Sposoby na niejadka

Nie każde dziecko je tyle, ile my byśmy chcieli, aby ono zjadło. Część z naszych maluchów okazuje się niejadkami. Dlaczego tak się dzieje? Nie każde dziecko lubi nowości. Jedne akceptują nowe smaki bardzo szybko, a dla innych jest to długi okres adaptacji. Nie każda konsystencja potrawy musi dziecku pasować. Jedne dzieci jedzą sprawnie i szybko, a inne potrzebują znacznie więcej czasu. Zrozumienie potrzeb dziecka sprawi, że czas posiłków będzie radosny.

Mając w domu niejadka spotykamy się z niemałym problemem. Często prosimy, namawiamy a nawet wmuszamy posiłki. Wówczas dla dzieci jak i dla rodziców posiłek staje się męczarnią i udręką, a nie przyjemnością.

Zobacz film: "Polacy mają bardzo złe nawyki żywieniowe. Coraz więcej otyłych"

Jak przekonać niejadka do jedzenia?

 • Aby umilić maluchowi posiłek zadbaj aby miało swoje sztućce - widelec, łyżeczkę, talerzyk, kubeczek. Najlepiej aby nasza pociecha sama dokonała wyboru. Pozwól dziecku uczestniczyć przy nakrywaniu stołu do obiadu, kolacji.
 • Dopilnuj, aby dziecko zdążyło zgłodnieć między posiłkami. Zaplanuj mu atrakcyjnie czas: świeże powietrze, ćwiczenia fizyczne czy sen wzmagają apetyt.
 • Dzieci lubią porządek, więc ustal stały harmonogram posiłków w ciągu dnia. Ułatwi ci to zorganizowanie czasu, a dziecko wyrobi sobie pewne nawyki i przyzwyczajenia. Najlepiej jak posiłki będą spożywane w gronie rodzinnym, co wszystkim sprawi wielką radość.
 • Pamiętaj, aby posiłki spożywać w spokoju. Wyłącz telewizor, radio aby nie rozpraszać malca. Ważne jest też aby dziecko w czasie spożywania posiłku siedziało, a nie biegało po całym domu. Zadbaj o miłą atmosferę, wciągaj dziecko do rozmów przy stole.
 • Stwarzaj dziecku możliwość wyboru tego co będzie jeść (np. dasz mu do wybory dwa różne warzywa).
 • Chwal dziecko za zjedzenie całego posiłku, ale nie karć za niezjedzenie.
 • Nie przekupuj swojego dziecka smakołykami ani deserami, żeby jadł, gdyż wtedy stają się one bardziej pożądane niż normalne jedzenie.
 • Jeśli dziecko nie zje przygotowanego przez ciebie posiłku, nie dokarmiaj go, lecz poczekaj z podawaniem jedzenia do pory następnego. Ono samo kontroluje kiedy jest głodne
 • Zachęcaj swoją pociechę do próbowania nowych smaków. Poproś malucha, aby pomagał ci w przygotowaniu posiłków, wówczas będzie łatwiej go przekonać do nowych potraw. Wspólne przygotowywanie posiłków będzie sprawiało dziecku dużo radości i będzie to dla was wszystkich mile spędzony czas.
Zdrowa dieta dziecka

Tylko zróżnicowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne zapewni prawidłowy rozwój twojego dziecka.

Często spotykamy się z tym, że nasze

dziecko niechętnie zjada warzywa . Częściej zdarza się to gdy warzywa oferujemy w formie surówej niż gotowanej. Niektóre warzywa możesz podawać w ramach przekąsek w upalne dni, po ich delikatnym zblanszowaniu (wrzucić na kilka minut do wrzącej wody). W taki sposób możesz podać np. seler naciowy , marchewkę. Zamiast zbyt słodkich soków owocowych podaj dziecku sok wielowarzywny (możesz go rozcieńczyć wodą). Będąc na spacerze lub urządzając sobie piknik w parku czy na łące, zabierz w pojemniczkach pokrojone warzywa (marchewkę, rzodkiewkę, kalarepkę itp.) oraz uprzednio wspólnie przygotowane sałatki i surówki. Nie zabieraj słodyczy , które mogą się rozpuścić. Surowe warzywa podawaj jako przegryzkę gdy dziecko marudzi, że jest głodne.

Jeżeli niepokoisz się, że twoje dziecko je za mało . Rób codzienne notatki z ilości pokarmów jakie zjadło. Możesz później udać się z tym do lekarza lub dietetyka. Specjalista pomoże ci określić stan odżywienia dziecka oraz rozwój twojego dziecka.

Katarzyna Ring, ponad rok temu

Bibliografia

 • Albrecht P., Szajewska H. Jak żywić niemowlęta i małe dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3829-3
 • Staszewska- Kwak A., Woś H., Żywienie dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3615-2
 • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6
 • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9

Zbilansowana dieta

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Niejadek w rodzinie W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy (...) , a niektóre odmawiają zjedzenia czegokolwiek innego poza kilkoma potrawami. Jak...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Relacje z dziećmi

Sposoby wychowania dziecka

Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form relacji i sposobów wychowania.

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, sposób nakładkowy, profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, efekty uboczne, naturalne metody

Sposoby wybielania zębów

Sposoby wybielania zębów

Technika wybielania zębów.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na to, jak schudnąć z ud, nie różnią się bardzo od tych dotyczących ogólnego odchudzania.

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Najzdrowsze odmiany dyni. Jedz jak najczęściej

Najzdrowsze odmiany dyni. Jedz jak najczęściej

. Jej słodkawy smak skusi nawet największego niejadka. Wielu rodziców decyduje się właśnie od niej rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. I nic dziwnego

Mieszkaj zdrowo

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Staranie się o kredyt Starając sie kredyt, bank sprawdza naszą zdolność kredytową i ma prawo nam go nie udzielić. Są jednak sposoby na poprawienie swojej zdolności kredytowej.