Trwa ładowanie...

Biegunka rotawirusowa - objawy, profilaktyka, leczenie

Biegunka rotawirusowa
Biegunka rotawirusowa (123RF)

Biegunka rotawirusowa jest infekcją, którą przechodzi niemal każde dziecko do piątego roku życia. To właśnie rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u najmłodszych. U dzieci przebieg może być ciężki - często dochodzi do niebezpiecznego odwodnienia, a w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

spis treści

1. Co to są rotawirusy?

Wzrost zachorowań na infekcje rotawirusowe notuje się przede wszystkim w zimie i na wiosnę. Choroba jest bardzo zaraźliwa, dlatego też problem rotawirusów dotyka przede wszystkim szpitali i ośrodków zdrowia, a także żłobków i przedszkoli. Wirus przenosi się poprzez kontakt z kałem chorej osoby. Dzieci bardzo łatwo się zarażają, ponieważ myją ręce zbyt rzadko i niedokładnie. Wystarczy, że dotkną dłonią ust po tym, jak miały kontakt z zainfekowanym przedmiotem (np. zabawką). Szacuje się, że co roku w Polsce aż 170 tysięcy dzieci cierpi z powodu infekcji rotawirusami.

2. Objawy infekcji rotawirusowej

Dzieci chore na rotawirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe mają zazwyczaj wysoką gorączkę, nudności, wymioty i ostrą, wodnistą biegunkę. Skarżą się również na ból i skurcze brzucha. Objawom może również towarzyszyć kaszel i katar. W niektórych przypadkach, szczególnie u dorosłych, infekcja wirusowa może przebiegać bezobjawowo. Zdarza się, że biegunka u dzieci ma tak ostry przebieg, że szybko prowadzi do odwodnienia organizmu.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Objawami odwodnienia są:

  • pragnienie,
  • drażliwość,
  • nerwowość,
  • letarg,
  • zapadnięte oczy,
  • suchość w ustach,
  • wysuszenie skóry,
  • rzadsze oddawanie moczu,
  • sucha pielucha przez kilka godzin – u niemowlaka.

Jeśli odwodnienie trwa dłużej, może dojść do ciężkich powikłań, m.in. do zaburzeń świadomości i zatrzymania moczu - w takim przypadku jedynym właściwym sposobem postępowania jest umieszczenie dziecka w szpitalu.

3. Profilaktyka zachorowań na rotawirusy

W zapobieganiu zachorowań na infekcję rotawirusową ogromną rolę odgrywa odpowiednia higiena. Ważne jest, aby uczyć maluchy mycia rąk po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Dziecko, u którego pojawi się biegunka, powinno bezwzględnie pozostać w domu i unikać kontaktów z innymi rówieśnikami.

Obecnie dostępna jest szczepionka przeciw rotawirusom. W Polsce znajduje się ona w grupie szczepień zalecanych, podawanych doustnie dzieciom od drugiego miesiąca życia. Niestety, jest odpłatna.

Celem szczepienia jest przygotowanie układu odpornościowego dziecka do obrony przed atakami rotawirusów. Dane wskazują, że szczepienie na rotawirusy tym sposobem jest skuteczne i bezpieczne - aż 95 proc. niemowląt otrzymujących szczepionkę wytwarza przeciwciała i jest odporna na infekcje.

Szczepionka przeciwko rotawirusom zawiera żywą, lecz o znacznie obniżonej wirulencji (zdolności do wywoływania choroby), postać ludzkiego rotawirusa RIX4414. Uodparnia ona dzieci na najczęściej występujące szczepy drobnoustrojów. Szczepionka doustna ma postać zawiesiny, sporządzonej z proszku i rozpuszczalnika. Podaje się ją dziecku za pomocą strzykawki, co eliminuje stres towarzyszący tradycyjnym sposobom szczepienia.

4. Leczenie rotawirusowego zapalenia żołądkowo-jelitowego

W większości przypadków (szczególnie u starszych dzieci) infekcję rotawirusową można leczyć w domu. Niezwykle ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza i troska o dostarczanie organizmowi dziecka dużej ilości płynów. Niewskazane jest picie soków owocowych i napojów, gdyż zaostrzają biegunkę. Jeśli maluch wykazuje objawy odwodnienia, niezbędnym może się okazać podanie kroplówki. Lekarz może zalecić badanie krwi, moczu i stolca dziecka w celu potwierdzenia rotawirusów jako przyczyny biegunki. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego leczenia, gdyż w przypadku wirusów antybiotyki są nieskuteczne i trzeba wybrać inną metodę.

Biegunka rotawirusowa może okazać się bardzo groźna dla naszego dziecka. Z tego względu, w każdym przypadku biegunki należy zgłosić się do lekarza i monitorować stan dziecka pod kątem objawów ewentualnego odwodnienia, a w razie ich wystąpienia zgłosić się do szpitala.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Biegunka u niemowlaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze