Leczenie biegunki
Biegunka jest stanem, charakteryzującym się częstym wydalaniem luźnych lub wodnistych stolców. Wraz z utratą wody i składników mineralnych organizm jest narażony na odwodnienie oraz zaburzenia elektrolitowe, dlatego tak ważne jest odpowiednio szybkie wdrożenie terapii. W leczeniu biegunki wykorzystuje się doustne płyny nawadniające, nawadnianie dożylne, leki hamujące perystaltykę jelit, probiotyki oraz antybiotykoterapię.
1. Nawadnianie doustne w biegunce
W zwalczaniu biegunki niezwykle przydatne są doustne płyny nawadniające. Preparaty tego typu zawierają glukozę i elektrolity w precyzyjnie dobranych proporcjach, dzięki czemu w optymalny sposób nawadniają organizm i pomagają uniknąć następstw odwodnienia. Chlorki i jony sodu wiążą wodę w organizmie i są odpowiedzialne za zachowanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego w osoczu krwi oraz płynach ustrojowych. Glukoza sprzyja efektywnemu wchłanianiu wody – w jelicie woda jest bowiem transportowana łącznie z sodem i glukozą.
2. Nawadnianie dożylne
Dożylne podawanie pacjentowi roztworu soli fizjologicznej lub glukozy to kolejna metoda wspomagająca leczenie następstw biegunki. Nawadnianie dożylne jest stosowane w celu uzupełnienia niedoboru płynów i przywrócenia równowagi elektrolitów, która została zaburzona w wyniku nadmiernej utraty wody. Elektrolity to sole (np. potasu, sodu, wapnia, magnezu), które w płynach ustrojowych i surowicy krwi występują w postaci jonów. Jako jony elektrolity mają zdolność przewodzenia elektryczności. Organizm człowieka wykorzystuje elektrolity do przewodzenia impulsów elektrycznych z komórki do komórki, dlatego przy umiarkowanym lub ciężkim odwodnieniu może nastąpić zaburzenie jego funkcjonowania. Przywrócenie nawodnienia i poziomu elektrolitów to najszybszy sposób na osiągnięcie równowagi płynów w organizmie.
3. Leki hamujące biegunkę
Do najbardziej popularnych leków na biegunkę należą preparaty zawierające loperamid lub subsalicylan bizmutu. Loperamid to substancja, która spowalnia ruchy jelit, zmniejszając tym samym częstotliwość oddawania stolców. Podobnie działają leki zawierające subsalicylan bizmutu. Związek ten jest dość skuteczny w hamowaniu objawów biegunki, ale tak jak loperamid przyczynia się do namnażania patogenów w jelitach oraz wzrostu poziomu toksyn. Z tego powodu w leczeniu biegunki warto postawić na odpowiednią dietę (lekkostrawną i niskobłonnikową) oraz nawadnianie organizmu doustnymi płynami nawadniającymi. Pracę układu pokarmowego można usprawnić za pomocą preparatów probiotycznych (np. Lactoral), które korzystnie wypływają ma mikroflorę jelit.
Biegunka to dość powszechny objaw, ale nie oznacza to bynajmniej, że można ją lekceważyć. Nieleczona biegunka jest nie tylko uciążliwa, ale i potencjalnie groźna dla zdrowia. Wraz z wodą organizm traci bowiem elektrolity niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Pojawia się wówczas ryzyko odwodnienia, hospitalizacji, a nawet śmierci. Niedobory wody i elektrolitów można szybko uzupełnić za pomocą doustnych płynów nawadniających.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.