Trwa ładowanie...

Masz często zadyszkę? To może być sygnał ostrzegawczy choroby

Avatar placeholder
28.11.2019 04:32
Masz często zadyszkę? To może być sygnał ostrzegawczy choroby
Masz często zadyszkę? To może być sygnał ostrzegawczy choroby

Nowe badania pokazują, że duszności - pozornie łagodny objaw, który jest często pomijany - może być oznaką czegoś bardziej poważnego.

spis treści

1. Duszność jako objaw choroby

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Göteborgu wykazały, że duszność jest często objawem potencjalnej niewydolności serca lub POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Według Medical XPress główny naukowiec Nasser Ahmadi analizował duszności w kilku badaniach zaprojektowanych w różny sposób i obejmujących różne populacje. Jednym z nich było badanie oparte na populacji obejmującej około 1 000 uczestników. Podczas gdy drugie objęło analizą około 100 pacjentów, którzy szukali porady u swojego lekarza podstawowej opieki medycznej w związku z występującymi dusznościami.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Pacjenci, którzy szukali opieki w kwestii przewlekłej duszności, wydawali się mieć znacznie niższą jakość życia, niż osoby w populacji ogólnej. Często mieli duże problemy z wykonywaniem codziennych zadań. Cierpieli z powodu różnych współistniejących chorób, takich jak rozwijająca się potencjalna niewydolność serca lub ukryta obturacyjna choroba płuc" – wyjaśnił Ahmadi.

Duszności są często pierwszym objawem poważniejszych problemów z sercem
Duszności są często pierwszym objawem poważniejszych problemów z sercem (Shutterstock)

Medical XPress donosi, że poprzednie badania wykazały, że jedna na trzy osoby w wieku powyżej 65 lat mogą cierpieć z powodu duszności.

Duszność to termin medyczny dla płytkiego oddechu, który wiąże się z więcej niż dwoma tuzinami chorób lub problemów zdrowotnych oprócz ukrytej obruracyjnej choroby płuc.

Według medicinenet.com problemy te obejmują astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, odmę, anemię, raka płuc, urazy inhalacyjne, zatorowość płucną, niepokój, niedotlenienie, zastoinową niewydolność serca, arytmie, reakcje alergiczne, anafilaksje, śródmiąższowe choroby płuc, otyłość, gruźlicę zapalenie nagłośni, rozedmę płuc, zwłóknienie płuc, nadciśnienie w tętnicy płucnej, zapalenie opłucnej, ostre zapalenie krtani, zapalenie wielomięśniowe, zespół Guillain-Barré, sarkoidozę, złamanie żebra i zatrucie tlenkiem węgla.

ZOBACZ TAKŻE:

2. Diagnozowanie i przeciwdziałanie duszności

"Fakt, że ludzie nie zasięgają porady lekarza w związku z epizodami duszności, często wynika z tego, że ludzie widzą przyczyny swoich objawów w naturalnym procesem starzenia. Jednak jeśli zauważą, że uczucie duszności wzrasta podczas wysiłku, należy skonsultować się z lekarzem" - powiedział Ahmadi.

Około 20 proc. osób cierpi z powodu napadów duszności. Jest to problem, który wymaga odpowiedniej reakcji. Nie ma jednak sposobu na pozbycie się tego problemu na stałe.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Jeśli ataki duszności zdarzają się często, zapewne byliśmy już u lekarza, który doradził nam jak postępować w momencie ataku. Lekarz zapewne przepisał odpowiednie leki, jeśli uzna to za konieczne (np. w sytuacji, gdy ataki są związane z astmą). Należy się ściśle stosować do jego zaleceń, aby uniknąć kolejnych ataków.

Jeśli ataki zdarzają się rzadko, nie musimy udawać się do lekarza. Powinniśmy się jednak zastanowić, w jakich okolicznościach dochodzi do ataku. Dostrzeżenie takich zależności pozwoli nam na własną rękę wyeliminować czynnik wywołujący duszności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze