Trwa ładowanie...

Kraków. Operacja endoskopowego wycięcia tarczycy przy użyciu neuromonitoringu. To drugi taki zabieg na świecie i pierwszy w Polsce

Avatar placeholder
09.06.2020 17:46
To pierwszy taki zabieg w Poslce
To pierwszy taki zabieg w Poslce (Getty Images)

Skomplikowany zabieg został przeprowadzony w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie. Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Marcina Barczyńskiego przeprowadził aż cztery takie operacje.

1. Endoskopowe wycięcie tarczycy

Zabiegi były możliwe dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii NIM Vital. Specjalne urządzenie pozwala monitorować pracę nerwów krtani w trakcie operacji wycięcia tarczycy i to w czasie rzeczywistym. Dzięki temu lekarze mogą działać znacznie bardziej precyzyjnie. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia nerwów i strun głosowych.

Ma to również aspekt bardzo praktyczny dla pacjentów. Dotychczas po takiej operacji pozostawały wyraźne blizny, a głos pacjenta ulegał zmianie. Dzisiaj można uniknąć takich skutków ubocznych.

Zobacz także: Operacja tarczycy. Wskazania, przebieg, możliwe powikłania

2. Neuromonitoring - co to jest?

Zobacz film: "Chora tarczyca, a problemy skórne. Zobacz, na co zwrócić uwagę"

Krakowscy lekarze bardzo chwalą sobie poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia nowe urządzenie.

"To kolejny krok w rozwoju chirurgii, który pozwala przeprowadzać zabiegi usunięcia tarczycy bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Aparat NIM Vital to neuromonitoring nowej generacji, który pozwala na ocenę w czasie rzeczywistym czynności nerwów krtaniowych i na bieżąco informuje chirurga o funkcjonowaniu tych nerwów" mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą profesor Barczyński.

Sprzęt będzie służył lekarzom przy operacjach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych – operacji usunięcia nowotworów tarczycy, czy pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa. Rocznie takich operacji w krakowskiej Klinice Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM wykonuje się rocznie ponad 1000.

3. Operacja tarczycy

Istnieje długa lista wskazań do leczenia chirurgicznego chorób tarczycy. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Częstym wskazaniem do wykonania operacji tarczycy - tyreoidektomii jest obecność wola guzkowatego, które uciska drogi oddechowe. Wole zamostkowe zawsze jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

W przypadku wola guzkowego wskazania do operacji tarczycydzieli się na pilne: ucisk tchawicy, symptomy zespołu żyły głównej górnej oraz dysfagia, czyli zaburzenia w połykaniu oraz planowe: wole śródpiersiowe, wole odszczepione, czynniki ryzyka zezłośliwienia zmiany w wolu guzkowym, a także wysokie stężenie kalcytoniny w surowicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze