Trwa ładowanie...

Marta Kaczyńska z apelem o zdrowy styl życia

"Gdyby co druga nieaktywna fizycznie osoba zaczęła regularnie się ruszać (…), liczba przypadków raka jelita grubego mogłaby spaść o 2,2 tys., a liczba przypadków raka piersi o 1,5 tys." – przekonuje Marta Kaczyńska w najnowszym felietonie w tygodniku Sieci.

1. Ruch to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia - pisze Marta Kaczyńska

Marta Kaczyńska wytyka błędy w prowadzonej przez rząd polityce prozdrowotnej. Wciąż zbyt mało środków jest przeznaczonych na sport i rekreację. ”Według danych sprzed dwóch lat z budżetu państwa na sport i rekreację przeznaczonych było 0,4 proc PKB, co plasuje nas na ósmym miejscu w Europie” – podkreśla felietonistka. Przed nami długa droga, żeby zmienić ten trend. Finowie wprawdzie wydają na te dziedziny życia mniej niż my, ale w ich społeczeństwie panuje duża świadomość dobroczynnego wpływu ruchu na zdrowie.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Aktywność to lepsza wydajność

Bycie fit to prosty sposób na ogromne oszczędności również dla pracodawców. Jak podkreśla Marta Kaczyńska, gdyby zmobilizować do ruchu co drugą osobę, która nie uprawia sportu, to koszty stanowiące konsekwencję jej nieobecności w pracy zmniejszyłyby się aż o 3 mld rocznie.

3. Brak ruchu – grzech główny

Co trzeci Polak nie podejmuje absolutnie żadnej aktywności fizycznej. Nadmiar pracy, stałe towarzystwo komputerów lub smartfonów powoduje, że coraz częściej wybieramy siedzący tryb życia. Nie chodzimy nawet na spacery. Może pocieszać fakt, że w ciągu ostatnich lat wzrosła świadomość społeczna dotycząca tego problemu. W ciągu ostatnich 15 lat liczba osób uprawiających regularnie sport wzrosła trzykrotnie. Daleko nam jednak do europejskiej czołówki. W Skandynawii czy krajach Beneluksu 90 proc. społeczeństwa na co dzień uprawia sport.

4. Najtańszy lek pod słońcem

Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają zapobiegać chorobie wieńcowej, przeciwdziałają niewydolności krążenia czy zmianom zatorowo-zakrzepowym. Jak podkreśla Kaczyńska, hipokinezja, czyli bezruch, według Światowej Organizacji Zdrowia jest czwartą przyczyną śmierci, po chorobach układu krążenia, nowotworach i chorobach związanych ze starzeniem organizmu.

”Lepsza kondycja oznacza silniejszy układ immunologiczny i poprawę zdolności regeneracyjnych organizmu” - dodaje felietonistka. Osoby, które regularnie uprawiają sport, rzadziej cierpią na problemy związane z otyłością i cukrzycą. Ich organizmy również lepiej radzą sobie z procesami starzenia.

Wystarczy kilka minut ruchu każdego dnia. Stała aktywność jest w stanie uchronić nas również przed depresją. Nasz mózg pod wpływem ruchu wytwarza endorfiny.

A więc ruszajmy się, będziemy szczęśliwsi!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza