Trwa ładowanie...

Łysi mężczyźni są dwa razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19. Nowe badania

Tendencja do łysienia jest jednym z czynników, które mogą się wiązać z większym ryzykiem cięższego przebieg COVID
Tendencja do łysienia jest jednym z czynników, które mogą się wiązać z większym ryzykiem cięższego przebieg COVID (Getty Images)

Czy jest związek między łysieniem a ciężkimi objawami COVID-19? Choć wydaje się to dość mało prawdopodobne, naukowcy publikują kolejne badania, które wyraźnie wskazują na taką zależność. Wynika z nich, że panowie, którzy wyłysieli w przypadku zachorowania na COVID-19 częściej trafiają do szpitala i są w nim leczeni dwukrotnie dłużej niż mężczyźni z bujną czupryną.

spis treści

1. Dlaczego łysienie może mieć związek z przebiegiem COVID-19?

Nowe badanie wskazuje, że łysi mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki przebieg infekcji w przypadku zakażenia koronawirusem i wymagają nawet dwukrotnie dłuższego okresu hospitalizacji. Częściej trafiają też na intensywną terapię.

Autorzy badań wyjaśniają, że u podłoża tego zjawiska leżą hormony płciowe, przede wszystkim androgeny, które m.in. regulują wzrost włosów.

Zobacz film: "Osocze ozdrowieńców to nie lek? Prezes Agencji Badań Medycznych: "rekomendacje nie są jednoznaczne""

Amerykańscy lekarze badali u hospitalizowanych mężczyzn poziom CAG, zauważając, że jego wysoki poziom wskazuje, że mężczyzna jest bardziej narażony na wypadanie włosów. Odkryto, że wśród 65 pacjentów, ci z wysokim poziomem CAG ciężej przechodzili COVID. Średnio spędzali w szpitalu 47 dni, a 70 proc. z nich trafiło na Oddział Intensywnej Terapii.

Dla porównania czas hospitalizacji pacjentów z niskim poziomem CAG wynosił średnio 25 dni, a 45 z nich wymagało OIT.

Dr Andy Goren, dyr. medyczny w Applied Biology i kierownik badań sugeruje, że dane te można wykorzystać w ocenie zagrożenia ciężkim przebiegiem pacjentów, którzy zakazili się koronawirusem. Jego zdaniem działają one w pewnym sensie jak "otwarta brama" dla koronawirusa.

Łysiejący mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19
Łysiejący mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 (Getty Images)

2. Co to jest objaw Gabriniego?

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Dotyka około połowy mężczyzn powyżej 50 lat. Łysienie androgenowe występuje też u kobiet, przede wszystkim po 65. roku życia, jednak w ich przypadku rzadko prowadzi to do całkowitego wyłysienia. Naukowcy ustalili, że ta forma wypadania włosów jest związana z hormonami zwanymi androgenami.

Dokładny mechanizm leżący u podłoża tych zmian, nie jest do końca jasny. Eksperci wskazują, że może być ono w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, ale znaczenie mogą mieć też czynniki środowiskowe, również dodatkowe schodzenia.

To nie pierwsze badanie, które wskazuje na związek hormonów płciowych z przebiegiem COVID. Wcześniej m.in. badania prowadzone w Hiszpanii wykazały, że w trzech madryckich szpitalach aż 79 proc. hospitalizowanych z COVID-19 stanowili właśnie łysiejący mężczyźni. Lekarze nawet zaczęli stosować określenie "objaw Gabriniego", nawiązujące do dr. Franka Gabrina, który był pierwszym amerykańskim lekarzem, który zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem. Był łysy.

Naukowcy odkryli, że podobne ryzyko dotyczy również kobiet, które tracą włosy z powodu zaburzeń androgenów.

3. Pomogą leki stosowane w leczeniu raka prostaty?

Zdaniem autorów badań, związek między łysieniem a ciężkimi przebiegiem COVID jest tak silny, że powinno być ono wymieniane jako czynnik ryzyka, obok wieku i chorób współistniejących.

Naukowcy badają, czy w tym przypadku mogłyby znaleźć zastosowanie leki podawane w leczeniu raka prostaty i łysienia. Jedno z badań prowadzonych w laboratorium Iwasaki potwierdziło, że mężczyźni poddawani terapii deprywacji androgenów z powodu raka prostaty byli mniej podatni na zakażenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze