Trwa ładowanie...

Dbanie o zdrowie w okresie menopauzy

Dbanie o zdrowie w okresie menopauzy
Dbanie o zdrowie w okresie menopauzy

Fizjologiczny okres przekwitania (czyli średnio w wieku 46-56 lat) może się zaczynać od pojawienia się nieregularnych miesiączek, zmiany ich obfitości, do których stopniowo dołączają uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy i dekoltu, kołatania serca oraz nadmierna potliwość. Szczególnie uciążliwe są zlewne poty nocne, które przerywają sen i narażają organizm na wychłodzenie. Ponadto kobieta staje się drażliwa, zaczynają się kłopoty z koncentracją i pamięcią. Często temu okresowi towarzyszą wahania nastroju ze skłonnością do jego obniżenia oraz bezsenność. Dodatkowo pogarszają stan emocjonalny i zdrowotny. Pojawia się odruch „zajadania smutków” i zmniejszenia aktywności sportowej, co w efekcie prowadzi do nadwagi lub otyłości.

spis treści

1. Symptomy menopauzy

W sytuacji, kiedy aktywność hormonalna jajników wygasa i w organizmie kobiety pojawia się deficyt estrogenów, zaczynają się rozwijać inne, nie tylko emocjonalne objawy. Nasilona demineralizacja kości oraz gorsze wchłanianie wapnia stopniowo prowadzą do rozwoju osteopenii i osteoporozy. Estrogeny są niezwykle istotne dla organizmu kobiety, ponieważ chronią układ krążenia przed rozwojem miażdżycy i jej następstwami. W przypadku ich deficytu zwiększa się skłonność do skurczu naczyń, czego przejawem mogą być skoki ciśnienia tętniczego. Jednocześnie dość często dochodzi do wystąpienia zaburzeń lipidowych – wzrostu frakcji LDL i obniżenia frakcji ochronnej HDL. Do całości obrazu należy jeszcze dołączyć wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz częstsze występowanie zakażeń dróg moczowych.

To musisz wiedzieć

Zobacz film: "Diagnozowanie menopauzy"

Najprostszym rozwiązaniem problemu byłoby rozpoczęcie leczenia hormonalną terapią zastępczą. Przed dokonaniem decyzji, czy możliwe jest jej zastosowanie u konkretnej pacjentki, muszą zostać wykonane odpowiednie badania. Pacjentka musi być poinformowana przez lekarza nie tylko o korzyściach płynących ze stosowanej terapii, lecz także o potencjalnym ryzyku związanym z jej stosowaniem.

2. Sposoby łagodzenia objawów menopauzy

Jakie są więc inne sposoby, aby zmniejszyć dolegliwości wynikające z wygaśnięcia funkcji hormonalnej jajników oraz zadbać o stan zdrowia w okresie menopauzy?

Gdy nie można zastosować terapii hormonalnej z uwagi na występowanie przeciwwskazań do jej rozpoczęcia lub jeśli pacjentka nie chce stosować preparatów syntetycznych, bardzo pomocne w tej sytuacji stają się preparaty zawierające naturalne fitoestrogeny. Przynoszą one zmniejszenie najbardziej dokuczliwych objawów naczynioruchowych i poprawę samopoczucia. Doniesienia naukowe potwierdzają łagodzenie objawów wegetatywnych menopauzy. Popularne preparaty zawierające fitoestrogeny sojowe mogą być w pewnym stopniu pomocne, lecz w świetle ostatnich publikacji niezwykle obiecująco prezentuje się zastosowanie standaryzowanego wyciągu z szyszek chmielu (Humulus lupulus L.). Zawiera on bowiem nie tylko fitoestrogen 8-prenylnaryngeninę (8-PN), ale również lupule i humule, które mają działanie uspokajająco-kojące.

!Obecny w szyszkach chmielu fitoestrogen 8-PN, w badaniach in vitro przeprowadzonych przez zespół angielsko-belgijski wykazywał aktywność estrogenową równą lub większą niż inne roślinne estrogeny. W badaniu zespołu angielsko-belgijskiego stwierdzono, że 8-PN silnie wiązała się z receptorem estrogenowym, nie wykazując przy tym działania androgennego ani progestagennego. Wyniki te zostały potwierdzone w pogłębionych badaniach, przeprowadzonych przez ten sam zespół i opublikowanych w 2002 roku. W badaniu klinicznym, kontrolowanym placebo, typu podwójnie zaślepionej próby, przeprowadzonym w czasie 16 tygodni w grupie kobiet w okresie menopauzy, uzyskano znamienne zmniejszenie objawów naczynioruchowych po stosowaniu standaryzowanego wyciągu z szyszek chmielu.

Ponadto, bardzo obiecujące są wyniki badań wstępnych przeprowadzonych na hodowlach komórkowych. Stwierdzono w nich hamujący wpływ na proliferację komórek raka piersi i jelita grubego oraz hamowanie demineralizacji kości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze