Trwa ładowanie...

Chrapiesz? Lepiej unikaj tych maseczek ochronnych

Avatar placeholder
18.05.2020 14:38
Usta i nos można zasłonić również apaszką lub szalikiem
Usta i nos można zasłonić również apaszką lub szalikiem (Getty Images)

Maski ochronne zapewniają większe bezpieczeństwo każdej osobie, która przebywa na zewnątrz. Ograniczają rozprzestrzenianie się kropelek, które wydychamy. Niestety, utrudniają również oddychanie. Odpowiednią maseczkę powinny wybrać przede wszystkim osoby, które mają problem z chrapaniem. inaczej może być groźna dla zdrowia.

1. Obowiązek zasłaniania nosa i ust

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony przez rząd 16 kwietnia. Od tamtej pory każdy z nas może doświadczyć tego, jak wyglądają problemy z oddychaniem. Takie problemy każdej nocy odczuwają osoby, które doświadczają chrapania.

Jeśli mamy ten problem, nie powinniśmy nosić maseczki, która utrudnia nam oddychanie. Lepiej unikać wszelkich masek, które mają inne przeznaczenie, np. budowlane oraz klasycznych masek ochronnych, które powoduje, że się dusimy.

Zobacz także: Dezynfekcja maseczki w prosty sposób

2. Jakie są najlepsze maseczki?

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy obowiązek noszenia maseczek jest słuszny?"

W rozmowie z RMF FM laryngolog Michał Michalik podkreśla, że osoby cierpiące na nocne chrapanie powinny zasłaniać twarz w sposób delikatny: "Na pewno nie powinny być to maski hermetyzujące. Pamiętajmy, że maski, które zawierają filtry, są lepsze, ale głównie na potrzeby pracowników służby zdrowia, nasze, chirurgów. Te maski musimy stosować w sposób zdroworozsądkowy. To znaczy: kiedy możemy jej nie używać, to jej nie używajmy. To nawet nie musi być maseczka. To może być fragment materiału, jakim jest apaszka czy chusta. Chodzi o to, aby skrócić dystans w rozprzestrzenianiu się infekcji drogą kropelkową" – mówi dr Michalik.

Przeczytaj, z jakich materiałów najlepiej jest wykonać maseczkę.

Szalik będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, którym doskwiera chrapanie (Getty Images)
Szalik będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, którym doskwiera chrapanie (Getty Images)

Zobacz także: Domowe sposoby na chrapanie

3. Przyczyny chrapania

Utrudniony lub nieregularny przepływ powietrza spowodowany jest zablokowaniem przejścia dla powietrza poprzez zamknięcie gardła podczas snu w wyniku wystąpienia alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach i jej ucisk na gardło), osłabienia mięśni gardła, powiększenia migdałków.

Na chrapanie wpływ mają również takie czynniki jak spożywanie alkoholu i narkotyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze