Trwa ładowanie...

Masaż leczniczy - rodzaje masaży leczniczych

Avatar placeholder
27.04.2023 13:22
Masaż leczniczy, to także masaż kontralateralny, który jest doskonały dla osób, które przez długi czas miały unieruchomioną gipsem rękę lub nogę.
Masaż leczniczy, to także masaż kontralateralny, który jest doskonały dla osób, które przez długi czas miały unieruchomioną gipsem rękę lub nogę. (Adobe Stock)

Masaż leczniczy pobudza przemianę materii i krążenie. Już na samą myśl robi się nam przyjemnie. Ugniatanie, głaskanie, rozciąganie sprawia nam przyjemny ból i przynosi odprężenie. Jest wiele technik masaży. Masaż klasyczny, punktowy, drenażowy, podwodny dają ukojenie różnym częściom ciała. Dobrze wykonany masaż nie tylko przynosi przyjemność, ale również pozwala pozbyć się bólów kręgosłupa, karku, mięśni, a nawet pomaga zwalczyć cellulit.

spis treści

1. Masaż klasyczny

Wykonuje się go, ugniatając. Pozytywnie wpływa na ciało i duszę. Przede wszystkim zmniejsza napięcie całego ciała i rozluźnia nas. Poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów. Prawidłowy masaż przyspiesza przemianę materii, dobrze działa na układ krążenia, nie pozwala na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wpływa korzystnie na naszą psychikę, odprężając nas i uwalniając od lęków i stresów.

Jak się wykonuje masaż klasyczny? Masażysta rozpoczyna masowanie naszego ciała od stóp i kolistymi ruchami przesuwa się przez nogi, pośladki i plecy do karku. W klasycznym masażu omija się kark, by nie uszkodzić nerwów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Masaż limfatyczny

Inaczej nazywany jest masażem drenażowym. Jest to masaż leczniczy i odprężający. Taki masaż limfatyczny jest świetny dla osób odchudzających się, ponieważ pomaga w oczyszczeniu organizmu z produktów przemiany materii. Zmniejsza widoczność cellulitu, poprawia wygląd skóry, wzmacnia odporność. Zalecany jest także po amputacji piersi. Pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i zmniejsza opuchliznę i ból.

Masaż limfatyczny polega na wyciskaniu. Wykonują go jedynie doświadczeni fizykoterapeuci. Polega na powolnym przesuwaniu palców w kierunku serca. Co jakiś czas odczuwany jest delikatny ucisk. Ten masaż leczniczy zaczyna się i kończy w górnej części szyi. Jednak nie jest on dla wszystkich. Nie powinny z niego korzystać osoby z nowotworami układu chłonnego, chorobami zakaźnymi, z obrzękami z powodu stanów zapalnych, z przerzutami nowotworowymi.

3. Inne rodzaje masażu leczniczego

Oprócz wymienionych wyżej dwóch głównych technik masażu, skuteczne w różnorodnych terapiach są mniej znane techniki masażu, takie jak:

  • Masaż segmentarny

Masaż segmentarny przyniesie ulgę, gdy dopadnie cię rwa kulszowa. Zmniejszy również bóle neurologiczne, dolegliwości choroby gośćcowej, poprawi sprawność. W odczuciu masaż ten jest podobny do klasycznego, dodatkowo stosowane są specjalne chwyty.

  • Masaż aromaterapeutyczny

Rozwiązanie dla osób borykających się z cellulitem i rozstępami. Pomaga także przy depresji, migrenach, bólach menstruacyjnych, nadciśnieniu tętniczym. Masaż aromaterapeutyczny jest podobny do masażu klasycznego, ale znacznie delikatniejszy. Efekt masażu wzmacniają stosowane olejki eteryczne.

  • Masaż punktowy

Jest to masaż leczniczy przeciwbólowy. Nazwa wzięła się od sposobu wykonywania. Masażysta uciska wybrane miejsca punktowo przez 3-6 sekund. Robi to za pomocą kciuka lub palca wskazującego. Na początku delikatnie, później coraz silniej, by zakończyć znowu delikatnie. Masaż punktowy pozwala zwalczyć bóle głowy, zębów, skłonność do omdleń, lęki.

  • Masaż kontralateralny

Jest to doskonały masaż dla osób, które przez długi czas miały unieruchomioną gipsem rękę lub nogę. Przyspiesza on zrastanie kości nawet o dwa tygodnie. Ponadto zapobiega przykurczowi wiązadeł i zesztywnieniu stawów. Wzbudza zaskoczenie, ponieważ polega na masowaniu zdrowej kończyny, co powoduje usprawnienie chorej.

Masaż wykonywany jest z dużą siłą, często boli. Aby przyniósł efekt, należy przeprowadzać go przez co najmniej sześć dni dwa razy dziennie. Maksymalnie może trwać 12 minut.

  • Masaż wodny wirowy

Pomaga w rehabilitacji. Łagodzi bóle reumatyczne, bóle mięśni, poprawia krążenie krwi. Wprawiona w ruch ciepła woda masuje całe ciało.

  • Masaż podwodny

Jest stosowany przede wszystkim przy bólach reumatycznych i w usuwaniu blizn. Odbywa się w wannie z wodą. Polega na masowaniu za pomocą wody pod ciśnieniem. Rozpoczyna się od stóp i idzie w kierunku serca, omijając kręgosłup i brzuch.

Masażem wodnym jest także akwawibron. Wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia podobnego do prysznica. Uelastycznia skórę na bliznach, wzmacnia mięśnie, łagodzi dolegliwości reumatyczne, ból kręgosłupa. Posiadając specjalne urządzenie, można taki masaż wykonać samodzielnie w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze