Sposoby na niejadka

Nie każde dziecko je tyle, ile my byśmy chcieli, aby ono zjadło. Część z naszych maluchów okazuje się niejadkami. Dlaczego tak się dzieje? Nie każde dziecko lubi nowości. Jedne akceptują nowe smaki bardzo szybko, a dla innych jest to długi okres adaptacji. Nie każda konsystencja potrawy musi dziecku pasować. Jedne dzieci jedzą sprawnie i szybko, a inne potrzebują znacznie więcej czasu. Zrozumienie potrzeb dziecka sprawi, że czas posiłków będzie radosny.

Mając w domu niejadka spotykamy się z niemałym problemem. Często prosimy, namawiamy a nawet wmuszamy posiłki. Wówczas dla dzieci jak i dla rodziców posiłek staje się męczarnią i udręką, a nie przyjemnością.

Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka

Jak przekonać niejadka do jedzenia?

 • Aby umilić maluchowi posiłek zadbaj aby miało swoje sztućce - widelec, łyżeczkę, talerzyk, kubeczek. Najlepiej aby nasza pociecha sama dokonała wyboru. Pozwól dziecku uczestniczyć przy nakrywaniu stołu do obiadu, kolacji.
 • Dopilnuj, aby dziecko zdążyło zgłodnieć między posiłkami. Zaplanuj mu atrakcyjnie czas: świeże powietrze, ćwiczenia fizyczne czy sen wzmagają apetyt.
 • Dzieci lubią porządek, więc ustal stały harmonogram posiłków w ciągu dnia. Ułatwi ci to zorganizowanie czasu, a dziecko wyrobi sobie pewne nawyki i przyzwyczajenia. Najlepiej jak posiłki będą spożywane w gronie rodzinnym, co wszystkim sprawi wielką radość.
 • Pamiętaj, aby posiłki spożywać w spokoju. Wyłącz telewizor, radio aby nie rozpraszać malca. Ważne jest też aby dziecko w czasie spożywania posiłku siedziało, a nie biegało po całym domu. Zadbaj o miłą atmosferę, wciągaj dziecko do rozmów przy stole.
 • Stwarzaj dziecku możliwość wyboru tego co będzie jeść (np. dasz mu do wybory dwa różne warzywa).
 • Chwal dziecko za zjedzenie całego posiłku, ale nie karć za niezjedzenie.
 • Nie przekupuj swojego dziecka smakołykami ani deserami, żeby jadł, gdyż wtedy stają się one bardziej pożądane niż normalne jedzenie.
 • Jeśli dziecko nie zje przygotowanego przez ciebie posiłku, nie dokarmiaj go, lecz poczekaj z podawaniem jedzenia do pory następnego. Ono samo kontroluje kiedy jest głodne
 • Zachęcaj swoją pociechę do próbowania nowych smaków. Poproś malucha, aby pomagał ci w przygotowaniu posiłków, wówczas będzie łatwiej go przekonać do nowych potraw. Wspólne przygotowywanie posiłków będzie sprawiało dziecku dużo radości i będzie to dla was wszystkich mile spędzony czas.
Zdrowa dieta dziecka

Tylko zróżnicowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne zapewni prawidłowy rozwój twojego dziecka.

Często spotykamy się z tym, że nasze

dziecko niechętnie zjada warzywa . Częściej zdarza się to gdy warzywa oferujemy w formie surówej niż gotowanej. Niektóre warzywa możesz podawać w ramach przekąsek w upalne dni, po ich delikatnym zblanszowaniu (wrzucić na kilka minut do wrzącej wody). W taki sposób możesz podać np. seler naciowy , marchewkę. Zamiast zbyt słodkich soków owocowych podaj dziecku sok wielowarzywny (możesz go rozcieńczyć wodą). Będąc na spacerze lub urządzając sobie piknik w parku czy na łące, zabierz w pojemniczkach pokrojone warzywa (marchewkę, rzodkiewkę, kalarepkę itp.) oraz uprzednio wspólnie przygotowane sałatki i surówki. Nie zabieraj słodyczy , które mogą się rozpuścić. Surowe warzywa podawaj jako przegryzkę gdy dziecko marudzi, że jest głodne.

Jeżeli niepokoisz się, że twoje dziecko je za mało . Rób codzienne notatki z ilości pokarmów jakie zjadło. Możesz później udać się z tym do lekarza lub dietetyka. Specjalista pomoże ci określić stan odżywienia dziecka oraz rozwój twojego dziecka.

Katarzyna Ring, ponad rok temu

Bibliografia

 • Albrecht P., Szajewska H. Jak żywić niemowlęta i małe dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3829-3
 • Staszewska- Kwak A., Woś H., Żywienie dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3615-2
 • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6
 • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9

Zbilansowana dieta

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Niejadek w rodzinie W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy (...) , a niektóre odmawiają zjedzenia czegokolwiek innego poza kilkoma potrawami. Jak...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Mieszkaj zdrowo

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Staranie się o kredyt Starając sie kredyt, bank sprawdza naszą zdolność kredytową i ma prawo nam go nie udzielić. Są jednak sposoby na poprawienie swojej zdolności kredytowej.

Zdrowe przepisy

Tarta na obiad czy na deser? Którą dziś wybierzesz?

Tarta na obiad czy na deser? Którą dziś wybierzesz?

, która będzie doskonałą alternatywą dla ciężkich, kremowych ciast. Spróbuj, a przekonasz się, że podniebienie niejednego niejadka zostanie podbite (...) . Tartę z budyniem i owocami robię na 2 sposoby - albo z gotowym...

Relacje z dziećmi

Sposoby wychowania dziecka

Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form relacji i sposobów wychowania.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na to, jak schudnąć z ud, nie różnią się bardzo od tych dotyczących ogólnego odchudzania.