Trwa ładowanie...

Lek na cukrzycę w profilaktyce raka płuc

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że lek, który dotychczas stosowany był w walce z cukrzycą, może znaleźć zastosowanie również w profilaktyce raka płuc u palaczy.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

spis treści

1. Palenie papierosów a rak płuca

Uzależnienie od papierosów jest główną przyczyną raka płuc. Ponad połowa wszystkich przypadków raka tego typu rozpoznawana jest u osób, które palą papierosy lub robiły to w przeszłości. Co roku ponad 5 milionów ludzi na całym świecie umiera na choroby wywołane paleniem. Zawarte w papierosach nitrozoaminy NNK (pochodne nikotyny) wpływają na rozwój nowotworu płuc u osób palących.

2. Zastosowanie leku na cukrzycę w profilaktyce raka płuc

Dr. Philip Dennis wraz z zespołem badawczym z National Cancer Institute dowiódł, że powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy metformina pomaga aktywować enzym blokujący mTOR, czyli białko, które odpowiada za rozwój nowotworów płuc. Jednakże należy pamiętać, że najważniejszym elementem profilaktyki raka jest rzucenie palenia.

3. Badanie nad lekiem na cukrzycę

Badaniu poddane były myszy laboratoryjne. Części z nich podawano metforminę w formie doustnej, a reszcie aplikowano zastrzyki. W pierwszej grupie zanotowano 40-50% spadek zachorowań na raka płuc. W przypadku myszy otrzymujących lek w zastrzykach, wynik ten wyniósł aż 72%.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.