Dermabrazja laserowa

Dermabrazja laserowa to nowa metoda redukcji zmarszczek twarzy i nieregularności skóry – blizn potrądzikowych i skaz. W miejsce nierówności kierowane są krótkie, skoncentrowane, pulsujące promienie światła. Usuwają dokładnie naskórek, warstwa po warstwie, dzięki czemu jest mniej problemów z przebarwieniami.

Rodzaje laserów

Stosowane są dwa rodzaje laserów – dwutlenek węgla (CO2) i erb. Każdy laser odparowuje powierzchowne uszkodzenia komórek skóry. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka, ponieważ ogranicza ilość ciepła wchłanianego przez skórę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Charakterystyka laseru CO2

Laser CO2 stosowany jest od dawna w usuwaniu zmarszczek, blizn, brodawek, guzowatości nosa, raka skóry i innych zmian. Najnowsza jego wersja wykorzystuje bardzo krótkie impulsy energii lub ciągłe wiązki światła, które mogą bardzo dokładnie usunąć cienkie warstw skóry, minimalnie uszkadzając otaczające je struktury. Okres powrotu do zdrowia trwa ok. 2 tygodnie. Pacjenci powinni szukać lekarzy posiadających udokumentowane wykształcenie i doświadczenie w metodach usuwania naskórka.

Charakterystyka laseru erbowego

Laser erbowy zaprojektowany jest, aby usuwać powierzchniowe i umiarkowanie głębokie zmarszczki na dłoniach, szyi, klatce piersiowej. Jedną z jego zalet jest minimalne uszkodzenie tkanek otaczających zmianę. Działania niepożądane są niewielkie – opuchlizna, zaczerwienienie – dlatego też powrót do zdrowia trwa ok. tygodnia. Laser erbowy lepiej sprawdza się przy ciemniejszym odcieniu skóry.

Zabiegi z użyciem obu laserów wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym w skojarzeniu z doustnie lub dożylnie podawanymi lekami uspokajającymi. Zabiegowi można poddawać pojedyncze zmarszczki lub całą powierzchnię skóry. Gdy dermabrazji poddawana jest cała twarz, można uzyskać znieczulenie ogólne, przy wybranych miejscach – podaje się znieczulenie miejscowe. Częściowa dermabrazja trwa 30-45 minut, zabieg na całej twarzy natomiast 1,5-2 godziny.

Postępowanie po zabiegu dermabrazji laserowej

Po zabiegu nakładany jest sterylny opatrunek na 24 godziny. Pacjent przemywa dane miejsce roztworem soli 2-5 razy dziennie. Następnie stosowana jest, np. wazelina. Działania te mają na celu zapobiegnięcie powstaniu strupów. Skóra goi się 10-21 dni w zależności od rodzaju zabiegu. Gdy skóra się zagoi, można nakładać makijaż, by ukryć zaczerwienienie twarzy, które występuje po laserowej dermabrazji. Zaleca się stosowanie kosmetyków beztłuszczowych. Zaczerwienienie ustępuje zwykle po 2-3 miesiącach, ale może trwać nawet pół roku. U osób z ciemniejszą skórą mogą pojawić się ciemniejsze przebarwienia. Można temu zapobiec przez stosowanie wybielaczy przed zabiegiem, jak również po wygojeniu skóry.

Powikłania po zabiegu dermabrazji laserowej

Możliwe powikłania po zabiegu dermabrazji laserowej:

  • małe, białe guzki w miejscu dermabrazji, które można usunąć przez delikatne pociągnięcia myjką;
  • przebarwienia i odbarwienia – te pierwsze można smarować kremem wybielającym;
Czym jest opryszczka?

Wirus opryszczki jest znany ze swego występowania na ustach bądź nawet narządach płciowych. Mało kto wie jednak, że może on być zaczątkiem także innych...

opryszczka – szczególnie jeśli dermabrazja była przeprowadzana wokół ust – można jej zapobiec przyjmując przed i po zabiegu leki przeciwwirusowe, można także zapobiegać infekcji przyjmując antybiotyki przed i po zabiegu;

  • opuchlizna – zaleca się, by pacjent spał na dodatkowej poduszce, by zmniejszyć opuchliznę, pomogą też okłady z lodu;
  • blizny - bardzo rzadko.

Zalecenia po zabiegu dermabrazji laserowej

Po podjęciu decyzji o dermabrazji laserowej należy rzucić palenie. Po zabiegu ważny jest sposób dbania o skórę. Generalnie pacjent odczuwa, jakby była ona umiarkowanie poparzona. Pojawi się także obrzęk i zaczerwienienie, nawet swędzenie. Po 5-7 dniach skóra będzie sucha i blada. Nowa skóra najpierw będzie różowa i stopniowo zacznie się rozjaśniać. Po zagojeniu skóry należy nakładać na nią krem z filtrem, można ją także nawilżać. Po około 6 tygodniach można aplikować produkty z retinolem i kwasem glikolowym. Ubezpieczenie nie pokrywa dermabrazji laserowej – jest ona traktowana jako zabieg dodatkowy chirurgii kosmetycznej.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dermabrazja laserowa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Dermabrazja laserowa
Blizna - charakterystyka, rodzaje

Dermabrazja mechaniczna

kosztami. Dermabrazja mechaniczna całej twarzy to koszt około 7000 złotych. Dla porównania, dermabrazja laserowa kosztuje około 5000. Dermabrazja (...) Dermabrazja...

Dermabrazja

Blizna

Blizna

Blizna zlokalizowana na przedramieniu mężczyzny.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Jak usunąć blizny po trądziku?

Jak usunąć blizny po trądziku?

skórnych jest kilka, wśród nich wyróżniamy sposoby chemiczne, mechaniczne, chirurgiczne i laserowe. Podstawowym zabiegiem wspomagającym leczenie blizn (...) jest dermabrazja, czyli równomierne złuszczenie skóry. Wspomagająco...

Uroda

Zabiegi kosmetyczne

zabiegów. W gabinetach kosmetycznych oferowane są m.in.: oczyszczanie twarzy, dermabrazja, zabiegi ultradźwiękowe na rozbicie tkanki tłuszczowej (...) nie można przeprowadzać zbyt często, ponieważ mogą nadmiernie wysuszać cerę i przyczyniać...

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Depilacja i epilacja

Krostki na nodze po depilacji

Krostki na nodze po depilacji

Widoczne czerwone krostki po depilacji są oznaką zapalenia mieszków włosowych, czyli powierzchownego lub głębokiego zakażenia mieszków bakteriami.