegunki u dziecka możesz stosować preparaty z bakteriami kwasu mlekowego, które pomogą w przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej w jelitach.

Zaniepokoić powinna cię ostra biegunka, przy której pojawia się śluz i krew, a także utrzymywanie się tej dolegliwości przez kilka do kilkunastu godzin.

5. Biegunka u dziecka - kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli u dziecka pojawi się biegunka obserwuj go uważnie. Kiedy odnotujesz objawy odwodnienia, silnie wymioty, dziecko odmawia przyjmowania płynów, pojawiają się stolce z domieszką krwi, ma wzdęty brzuszek albo odczuwa silny ból brzucha, zgłoś się do lekarza.

Występowanie biegunki u małego dziecka może być dla niego niebezpieczne. Statystyki mówią, że 95% dzieci przed ukończeniem 5. roku życia cierpi na biegunkę, dla wielu z nich leczenie kończy się w szpitalu.

Jeśli u naszego dziecka pojawią się trzy wolne stolce, a malec czuje się dobrze to wtedy nie trzeba zabierać go do lekarza. Za zmianę konsystencji stolca mogą odpowiadać czynniki psychiczne (stres, zdenerwowanie) lub przejedzenie.

Biegunka u dziecka może objawiać się bólem brzucha i wymiotami.
Biegunka u dziecka może objawiać się bólem brzucha i wymiotami. (123RF)

Biegunka u niemowlaków może być spowodowana też przez za wczesne wprowadzenie do diety jakiegoś pokarmu – organizm dziecka nie przyzwyczaił się do trawienia nowości.

Następny artykuł: Biegunka rotawirusowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.