Trwa ładowanie...

Lek na serce w leczeniu niewydolności oddechowej

Avatar placeholder
24.11.2018 22:29
Lek na serce w leczeniu niewydolności oddechowej
Lek na serce w leczeniu niewydolności oddechowej

Holenderscy naukowcy ogłosili, że leczenie za pomocą leku uwrażliwiającego na wapń może być skuteczne w poprawie funkcjonowania mięśni u pacjentów z osłabieniem mięśni oddechowych, które często towarzyszy chorobom takim jak przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zastoinowa niewydolność serca.

spis treści

1. Niewydolność oddechowa mięśni

Holenderscy naukowcy badali wpływ leku uwrażliwiającego na wapń na stan zdrowych wolontariuszy. Środek ten jest zwykle przepisywany pacjentom z ostrą niewydolnością serca, ponieważ zwiększa wrażliwość tkanki mięśni na wapń, poprawiając ich zdolność do kurczenia się. Badacze odkryli, że lek uwrażliwiający na wapń pomaga uzyskać lepszą sprawność mechaniczną przepony. Wiele wskazuje na to, że dzięki temu ustaleniu możliwe będzie opracowanie nowych metod poprawy funkcjonowania mięśnia oddechowego u pacjentów z niewydolnością oddechową mięśni. Osłabienie mięśnia oddechowego to częsty problem u osób cierpiących na choroby przewlekłe oraz u pacjentów w stanie krytycznym, podłączonych do obwodu oddychania wentylowanego. Osłabienie mięśnia oddechowego utrudnia oddychanie i może przyczynić się do groźnych chorób, a nawet śmierci. Dotychczas nie udało się jednak opracować leku, który poprawiałby funkcjonowanie mięśnia oddechowego u pacjentów z niewydolnością oddechową mięśni.

2. Badanie nad wpływem wapnia na mięsień oddechowy

Celem naukowców było sprawdzenie, czy lek na serce poprawi zdolność przepony do kurczenia się u zdrowych osób. W badaniu udział wzięło 30 osób, część z nich otrzymała lek uwrażliwiający na wapń, a część placebo. Badani mieli wykonywać ćwiczenia oddechowe przed i po zażyciu środków. Naukowcy mierzyli stymulację nerwową mięśni oddechowych i ilość siły użytej przez te mięśnie do wydychania powietrza. Okazało się, że w grupie placebo po ćwiczeniach odnotowano spadek kurczliwości mięśni o 9%, a w grupie otrzymującej lek nie doszło do takiego spadku. Ponadto u osób przyjmujących lek sprawność mechaniczna przepony wzrosła o 21%.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze