Laserowe zamykanie naczynek - wskazania, przebieg, etapy, przeciwwskazania i powikłania

Zamykanie naczynek na nogach to zabieg najczęściej stosowany w dermatologii estetycznej. Laserowe zamykanie naczynek polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera, który gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Laserowe zamykanie naczynek na twarzy daje efekt, który uzależniony jest od dobrania odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser – takiej, żeby maksimum ciepła oddawane było we krwi, a skóra podgrzewana była tylko nieznacznie.

Zobacz film: "Zamykanie naczyń za pomocą lasera"

Laserowe zamykanie naczynek - wskazania

Powstanie rozszerzonych naczyń krwionośnych objawia się zaczerwienieniem i tzw. rumieniem. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek. Takie zmiany określane są mianem teleangiektazji. Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzonym naczynkom:

 • przewlekła ekspozycja na słońce,
 • zbyt częste korzystanie z solarium,
 • wiatr,
 • duże wahania temperatur,
 • stosowanie sterydów.

Teleangiektazje, powszechnie określane jako „pajączki naczyniowe”, mogą przybierać naprawdę duże rozmiary. Niektóre ze zmian naczyniowych widoczne są już od urodzenia, natomiast inne pojawiają się wraz z upływem lat lub jako efekt powyższych czynników zewnętrznych. Jeszcze do niedawna usuwanie naczynek na twarzy nastręczało wiele trudności, a profesjonalne zabiegi były zarezerwowane dla bardzo nasilonych zmian.

W obecnej chwili dostępne jest laserowe zamykanie naczynek na twarzy, które zyskuje sobie coraz większą popularność.

Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody

Chcesz poprawić swoją urodę, ale boisz się skalpela? Pomocny może okazać się laser. To współcześnie jedna z najskuteczniejszych metod w medycynie estetycznej,...

Laserowe zamykanie naczynek - przebieg

Lekarz przed wykonaniem laserowego zamykania naczynek zwraca uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz średnicę, kolor i ilość zmian skórnych pacjenta. Następnie wprowadza dane do komputera, który proponuje parametry naświetlania (wysokość energii, rodzaj filtra, ilość impulsów, odstęp czasowy między nimi i czas trwania impulsu). Osobom zakwalifikowanym do zabiegu laserowego zamykania naczynek wykonuje się próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, aby przy jak najmniejszej ilości uzyskać jak najlepszy efekt. Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoistnie usuwane z organizmu. Aby laserowe zamykanie naczynek przyniosło widoczne rezultaty, zabieg trzeba wykonać od 1 do 3 razy w ciągu kilku miesięcy.

Laserowe zamykanie naczynek - etapy

Laserowe zamykanie naczynek składa się z kilku etapów. Oto one:

 • oczyszczanie skóry, tzn. demakijaż i peeling,
 • założenie osłon chroniących oczy,
 • przyłożenie do skóry twarzy głowicy,
 • uwolnienie wiązki światła, tj. błysk jak z flesza aparatu fotograficznego.

Laserowe zamykanie naczynek wymaga przestrzegania po zabiegu pewnych zasad:

 • zakaz opalania się przez min. 4 tygodnie po zabiegu,
 • nie wykonywać ćwiczeń fizycznych i nie korzystać z sauny przez ok. 5 dni po laserowym zamykaniu naczynek,
 • warto nawilżać skórę 2-3 razy dziennie,
 • unikać stosowania makijażu na naświetlone miejsca przez ok. 5 dni po zabiegu na naczynka twarzy,
 • niekiedy konieczne będzie leczenie skóry maściami na bazie antybiotyków (przy bardzo nasilonym świądzie),
 • kontrola zabiegu w celu oceny efektu leczenia rozszerzonych naczynek i ewentualnych wskazań do kolejnego zabiegu.

Laserowe zamykanie naczynek - przeciwwskazania i powikłania

Przeciwskazania do laserowego zamykania naczynek to: ciąża, karmienie piersią, opalenizna, łuszczyca, bielactwo, padaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonności do powstawania bliznowców, cukrzyca. Powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek występują bardzo rzadko, są znikome u pacjentów (ok. 2%) i dotyczą najczęściej:

 • uszkodzenia ciągłości skóry – pęcherze i strupy, które mogą goić się ok. 10 dni,
 • na naświetlanych obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, ustępujące w ciągu 5-15 dni,
 • zmiany pigmentu skóry – przebarwienia albo odbarwienia skóry, pojawiają się u osób opalonych lub o ciemnej karnacji,
 • infekcji skóry – mogą pojawić się w miejscu zamykania naczynek laserem.

Przez kilka dni po laserowym zamykaniu naczynek nie stosuj na twarz:

 • peelingów,
 • toników na bazie alkoholu,
 • mydła i spirytusu.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań laserowego zamykania naczynek należy skontaktować się z lekarzem. Laserowe zamykanie naczynek nie ma ograniczeń wiekowych, niemniej zabiegi laserowe wiążą się w pewnym stopniu z bólem, dyskomfortem, zatem małe dzieci się do niego nie kwalifikują.

Komentarze (24)
~Monik
~Monik 9 miesięcy temu

@~Ruda: a dokladnie o jaka klinike na ursynowie chodzi bo troche ich jest? tez borykam sie z problemem naczynek i juz od dluzszego czasu niose sie z zamiarem pojscia do lekarz. Jak wyglada twarz po zabiegu i czy sam zabieg jest bolesny?

Odpowiedz
~rodeo
~rodeo 10 miesięcy temu

teraz te promocje to chyba w związku ze świętami :) bo to i prezentowo można potraktować i coś od siebie dla siebie również! ja promocje widziałam w profemedzie, myślę, że przed sylwestrem jeszcze 8 razy zdążysz :)

Odpowiedz
~Ewela
~Ewela ponad rok temu

Moich naczynek pozbyłam się dzięki laserowi Scarlet Rf w Karboklinice. Zabieg wykonałam na całą twarz. Bardzo skuteczna terapia, dzięki niej usunęłam nie tylko naczynka ale także drobne zmarszczki i przebarwienia. Jeden zabieg, a tyle korzyści.

Odpowiedz
~meskalina
~meskalina ponad rok temu

Ja wynalazłam niezłą promocję w klinice Bellisana - przy zamykaniu naczynek kolejne zabiegi (jeśli są potrzebne i zostaną wykonane w terminie do 3 miesięcy po pierwszym zabiegu) są o 50% tańsze od pierwszego zabiegu, więc zdecydowałam się skorzystać. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona, miałam dość widoczne naczynka na nosie i policzkach, a teraz moja skóra ma jednolity kolor :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post wczoraj

12

Pomocni lekarze

Artykuły Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści
Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Zamykanie naczyń laserem (WIDEO)

Zamykanie naczyń laserem (WIDEO) Odtwórz wideo

Rozszerzone naczynka krwionośne zazwyczaj pojawiają się na nogach, ale także na twarzy czy dekolcie. Ich leczenie obejmuje między innymi zabiegi (...) laserowe. Laser wykorzystany na filmie wykorzystuje długość fali...

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Zamykanie naczynek na twarzy (WIDEO)

Zamykanie naczynek na twarzy (WIDEO) Odtwórz wideo

Rozszerzone naczynka, czy pajączki, przeważnie widoczne są na twarzy, gdzie objawiają się jako siateczka drobnych żyłek. Zjawisko to nazywane (...) jest teleangiektazją i niekiedy może osiągać sporą rozpiętość. Naczynka...

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Cera naczynkowa

Laseroterapia

Laseroterapia

Dermatolodzy dawkują nie tylko odpowiedni środek pielęgnacyjny, ale także właściwy dla potrzeb danej cery zabieg kosmetyczny - coraz większą popularnością cieszy się laseroterapia.

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Naturalne sposoby na problemy z zatokami

Naturalne sposoby na problemy z zatokami

Wdychaj wilgotne powietrze Używaj nawilżaczy powietrza w sypialni i innych pomieszczeniach, gdzie spędzasz większość czasu. Suche powietrze może podrażnić zatoki, a wilgotne pomoże odetkać nos. Wdychanie pary 2-4 razy dziennie jest równie pomocne. Zakazuj...

Badania

Mikrolaryngoskopia

i prowadziło do różnych powikłań. Przebieg mikrolaryngoskopii To badanie krtani jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym . Pacjent (...) śluzowej fałdów głosowych (na przykład w przebiegu obrzęku...

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści

Zamykanie naczynek na nogach (WIDEO)

Zamykanie naczynek na nogach (WIDEO) Odtwórz wideo

. Na szczęście, w gabinecie kosmetycznym można poddać się laserowemu zamykaniu naczynek. Zabieg pozwala zmniejszyć widoczność żyłek i uszczelnić naczynia (...) , ekspedientka czy stomatolog) to niektóre...

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega cystoskopia?