Lek na cukrzycę w profilaktyce raka płuc

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że lek, który dotychczas stosowany był w walce z cukrzycą, może znaleźć zastosowanie również w profilaktyce raka płuc u palaczy.

1. Palenie papierosów a rak płuca

Uzależnienie od papierosów jest główną przyczyną raka płuc. Ponad połowa wszystkich przypadków raka tego typu rozpoznawana jest u osób, które palą papierosy lub robiły to w przeszłości. Co roku ponad 5 milionów ludzi na całym świecie umiera na choroby wywołane paleniem. Zawarte w papierosach nitrozoaminy NNK (pochodne nikotyny) wpływają na rozwój nowotworu płuc u osób palących.

2. Zastosowanie leku na cukrzycę w profilaktyce raka płuc

Dr. Philip Dennis wraz z zespołem badawczym z National Cancer Institute dowiódł, że powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy metformina pomaga aktywować enzym blokujący mTOR, czyli białko, które odpowiada za rozwój nowotworów płuc. Jednakże należy pamiętać, że najważniejszym elementem profilaktyki raka jest rzucenie palenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

3. Badanie nad lekiem na cukrzycę

Badaniu poddane były myszy laboratoryjne. Części z nich podawano metforminę w formie doustnej, a reszcie aplikowano zastrzyki. W pierwszej grupie zanotowano 40-50% spadek zachorowań na raka płuc. W przypadku myszy otrzymujących lek w zastrzykach, wynik ten wyniósł aż 72%.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy