Leki bez recepty coraz popularniejsze. Czy wiemy, jak bezpiecznie leczyć się na własną rękę?

Fakty mówią same za siebie – coraz częściej i chętniej sięgamy po leki bez recepty. Zamiast czekania na wizytę u lekarza, idziemy do apteki i prosimy o pomoc farmaceutę. Suplementy diety, środki przeciwbólowe, preparaty na przeziębienie są dostępne wszędzie. Czy samoleczenie jest bezpieczne dla zdrowia? Czy wiemy, jak prawidłowo przyjmować leki bez recepty?

Apteka zamiast gabinetu

O popularności samodzielnego leczenia świadczą liczby – w 2013 roku w Polsce sprzedano ponad 680 milionów opakowań leków bez recepty. Z danych Polskiego Związku Producentów Bez Recepty (PASMI) wynika, że w Polsce z leków bez recepty korzysta od 60 do 90% pacjentów. Bez wątpienia samoleczenie jest coraz popularniejsze. Dlaczego tak chętnie korzystamy z leków bez recepty?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Często decyduje o tym brak czasu. Umówienie się na wizytę do lekarza, czekanie w kolejkach i sama konsultacja ze specjalistą zajmują dużo czasu, którego brakuje większości z nas. Apteki są na każdym rogu, a farmaceuci potrafią doradzić, jaki środek może pomóc na nasze problemy ze zdrowiem.

Duży wpływ mają na nas również reklamy suplementów diety i środków na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Koncerny farmaceutyczne bombardują nas nowościami za pośrednictwem radia, telewizji, prasy i Internetu.

Leki na każdym kroku

Apteki nie są jednak jedynymi miejscami, w których możemy kupić leki dostępne bez recepty (określane skrótem OTC, czyli z ang. over the counter). Środki przeciwbólowe, na przeziębienie, kaszel, katar, ból gardła, alergię, problemy trawienne można kupić praktycznie w każdym sklepie, kiosku, na stacji benzynowej i w Internecie.

Naczelna Rada Aptekarska apeluje o ograniczenia w dostępności tych preparatów. Dlaczego? Prezes NRA, dr Grzegorz Kucharewicz, zwraca uwagę na fakt, że kupując środki OTC w sklepie albo na stacji benzynowej, nie możemy skonsultować się ze specjalistą, a więc nie mamy pełnej informacji o danym leku. To bardzo ważne, ponieważ nie można przyjmować kilku leków z tą samą substancją czynną.

Zasady bezpiecznego samoleczenia

Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty wymaga ostrożności. Nie bez przyczyny przy każdym z nich znajduje się klauzula, aby przed zastosowaniem przeczytać ulotkę. Bezpieczne samoleczenie jest możliwe, ale wymaga zastosowania kilku zasad.

Najważniejsza jest oczywiście ulotka, w której znajdują się wszystkie ważne informacje. Zażywając preparaty OTC, należy zwracać uwagę na substancję czynną – nigdy nie można stosować dwóch różnych leków z tą samą substancją aktywną, ponieważ może się to skończyć przedawkowaniem.

Leki bez recepty najlepiej kupować w aptece. Należy opisać farmaceucie swoje objawy, powiedzieć o przyjmowanych lekach oraz chorobach przewlekłych, a także uczuleniach. Krótki wywiad z pacjentem pozwoli lepiej dopasować lek do potrzeb.

Samoleczenie może przynieść zadowalające rezultaty, ale jeśli objawy nie ustępują przez kilka dni, albo stan zdrowia się pogarsza, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pamiętajmy, że powszechna dostępność środków bez recepty wcale nie oznacza, że są one obojętne dla zdrowia. Każdy preparat ma swoje skutki uboczne i musi być stosowany z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Jak często sięgacie po leki bez recepty? Czy z każdym przeziębieniem idziecie do lekarza, czy raczej próbujecie leczyć się na własną rękę? Czekamy na wasze komentarze.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...