Trwa ładowanie...

Leczenie blizn

Leczenie blizn
Leczenie blizn

Nasza skóra posiada zdolność do ciągłego odnawiania się i samoregeneracji. Niestety narząd ten jest bardzo delikatny i każdy uraz taki jak oparzenie czy też skaleczenie – może pozostawić na jej powierzchni pamiątkę w postaci nieestetycznej blizny. Prawda jest taka, że raz powstała blizna już zawsze pozostanie na powierzchni skóry. Na szczęście istnieją metody pielęgnacyjne i zabiegi, które wspomagają gojenie się blizny. Dzięki temu ten defekt skórny jest znacznie mniej widoczny.

1. Czym jest blizna?

Na powstawanie i wygląd blizny ma wpływ wiele czynników takich jak głębokość i wielkość rany, a także rodzaj urazu skóry. Nie bez znaczenia jest również wiek osoby - skóra młodych ludzi znacznie szybciej się regeneruje, a starszych zdecydowanie wolniej.

Istnieje wiele rozmaitych typów blizn. Do jednego z nich należy keloid. Jest to blizna powstająca w wyniku agresywnego procesu gojenia się skóry. Charakterystyczne w tym przypadku jest to, że blizna ta obejmuje nie tylko miejsce uszkodzenia skóry, ale również obszary nim nie dotknięte. W tym przypadku stosuje się leczenie chirurgiczne, tj. operacyjne wycięcie keloidu. Niekiedy też bliznę tą leczy się poprzez stosowanie zastrzyków sterydowych. W trakcie leczenia często zaleca się stosowanie maści silikonowych, których zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu przerostowi keloidu.

Zupełnie innego rodzaju blizny tworzą się w wyniku uszkodzenia skóry na skutek oparzenia. Są to tzw. blizny przykurczowe, które mogą nawet doprowadzić do upośledzenia poruszania się. W tym przypadku niezwykle istotna jest odpowiednia terapia medyczna bezpośrednio po wystąpieniu urazu oraz odpowiednia rehabilitacja.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Blizny nie tylko powstają w wyniku urazu. Często tworzą się one w wyniku chorób skóry np. po przebyciu trądziku. Są to tzw. blizny po trądzikowe. W tym przypadku w celu ich zredukowania stosuje się rozmaite maści silnie złuszczające, mikrodermabrazję czy nawet laser.

2. Metody leczenia blizn

W leczeniu blizn najczęściej stosuje się rozmaite kremy i maści dostępne na receptę. Z reguły dotyczy to blizn po zabiegowych spowodowanych chirurgicznym nacięciem skóry bądź w przypadku blizn po urazowych powstających w wyniku jakiegoś urazu. Chirurg na podstawie tego w jaki sposób powstał uraz, a także tego w jaki sposób wygląda rana – dobiera odpowiedni preparat wspomagający zabliźnianie skóry. Z reguły albo są to kremy silikonowe bądź kremy silnie złuszczające skórę.

W przypadku dużych i bardzo nieestetycznych blizn najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne bądź przeszczep skóry z innego obszaru ciała. Ta druga metoda jest najczęściej stosowana w przypadku osób dotkniętych poważnymi oparzeniami skóry.

W terapii blizn często stosuje się również sterydowe zastrzyki. Dotyczy to blizn wypukłych takich jak blizny przerosłe czy też bliznowce. Zabieg ten może być stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia.

Przed wyborem metody leczenia blizny koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Oceni on czy zabiegi redukujące ten defekt są niezbędne i dobierze najlepszą z pośród wszystkich dostępnych metod.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze