Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Dermabrazja laserowa

Avatar placeholder
21.01.2019 14:37
Dermabrazja laserowa
Dermabrazja laserowa

Dermabrazja laserowa to nowa metoda redukcji zmarszczek twarzy i nieregularności skóry – blizn potrądzikowych i skaz. W miejsce nierówności kierowane są krótkie, skoncentrowane, pulsujące promienie światła. Usuwają dokładnie naskórek, warstwa po warstwie, dzięki czemu jest mniej problemów z przebarwieniami.

spis treści

1. Rodzaje laserów

Stosowane są dwa rodzaje laserów – dwutlenek węgla (CO2) i erb. Każdy laser odparowuje powierzchowne uszkodzenia komórek skóry. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka, ponieważ ogranicza ilość ciepła wchłanianego przez skórę.

1.1. Charakterystyka laseru CO2

Laser CO2 stosowany jest od dawna w usuwaniu zmarszczek, blizn, brodawek, guzowatości nosa, raka skóry i innych zmian. Najnowsza jego wersja wykorzystuje bardzo krótkie impulsy energii lub ciągłe wiązki światła, które mogą bardzo dokładnie usunąć cienkie warstw skóry, minimalnie uszkadzając otaczające je struktury. Okres powrotu do zdrowia trwa ok. 2 tygodnie. Pacjenci powinni szukać lekarzy posiadających udokumentowane wykształcenie i doświadczenie w metodach usuwania naskórka.

1.2. Charakterystyka laseru erbowego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Laser erbowy zaprojektowany jest, aby usuwać powierzchniowe i umiarkowanie głębokie zmarszczki na dłoniach, szyi, klatce piersiowej. Jedną z jego zalet jest minimalne uszkodzenie tkanek otaczających zmianę. Działania niepożądane są niewielkie – opuchlizna, zaczerwienienie – dlatego też powrót do zdrowia trwa ok. tygodnia. Laser erbowy lepiej sprawdza się przy ciemniejszym odcieniu skóry.

Zabiegi z użyciem obu laserów wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym w skojarzeniu z doustnie lub dożylnie podawanymi lekami uspokajającymi. Zabiegowi można poddawać pojedyncze zmarszczki lub całą powierzchnię skóry. Gdy dermabrazji poddawana jest cała twarz, można uzyskać znieczulenie ogólne, przy wybranych miejscach – podaje się znieczulenie miejscowe. Częściowa dermabrazja trwa 30-45 minut, zabieg na całej twarzy natomiast 1,5-2 godziny.

2. Postępowanie po zabiegu dermabrazji laserowej

Po zabiegu nakładany jest sterylny opatrunek na 24 godziny. Pacjent przemywa dane miejsce roztworem soli 2-5 razy dziennie. Następnie stosowana jest, np. wazelina. Działania te mają na celu zapobiegnięcie powstaniu strupów. Skóra goi się 10-21 dni w zależności od rodzaju zabiegu. Gdy skóra się zagoi, można nakładać makijaż, by ukryć zaczerwienienie twarzy, które występuje po laserowej dermabrazji. Zaleca się stosowanie kosmetyków beztłuszczowych. Zaczerwienienie ustępuje zwykle po 2-3 miesiącach, ale może trwać nawet pół roku. U osób z ciemniejszą skórą mogą pojawić się ciemniejsze przebarwienia. Można temu zapobiec przez stosowanie wybielaczy przed zabiegiem, jak również po wygojeniu skóry.

3. Powikłania po zabiegu dermabrazji laserowej

Możliwe powikłania po zabiegu dermabrazji laserowej:

  • małe, białe guzki w miejscu dermabrazji, które można usunąć przez delikatne pociągnięcia myjką;
  • przebarwienia i odbarwienia – te pierwsze można smarować kremem wybielającym;
Czym jest opryszczka?
Czym jest opryszczka?

Wirus opryszczki jest znany ze swego występowania na ustach bądź nawet narządach płciowych. Mało kto

zobacz galerię

opryszczka – szczególnie jeśli dermabrazja była przeprowadzana wokół ust – można jej zapobiec przyjmując przed i po zabiegu leki przeciwwirusowe, można także zapobiegać infekcji przyjmując antybiotyki przed i po zabiegu;

  • opuchlizna – zaleca się, by pacjent spał na dodatkowej poduszce, by zmniejszyć opuchliznę, pomogą też okłady z lodu;
  • blizny - bardzo rzadko.

4. Zalecenia po zabiegu dermabrazji laserowej

Po podjęciu decyzji o dermabrazji laserowej należy rzucić palenie. Po zabiegu ważny jest sposób dbania o skórę. Generalnie pacjent odczuwa, jakby była ona umiarkowanie poparzona. Pojawi się także obrzęk i zaczerwienienie, nawet swędzenie. Po 5-7 dniach skóra będzie sucha i blada. Nowa skóra najpierw będzie różowa i stopniowo zacznie się rozjaśniać. Po zagojeniu skóry należy nakładać na nią krem z filtrem, można ją także nawilżać. Po około 6 tygodniach można aplikować produkty z retinolem i kwasem glikolowym. Ubezpieczenie nie pokrywa dermabrazji laserowej – jest ona traktowana jako zabieg dodatkowy chirurgii kosmetycznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Mikrodermabrazja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze