Trwa ładowanie...

Leki bez recepty coraz popularniejsze. Czy wiemy, jak bezpiecznie leczyć się na własną rękę?

 Sylwia Stachura
02.02.2015 09:28
Leki bez recepty coraz popularniejsze. Czy wiemy, jak bezpiecznie leczyć się na własną rękę?
Leki bez recepty coraz popularniejsze. Czy wiemy, jak bezpiecznie leczyć się na własną rękę? (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Fakty mówią same za siebie – coraz częściej i chętniej sięgamy po leki bez recepty. Zamiast czekania na wizytę u lekarza, idziemy do apteki i prosimy o pomoc farmaceutę. Suplementy diety, środki przeciwbólowe, preparaty na przeziębienie są dostępne wszędzie. Czy samoleczenie jest bezpieczne dla zdrowia? Czy wiemy, jak prawidłowo przyjmować leki bez recepty?

spis treści

1. Apteka zamiast gabinetu

O popularności samodzielnego leczenia świadczą liczby – w 2013 roku w Polsce sprzedano ponad 680 milionów opakowań leków bez recepty. Z danych Polskiego Związku Producentów Bez Recepty (PASMI) wynika, że w Polsce z leków bez recepty korzysta od 60 do 90% pacjentów. Bez wątpienia samoleczenie jest coraz popularniejsze. Dlaczego tak chętnie korzystamy z leków bez recepty?

Często decyduje o tym brak czasu. Umówienie się na wizytę do lekarza, czekanie w kolejkach i sama konsultacja ze specjalistą zajmują dużo czasu, którego brakuje większości z nas. Apteki są na każdym rogu, a farmaceuci potrafią doradzić, jaki środek może pomóc na nasze problemy ze zdrowiem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Duży wpływ mają na nas również reklamy suplementów diety i środków na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Koncerny farmaceutyczne bombardują nas nowościami za pośrednictwem radia, telewizji, prasy i Internetu.

2. Leki na każdym kroku

Apteki nie są jednak jedynymi miejscami, w których możemy kupić leki dostępne bez recepty (określane skrótem OTC, czyli z ang. over the counter). Środki przeciwbólowe, na przeziębienie, kaszel, katar, ból gardła, alergię, problemy trawienne można kupić praktycznie w każdym sklepie, kiosku, na stacji benzynowej i w Internecie.

Naczelna Rada Aptekarska apeluje o ograniczenia w dostępności tych preparatów. Dlaczego? Prezes NRA, dr Grzegorz Kucharewicz, zwraca uwagę na fakt, że kupując środki OTC w sklepie albo na stacji benzynowej, nie możemy skonsultować się ze specjalistą, a więc nie mamy pełnej informacji o danym leku. To bardzo ważne, ponieważ nie można przyjmować kilku leków z tą samą substancją czynną.

3. Zasady bezpiecznego samoleczenia

Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty wymaga ostrożności. Nie bez przyczyny przy każdym z nich znajduje się klauzula, aby przed zastosowaniem przeczytać ulotkę. Bezpieczne samoleczenie jest możliwe, ale wymaga zastosowania kilku zasad.

Najważniejsza jest oczywiście ulotka, w której znajdują się wszystkie ważne informacje. Zażywając preparaty OTC, należy zwracać uwagę na substancję czynną – nigdy nie można stosować dwóch różnych leków z tą samą substancją aktywną, ponieważ może się to skończyć przedawkowaniem.

Leki bez recepty najlepiej kupować w aptece. Należy opisać farmaceucie swoje objawy, powiedzieć o przyjmowanych lekach oraz chorobach przewlekłych, a także uczuleniach. Krótki wywiad z pacjentem pozwoli lepiej dopasować lek do potrzeb.

Samoleczenie może przynieść zadowalające rezultaty, ale jeśli objawy nie ustępują przez kilka dni, albo stan zdrowia się pogarsza, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pamiętajmy, że powszechna dostępność środków bez recepty wcale nie oznacza, że są one obojętne dla zdrowia. Każdy preparat ma swoje skutki uboczne i musi być stosowany z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Jak często sięgacie po leki bez recepty? Czy z każdym przeziębieniem idziecie do lekarza, czy raczej próbujecie leczyć się na własną rękę? Czekamy na wasze komentarze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze