Lekarka zrobiła "wycieczkę" dla antyszczepionkowców po covidowym OIOM-ie. "Tym tragediom można było zapobiec"
Lekarka udostępniła przejmujące nagranie z covidowego oddziału intensywnej terapii. Bohaterami filmu są dwaj mężczyźni. Obydwaj mają rodziny, dzieci, pracę, ale nie zaszczepili się przeciwko COVID-19. Teraz leżą pod respiratorami i walczą o swoje życie. "Można było temu zapobiec" - podkreśla lekarka.
Wideo nagrała i udostępniła dr Sonal Bhakta, naczelna lekarka w Mercy Hospital Northwest Arkansas. Jak opowiada, dwaj sfilmowani mężczyźni pochodzą z różnych środowisk, ale żaden z nich nie został zaszczepiony przeciw COVID-19.
Jak przyznaje lekarka, chciała dobitnie pokazać ludiom, co to znaczy ciężko zachorować na COVID-19.
- Wiemy, że można temu było zapobiec. I to właśnie łamie nasze serca. Ludzie nie rozumieją, że szczepienia przeciw COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem choroby - podkreśliła dr Bhakta podczas rozmowy z "Daily Mail".
Jeden ze sfilmowanych pacjentów ma 51 lat, jest ojcem dwójki dzieci i pracuje w organach ścigania.
- Niestety jego stan jest krytyczny. Pacjent jest na wysokich ustawieniach respiratora, a także podłączony do dializy - mówi dr Bhakta.
Inny pacjent jest jeszcze młodszy. Ma tylko 40 lat i jest ojcem 11-letniej dziewczynki. Mężczyzna nie zaszczepił ani siebie, ani swojego dziecka. Dr Bhakta opowiada, że mężczyzna jest założycielem i prezesem organizacji non-profit, uwielbia pomagać innym i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
- Ożenił się ze swoją miłością z dzieciństwa, a dziś jest ich rocznica – mówi w filmie dr Bhakta. I dodaje: Jest w stanie krytycznym.
W USA od połowy czerwca jest obserwowany stały wzrost zakażeń koronawirusem. Jednak w ostatnich kilku tygodniach przyrost ten znacznie przyspieszył. W samym tylko Arkansas liczba przypadków SARS-CoV-2 wrosła ze średniej ok. 990 dziennie do 2218 przypadków, co oznacza wzrost o 124 procent.
W ciągu miesiąca liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrosła z 488 pacjentów do 1227. To według danych CDC drugi najwyższy wynik odnotowany od początku pandemii.
Najbardziej jednak niepokojące jest to, że średnia wieku hospitalizowanych pacjentów to 42 lata, a 91 proc. z nich to osoby niezaszczepione.
- Teraz trafiają do nas młodsi pacjenci, którzy chorują ciężej i częściej wymagają podłączenia pod respirator. Stwarza to wiele rozpaczliwych sytuacji, ponieważ ci ludzie często mają małe dzieci. Wielu z tych pacjentów może nie wrócić do domu. Niektórzy ludzie nie rozumieją, jaką niebezpieczną chorobą jest COVID-19. To jeden z aspektów, który chciałam pokazać - mówi dr Bhakta.
Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Joanna Pawluśkiewicz o COVID: To było tak, jakby moje ciało zaczęło się po kolei wyłączać
- Koronawirus. Objawy COVID-19 związane ze słuchem mogą nie ustępować nawet po wyzdrowieniu. Naukowcy ostrzegają
- "Od października nie miałam jeszcze takiego dnia, żeby nic mnie nie bolało". Historie młodych ludzi, którzy walczą z long COVID
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.